Pępek świata, centrum wydarzeń, matecznik, bezpieczna przystań. W zamierzchłych czasach wyobrażonym środkiem mogło być święte drzewo, góra kosmiczna, kamień lub totem, wokół którego kumulowało się życie danej społeczności.
Artefakty te wyznaczały oś kosmiczną i przypisywano im funkcje wyroczni, która umożliwiała kontakt z przeszłością i przyszłością. Współczesny wymiar tej idei to indywidualne centrum, które porządkuje ludzkie działania i cele, daje poczucie bezpieczeństwa i harmonii. Może być nim domowe zacisze, rodzina, łono natury lub instytucja, która ogniskuje energię twórczą.
Jak co roku w Kronice w okresie wakacyjnym przygotowywana jest wystawa zbiorowa artystów we współpracy z dziećmi i młodzieżą, która podsumowuje działalność edukacyjną Świetlicy Sztuki. Tegoroczna odsłona skupia się na zagadnieniu środka: tego realnego bądź wyobrażonego, przestrzennego i społecznego, indywidualnego lub wspólnego nam wszystkim. Młodzi twórcy pojawiają się i znikają, jeżdżą na motorach, tworzą kasowe blokbastery, czeszą się zamiast strzelać. Wszystko to jest możliwe w centrum ich własnego wszechświata, wokół którego krążą niczym księżyce.
Na wystawie prezentujemy efekty warsztatów przeprowadzonych przez artystów wizualnych z młodzieżą podczas projektu edukacyjnego “Axis mundi”, w którym udział wzięły placówki oświatowe i wychowawcze z Bytomia i Katowic, jak również realizacje wideo współtworzone przez dzieci, powstałe podczas rezydencji artystycznej studentów z pracowni Filmu Eksperymentalnego Akademii Sztuki w Szczecinie. Zobaczymy również animacje poklatkowe zrealizowane przez dzieci na warsztatach wakacyjnych w ramach cyklu Becekobus.
Podsumowaniem tematu przewodniego wystawy będzie zeszyt edukacyjny dla dzieci i edukatorów, na który składa się opowiadanie dla najmłodszych, część warsztatowa oraz ilustracje. Wydawnictwo w formie drukowanej będzie dostępne bezpłatnie w CSW Kronika, a w formie elektronicznej na naszej stronie internetowej.
Projekt “Axis mundi” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
- Wystawa
- Edukacja
- Świetlica Sztuki
- lipiec ‒ listopad 2019
- daty: 13.07 – 13.09.2019, 5.10 – 15.11.2019
- uczestnicy: Magda Fabiańczyk, Dorota Hadrian, Milena Kowalska, Wojciech Ochocki, Grażyna M. Olszewska, Uladzimir Pazniak, Krzysztof Piskuła, Piotr Śnieguła, Iga Świeściak, Paweł Wątroba, Agata Zastrzeżyńska
- oraz: młodzi twórcy z Bytomia i Katowic
- kuratorzy: Katarzyna Kalina, Paweł Wątroba
- mapka z opisami
- identyfikacja wizualna: Iwa Oberman
- fotodokumentacja: Marcin Wysocki