„Kobiecie z poznańskiego (Drasko) ciota zadała kołtun, «nasiawszy jej psich kudłów w nogę», od czego noga poczęła się ropić a w ranie robiło się dzikie mięso, pośród którego wyrastały, te zaś w oczach cioty kręciły się, mieniąc w tęczowych kolorach.”
- H. Dobrzycki, O kołtunie pospolicie «Plica polonica» zwanym
Plica polonica to łacińska nazwa oznaczająca kołtun polski. Ma on w Polsce bogatą historię, znany był jeszcze na początku XX wieku, i choć „schorzenie” zwane kołtunem obserwowano także w innych krajach, to nigdzie nie występowało tak masowo, jak w Rzeczypospolitej.
Wystawa Plica Polonica, bazując na zjawisku oraz nawiązując do pejoratywnego znaczenia pojęcia, które wykształciło się w XIX wieku, ukazuje obecną sytuację Polski, w kontekście efektu zachodzących w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat procesów modernizacyjnych oraz towarzyszących im porażek i sukcesów. W dzisiejszej potransformacyjnej rzeczywistości słowo nabiera nowych znaczeń. Projekt stara się odnaleźć i zobrazować dzisiejszą "kołtunerię" kulturową, prezentując prace artystyczne, które jak papierek lakmusowy, ukazują kwestie najbliższe debacie społecznej, a także drugorzędne elementy codziennego życia: przyzwyczajenia, potrawy, rozgrywki sportowe, ikonosferę ulicy, pamiątki historyczne, polskie kino czy modę.
Niniejsza publikacja jest zbiorem osobliwości związanych z projektem, złożonym z tekstów oraz części prac z wystawy i stanowi dokument spotkania. Plica Polonica wpisuję się w cykl działań wystawienniczych bytomskiej Kroniki, realizującej pośród różnych swoich celów, również program służący zbadaniu i poszerzeniu współczesnego "polskiego imaginarium".
Projekt zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Publikacja
- 2014
- redakcja: Stanisław Ruksza, Agata Cukierska
- tekst: Agata Cukierska, Wiktoria Kozioł, Jakub Majmurek, Stanisław Ruksza, Iwona Sobczyk, Paweł Wątroba
- projekt graficzny, skład: Roman Kaczmarczyk
- ISBN: 978-83-61853-92-3
- CSW Kronika, Bytom 2014
- wersja cyfrowa do pobrania