udział biorą: Olaf Brzeski, Hubert Czerepok, Inchrome, Katarzyna Łaciak, Natalia Juranek, Rubén Serna, Dominik Skiendziel, Grażyna Sokołowska, Rafał Urbacki, Paweł Wątroba, Konrad Wujciów
oraz: Alicja, Arek, Daria, Dawid, Dominik, Dorota, Iga, Julita, Klaudia, Magda, Martyna, Michał, Olga, Patryk, Roksana
Wystawa tworzona przez uczestników Świetlicy Sztuki, artystów wizualnych i edukatorów CSW Kronika wprowadza widza po raz kolejny w świat wyobraźni dziecka. Tegorocznym motywem przewodnim jest noc: kolory zmierzchu, fazy księżyca, sny na jawie, sekrety czy niestworzone, wieczorne opowieści. Narracja o przyjemnym zasypianiu i marzeniach sennych złożona jest z symbolicznych instalacji, które prowadzą widza do bajecznego świata “po drugiej stronie” lustra.
Ciemność pozostaje w sprzeczności ze światłem i jest spychana w najgłębsze otchłanie ludzkiej nieświadomości. Dante wyrusza z nocy obrazującej niedoskonałość, a w dalszej podróży literackiej noc utożsamiana jest ze śmiercią. Ta negatywna symbolika strachu, nieokiełznanego mroku wyobraźni przenika płynnym strumieniem do ludzkiego umysłu. Dzieci pozostawione w swoim pokoju, otoczone ciemnością, marzą choćby o świetle ekranu telewizora. Niedostępna dzieciom tajemnica nocy pozostaje zarezerwowana dla dorosłych, dlatego każda skradziona godzina po dobranocce smakuje jak zakazany owoc, czarodziejski napój.
Podczas warsztatów razem z artystami i dziećmi przyglądaliśmy się mrocznym cieniom nocy: od konfrontacji z koszmarami po dążenia do snów wymarzonych. Tematem przewodnim stał się wieczór - zmierzch jako moment przeznaczony na działania niezwykłe. Rozmawialiśmy o nocnych procesach w naturze, o wpływie sztucznego i naturalnego światła na ludzkie samopoczucie, o naturalnym strachu w ciemnościach, o fazach księżyca i konstelacjach gwiazd. Sen w różnorodnych kulturach widziany jest jako zjawisko ponadnaturalne, w wierzeniach pierwotnych jest równy czarom, w opowiadaniach ludowych dostęp do świadomych snów mają postacie magiczne. Czy „księżyc jest tylko dla dorosłych”, a „gwiazdki nie są do zabawy”? Do odpowiedzi na te pytania młodzi i dorośli twórcy zapraszają także widzów.
- Wystawa
- Edukacja
- 2 lipca ‒ 7 września 2018
- uczestnicy: Olaf Brzeski, Hubert Czerepok, Inchrome, Katarzyna Łaciak, Natalia Juranek, Rubén Serna, Dominik Skiendziel, Grażyna Sokołowska, Rafał Urbacki, Paweł Wątroba, Konrad Wujciów
- oraz: młodzi twórcy z Bytomia
- kuratorka: Katarzyna Kalina