Wielkimi krokami zbliża się wystawa w ramach projektu „Krzycz Siostro, krzycz!”. Będziecie ją mogli zobaczyć u nas w pierwszej połowie przyszłego roku - od 3 lutego do końca maja.
W projekcie "Krzycz Siostro, krzycz!" opowiadamy o kobietach i wykluczeniach, jakie je dotykały w przeszłości – w czasach narodowego socjalizmu – i z jakimi zmagają się dzisiaj. Wraz z zaproszonymi artystami i artystkami skupiamy się na przedstawicielkach lokalnej społeczności, przypominając ich historie i zapraszając je do współpracy.
W projekcie biorą udział:
- Małgorzata Szandała – urodzona w 1977 roku w Gliwicach, doktora sztuki, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Eksploruje różne formy narracyjne, które znajdują się na przecięciu faktograficznego opisu rzeczywistych wydarzeń i wyrastającej z nich fikcji lub refleksji nad rzeczywistością poprzez subiektywne doświadczenie. Tworzy instalacje site-specific, obiekty i eseje wizualne. Jest autorką książki „Schrony atomowe i słowniki".
- Dorota Hadrian – urodzona w 1984 roku, artystka sztuk wizualnych. W latach 2004-2010 studiowała na Wydziale Rzeźby i Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskała stopień doktory na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie obecnie jest adiunktem w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej. W roku 2008 otrzymała stypendium im. Jana Matejki, a w latach 2010 i 2014 była stypendystką MKiDN. W działalności artystycznej sięga po wypracowane przez klasyczną sztukę europejską wzorce ikonograficzne, operuje kulturowymi, wieloaspektowymi nawiązaniami, aluzjami oraz cytatami. Tematem badań czyni walkę ze stereotypami w kulturze i popkulturze. Głównymi środkami wyrazu artystki jest rzeźba, wideo i malarstwo. Mieszka i pracuje w Bytomiu. Laureatka Nagrody Prezydenta Bytomia MUZY 2019 za osiągnięcia twórcze.
- Barbara Gryka - pochodzi z polskiej wsi Końskowola. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Obecnie jest doktorantką w Pracowni Przestrzeni Działania Dźwięku, prowadzonej przez dr hab. Katarzynę Krakowiak, na macierzystej uczelni. W swojej praktyce zajmuje się działaniami performatywnymi. Pracuje z ludźmi, którzy niekoniecznie zajmują się sztuką. Jej ulubionym zajęciem jest rozmawianie, lubi też podglądać innych ludzi, ich zachowania i styl życia. W projekcie „Architektura od Środka”, odwiedzała swoich sąsiadów w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pukając do ich drzwi i prosząc o rozmowę. Ma w planach dalsze odwiedzanie modernistycznych polskich blokowisk. W „Tańcu Motocykli” przewodziła grupie ośmiu mężczyzn na motocyklach, którzy tańczyli lubelski taniec ludowy.
- Lidija Mirković - artystka wizualna, reżyserka pochodzenia romskiego. Autorka prac "Z-10889", "Gypsyflowers", "Dialogue with Carmen" w ramach międzynarodowej wystawy "HateFree?" prezentowanej w Czechach, na Słowacji, Węgrzech i w Polsce (2017-2018). Mieszka i pracuje w Niemczech, gdzie prowadzi wytwórnię filmową haymatfilm.
- Maciej Cholewa – urodzony w 1991 roku, absolwent ASP w Katowicach. Artysta sztuk wizualnych. Autor obiektów, instalacji, video i fotografii. Skupia się na tematach związanych z peryferiami, tożsamością lokalną oraz estetyką wernakularną. Bazuje na własnych mikronarracjach oraz przetworzeniu zasłyszanych historii oraz kontekstów. Mieszka w Radzionkowie, małym mieście, które traktuje jako ważne źródło odniesień i inspiracji. Twórca projektu „Pozdrowienia z małego miasta”: https://www.instagram.com/pozdrowienia_z_malego_miasta/
- Marta Romankiv - urodzona w 1995 roku we Lwowie. Jest artystką interdyscyplinarną, twórczynią instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych. Ukończyła kierunek ceramiki artystycznej w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej. Tytuł licencjata zdobyła na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, na kierunku Sztuka i Media. Obecnie studiuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. Interesuje się różnego rodzaju mniejszościami, a zwłaszcza tematyką narodowości, obywatelstwa oraz związanymi z tym nierównościami społecznymi, problemami tożsamościowymi, jak i prawnymi. Traktując język sztuki jako narzędzie do przekraczania granic, Romankiv dąży do wyjścia poza tradycyjną rolę artysty. Mieszka i pracuje w Polsce.
Artyści i artystki prowadzą już swoje rezydencje w Bytomiu, więc za moment dowiecie się więcej o nich samych i ich planach!
Projekt „Krzycz, Siostro, krzycz!” dofinansowano ze środków Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft) w ramach programu „Historia lokalna”.
- Wystawa
- Edukacja
- Warsztaty
- Rezydencja
- 3 lutego ‒ 31 maja 2024
- artystki: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Małgorzata Szandała
- udźwiękowienie: Alla Zagaykevych
- kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina
- wernisaż: 3 lutego 2024, godz. 19:00
- współpraca: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Fundacja Rozwoju Tańca Eferte
- patronat: Fundacja Wisławy Szymborskiej
- dofinansowanie: Fundacja Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość