Juraj Florek. Coal and Eggs

Idea pracy Juraja Florka jest prosta – jako temat malarski wybiera współczesne środowisko miejskie, urbanistyczny krajobraz, szczególnie jego industrialną i postindustrialną tkankę.

Powstaje malarska reprezentacja, „celebracja dnia codziennego”, która obrazuje środowisko społeczne autora i jego radość życia w mieście. Podczas pobytu w Bytomiu artysta skupił swoją uwagę na obiektach przemysłowych – funkcjonujących, porzuconych oraz o zmodyfikowanej funkcji.

Obrazy z serii Bytom Urban Plein-air mają przekazać widzowi część przygody, jaką jest malarstwo w plenerze miejskim, zainspirować mieszkańców do wejścia w interakcje ze swoim otoczeniem. Miasto – w tym przypadku Bytom – jest tu materiałem badawczym. Wybór widoków może wytrącać widza ze strefy komfortu, może dotyczyć przeoczonej, choć interesującej części miasta, czasem jego pozornej banalności lub mrocznej strony, która paradoksalnie okazuje się malownicza.


Juraj Florek (1986) – artysta wizualny, malarz, ukończył Academy of Arts – Faculty of Fine Arts w Banska Bystrica (Słowacja). Jego prace prezentowano na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Słowacji, Czechach, Hiszpanii i Austrii.
jurajflorek.com


Rezydencja została sfinansowana ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Financial support by International Visegrad Fund – Visegrad Artist Residency – Visual and Sound Arts.

  • Wystawa
  • Rezydencja
  • 5‒18 lipca 2018
  • artysta: Juraj Florek
  • w ramach rezydencji artystycznej
  • rezydencja sfinansowana ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego
wróć do: Wystawy / 2018