Wydarzenie wpisuje się w obchody Miesiąca Dumy, zapraszając do wspólnej afirmacji bogactwa queerowej kultury i życia w zgodzie ze sobą.
Na wystawie GET OVER IT przyglądamy się inkluzywności queerowej, która już dawno znalazła swój wyraz w sztukach wizualnych. Wraz z osobami artystycznymi podejmujemy takie zagadnienia jak niebinarność, transpłciowość i język włączający. Prezentowane dzieła, uzupełnione o kampanie społeczne zaproszonych do współpracy organizacji, składają się na tęczowy przewodnik po społecznościach mniejszościowych. Wydarzenie wpisuje się w obchody Miesiąca Dumy, zapraszając do wspólnej afirmacji bogactwa queerowej kultury i życia w zgodzie ze sobą.
Oprowadzania po wystawie:
kliknij tu po więcej szczegółów
Biogramy:
Małgorzata Mycek (on/jego) – ur. w Sanoku w 1993 r. Zajmuje się malarstwem i performansem. Wychował się oraz aktualnie zamieszkuje i tworzy w małej wsi w Bieszczadach. W pracy artystycznej bada wątek peryferii, który w mainstreamowym dyskursie jest romantyzowany. Dodatkowo w jego projektach wybrzmiewa zainteresowanie oddolnymi inicjatywami, queerem, feminizmem, strategiami emancypacyjnymi oraz historią ludową. Lubi realizować działania kolektywne. W 2020 obronił dyplom magisterski na wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wyróżniono go w 46. edycji Biennale Bielska Jesień, w 12. edycji konkursu Nowy obraz/Nowe spojrzenie, w 40. edycji konkursu Marii Dokowicz na najlepszą pracę dyplomową oraz w konkursie Allegro Prize 2021. Jest finalistą 19. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Prowadził inicjatywę Wydawnictwo Bomba nagrodzoną w konkursie Młode Wilki 19.
Oliwer Okręglicki (on/jego) – Katowiczanin, rocznik 2000. Świeży absolwent projektowania graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Amator diabłów. Zajmuje się głównie malarstwem, ilustracją i typografią. Tematycznie włóczy się wokół zagadnień związanych z doświadczeniami queerowości, interesuje go cielesność i pragnienie. Jest potworem i nic, co potworne, nie jest mu obce.
Niko Płaczek (oni/ona) – ur. 1999. Jest transmedialną queerową performerką, twórczynią eksperymentalnego video i autorką tekstów. Swoją twórczość prezentowała między innymi w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Galerii Dobro w Olszynie, Galerii KANNSKI w Raykyaviku, Pawilonie w Poznaniu, podczas Kraków Art Week, a także na festiwalach filmowych w Europie i Stanach. W swoich pracach porusza między innymi tematykę liminalnego, nieokreślonego funkcjonowania, przeżywania trans niebinarnej tożsamości czy doświadczania i asymilacji „JA” z własnym ciałem.
Ada Adu Rączka (on/ona/ono/jego/jej/jex) – pracuje z obrazami, tekstem i wideo. Osoba autorska książek poetyckich „Nie róbmy nic, błagam. Ale powiedzmy innym, że robiłyśmy” (2019), „Chciałośmy" (2022) i „Byłobyśbyło (2024) oraz zina „Próba wyjścia z brzucha | Próba wejścia do brzucha” (2021) stworzonego z Zofką Koftą i Girls* to the Front. Członkini kolektywu Plenum Osób Opiekujących Się.
Sebulec (on/jego) – studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Brał udział w wystawach m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy, wrocławskiej Krupa Gallery czy Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Tworzy obiekty cyfrowe i materialne przy użyciu m.in. druku 3D, materiałów kompozytowych, tkanin, silikonu. W swojej praktyce kładzie nacisk na ekspresję queerowej tożsamości, inspiruje się estetyką internetowych fandomów, subkulturą futrzaków oraz grami wideo. Tworzy także animacje, postacie cyfrowych towarzyszy i awatarów. Jest dydaktykiem na Wydziale Sztuki Mediów w Warszawie w Pracowni 3D i Zdarzeń Wirtualnych II.
- Wystawa
- Koncert
- 29 czerwca ‒ 11 października 2024
- osoby artystyczne: Małgorzata Mycek, Oliwer Okręglicki, Niko Płaczek, Ada Adu Rączka, Sebulec
- kurator: Paweł Wątroba
- współpraca: Stowarzyszenie My, Rodzice, Kolektyw Śląsk Przegięty
- wernisaż: 29.06. (sobota) w godz. 19:00-21:30
- podczas wernisażu dj set: PLK (20:00-21:30)
- matronat: Kampania Przeciw Homofobii, Kolektyw Śląsk Przegięty, Stowarzyszenie BoMiasto
- matronat medialny: Gazeta Wyborcza, Magazyn Replika, Magazyn Szum, NN6T, Śląska Opinia
- projekt graficzny: Marcin Wysocki
- bilety: 1 zł (ulgowy), 3 zł (normalny)
- partnerstwo: Katowice GZM 2029 - kandydat na Europejską Stolicę Kultury
- mapka z opisami