Wystawy

Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce?
Projekt „Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce” wykorzystuje sztukę jako narzędzie do pracy z lękami i traumami, łącząc zaproszonych twórców i twórczynie, pacjentów i personel Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Teraz widzę, że to jest złudzenie
„Na Dalekiej Północy słońce powoli wynurza się na południowym horyzoncie, a potem znika niemal w tym samym miejscu, podobnie jak wieloryb obracający się na grzbiecie. Zasada, że »słońce wschodzi na wschodzie i zachodzi na zachodzie«, po prostu tu nie działa.”
Barry Lopez Arktyczne marzenia

Paweł Sobczak. Jeśli siebie nie poznasz
Punktem wyjścia wystawy
jest mit o Narcyzie, który Paweł Sobczak poddaje reinterpretacji.

Julia Świtaj. Niewidy
„Potwory są słupami granicznymi, oddzielającymi to, co wolno, od tego, co zabronione”.
Jess Zimmerman
Tytus Szabelski-Różniak. Dziel i łącz

Barbara Gryka, Agata Konarska. Owoc granatu
W projekcie „Owoc granatu” Barbara Gryka współpracuje z twórczynią wirtualnych doświadczeń Agatą Konarską.

Lombard Bytom
Lombard jest tutaj nie tylko miejscem pożyczek udzielanych pod zastaw towarów, nagromadzenia przedmiotów „od igły po helikopter”, ale też metaforą egzystencji w miejscu o trudnej przeszłości, zmagającym się wciąż z problemami nieudanej transformacji systemowej.

Jan Kowal. Poplon
Wszystkie działania Jana Kowala rejestrowane są zimą. Od dziecka żyjący w zmienności pór roku, w kapryśnym dla gospodarstwa rolnego lecie, odnajduje wyciszenie w szarym oświetleniu dnia.

Karol Gawroński. Maszyna do mielenia
Maszyna do mielenia szybko rozrasta się do rozmiarów fabryki. Powstają taśmociągi, sortownie i zagrody dla człekokształtnych istot. Proces produkcji trwa i wszyscy zostaną zmiażdżeni.