Publikacje

A Place Where We Could Go

2014
Projekt Metropolis

Tytuł A Place Where We Could Go, zapożyczony z piosenki Jeremy'ego Jaya, jest nazwą części międzynarodowego programu Projekt Metropolis współorganizowanego przez Fundację Imago Mundi i CSW Kronika w Bytomiu. Książka o tym samym tytule dokumentuje działania artystów na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim: ich spotkania z lokalnymi społecznościami, z historią i teraźniejszością, wreszcie z innymi artystami.

Plica Polonica

2014

„Kobiecie z poznańskiego (Drasko) ciota zadała kołtun, «nasiawszy jej psich kudłów w nogę», od czego noga poczęła się ropić a w ranie robiło się dzikie mięso, pośród którego wyrastały, te zaś w oczach cioty kręciły się, mieniąc w tęczowych kolorach.”

- H. Dobrzycki, O kołtunie pospolicie «Plica polonica» zwanym

Gniazdo. Bogna Burska

2013

Gniazdo. Sztuka o tym, jak użyć rzeczy w sposób nieodpowiedni i potem ich jeszcze nie zmarnować Bogny Burskiej jest pierwszym od wielu lat tekstem dramatycznym uznanego artysty/artystki w polu sztuk wizualnych.

Szymon Kobylarz. Sztuka dla sztuki

2013

Polsko-angielski katalog z wystawy Szymona Kobylarza Sztuka dla sztuki, zorganizowanej po raz pierwszy w CSW Kronika Bytom w 2013 roku.

Workers of the Artworld Unite

2013

Workers of the Artworld Unite to wydawnictwo towarzyszące popularyzującej wystawie, która posługując się językiem sztuki i działaniami artystycznymi, stawia sobie za cel zobrazowanie aktualnych problemów ekonomicznych artystów, kuratorów oraz instytucji zajmujących się sztukami wizualnymi w Polsce, a także miejsca czy statusu sztuki oraz jej twórców w polu społecznym.

Rękawiczki Jeffa Koonsa

2012

Publikacja stanowi podsumowanie wystawy Rękawiczki Jeffa Koonsa, która odbyła się w CSW Kronika w 2012 roku.

Prace społeczne

2012

Prace społeczne podsumowują półroczny program bytomskiej Kroniki, którego celem było ukazanie potencjału sztuki współczesnej w polu społecznym. Stawiają pytanie i próbują udzielić odpowiedzi, czy możliwe jest dokonanie zmiany przynoszonej przez działanie artysty we współpracy z reprezentującymi różne społeczności mieszkańcami miasta czy regionu.

Kronika idei dla dzieci

2011
Kronika Idei

Kronika idei dla dzieci powstała jako rozwinięcie realizowanego przez CSW Kronika projektu Kronika idei, którego podstawowym założeniem jest budowanie platformy wymiany myśli, obszaru dyskusji i konfrontacji poglądów - nie tylko zaproszonych gości, ale także publiczności stanowiącej ważny element każdego spotkania.

Piotr Wysocki. Kamery skierowane do wewnątrz

2011

Książka powstała przy okazji wystawy Granica, Krzyż, Przejście współorganizowanej przez CSW Kronika w Bytomiu i galerię Arsenał w Białymstoku.

Świetlica sztuki 2007-2011

2011
Edukacja Świetlica Sztuki

Świetlica Sztuki 2007-2011 – przewodnik po najważniejszych projektach edukacyjnych zrealizowanych przez CSW Kronika w latach 2007-2011, wzbogacony o bogatą dokumentację fotograficzną.

Artur Żmijewski. Trembling bodies / Körper in aufruhr

2010

Drżące ciała. Rozmowy z artystami, wydane przez CSW Kronika w Bytomiu i DAAD w Berlinie, to zbiór rozmów Artura Żmijewskiego z polskimi artystami nurtu krytycznego, m.in. z Pawłem Althamerem, Katarzyną Górną, Andrzejem Karasiem, Grzegorzem Klamanem, Grzegorzem Kowalskim, Katarzyną Kozyrą, Zbigniewem Liberą, Jackiem Markiewiczem, Joanną Rajkowską.

Indunature

2009

Indunature pod redakcją Marcina Dosia jest wizualną książką przygodową, przewodnikiem pod hasłem alternatywnego spojrzenia na Górny Śląsk oraz próbą lifestylowego zbadania regionu, z jego subkulturowym potencjałem.

Raport Kroniki 2005-2008

2008

Publikacja zawiera kompletną listę projektów zrealizowanych przez Kronikę w okresie od 2005 do połowy 2008 roku. Przyjęta przez autorów cezura czasowa raportu została zdeterminowana przez moment, w którym Kronika z powodu kapitalnego remontu siedziby zmuszona została do eksperymentów w nowej, pozagaleryjnej formule działania.

Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej

2008

Dramatyczna opowieść o najważniejszym zespole hip-hopowym w Polsce. Rozgrywająca się w Bogucicach i Mikołowie oraz w rzeczywistości medialnej historia Magika, Rahima i Fokusa, czyli trzech być może najbardziej charakterystycznych reprezentantów swojego pokolenia i czasów transformacji, prawdziwych bohaterów naszych czasów.

Space as the place

2007

Katalog wystawy Space as the place, która składała się z prac Danuty Karsten, Katarzyny Józefowicz i Dominika Lejmana, grających z architekturą galerii i bazujących na multiplikacji oraz monotonii powtórzeń.

Architektura intymna, architektura porzucona

2007

Katalog zawierający dokumentację projektu absolwentów studiów kuratorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego: Sarmena Belgariana, Katarzyny Burzy i Małgorzaty Kozioł, dotykającego jednej z nie do końca odczytanych kart z górnośląskiej przeszłości, odnoszącej się do specyficznej pozycji mniejszości żydowskiej w mieście należącym przed wojną do Niemców.

Manual. Instrukcje gier dla początkujących i zaawansowanych

2007

Wystawa złożona z tytułowych instrukcji dla początkujących i zaawansowanych, w której wzięło udział ponad siedemdziesięciu artystów. Każdy z nich przysłał do galerii na identycznej karcie instrukcję wykonania swojej pracy, na ich podstawie widzowie mogą własnoręcznie zrealizować pomysły artystów.

Piotr Jaros. Dom i praca

2007

Katalog zawiera dokumentację filmów i fotografii Piotra Jarosa prezentowanych na wystawie Dom i praca, która była podsumowaniem okresu, kiedy artysta mieszkał w domu na wzgórzu nieopodal cmentarza Salwatorskiego w Krakowie i dokumentował różne aspekty życia jego mieszkańców.

Oskar Hansen's MOMA

2007

Katalog zaprojektowany przez berlińską artystkę Adriane Spanier jest dokumentacją konceptualnego projektu dotyczącego historii muzeum Oskara Hansena w Skopje zainicjowanego przez parę macedońskich artystów: Hristinę Ivanowską i Yane Calovskiego prowadzących press to exit projekt space - platformę instytucjonalną dla sztuki w Skopje.

Bad News

2006

Zbiór tekstów towarzyszących wystawie zorganizowanej przez Magdalenę Ujmę i Joannę Zielińską w konsekwencji refleksji nad statusem piękna. Jak piszą kuratorki w tekście wstępnym: „Współczesne piękno okazało się sprzymierzone jeśli nie ze złem, to przynajmniej z melancholią, depresją i nostalgią”. Miejscami jego występowania okazały się wizerunki złych wydarzeń i katastrof. Podkreślają one znamienną dla kultury masowej estetyzację obrazu złych wydarzeń, zanik prawdy na rzecz estetyki i polityki, protest przeciwko przemocy obrazu medialnego.

Co robiła łączniczka

2006

Katalog projektu Zbigniewa Libery i Dariusza Foksa, składający się z 63 tekstów i towarzyszących im zdjęć. Wystawa sięgała po zagadnienie coveru i manipulacji pamięcią.

Elektropopklub

2006

Wydawnictwo podsumowujące projekt ELEKTROPOPLUB, realizowany w Bytomiu w 2005 roku.

Bogna Burska. Opady

2005

Katalog towarzyszący wystawie Bogny Burskiej, zawierający plansze z fotografiami jej prac związanych z symboliką krwi.

2024-2015