Workers of the Artworld Unite. Kraków

Workers Of The Artworld Unite to kolejna edycja popularyzującej, mobilnej wystawy, która posługując się językiem sztuki i działaniami artystycznymi, stawia sobie za cel zobrazowanie aktualnych problemów ekonomicznych artystów, kuratorów oraz instytucji zajmujących się sztukami wizualnymi w Polsce, a także miejsca czy statusu sztuki oraz jej twórców w polu społecznym.

Podczas otwarcia wystawy odbędzie się spotkanie wokół książki Czarna księga polskich artystów. Udział wezmą m.in. Katarzyna Górna, Stanisław Ruksza, Magdalena Ziółkowska, Diana Błońska, Mateusz Kula. Prowadzenie: Piotr Bujak.

Dostępne będą darmowe publikacje Workers Of The Artworld Unite (wydawnictwo CSW Kronika w Bytomiu).

Tytuł nawiązuje do słynnego plakatu Gustava Klutsisa Workers of the world unite (1922), który sparafrazowany zaistnieje na wystawie jako manifest autorstwa Rafała Jakubowicza.
Wystawa nawiązuje do strajku artystycznego pod hasłem: Dzień bez sztuki, który miał miejsce w instytucjach sztuki w całym kraju 24 maja 2012 roku i bezpośrednio odnosi się do sytuacji artystów, którzy „nie mając stałego zatrudnienia z trudem łączą koniec z końcem. Pracują dużo, zarabiają słabo i nieregularnie. Stają się też pierwszymi ofiarami cięć budżetowych w instytucjach kultury i niekorzystnych zmian na rynku pracy. Artyści nie są biznesmenami, nie tworzą z myślą o zysku. Niektóre dzieła, często te najważniejsze dla społeczeństwa, nawet nie nadają się do sprzedaży. A wielu twórców, także tych, którzy już weszli na karty encyklopedii, pozostaje poza systemem ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych” - jak czytamy na łamach Gazety Strajkowej. Skoordynowany przez Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej strajk, w obronie artystów i ich praw socjalnych, nie przyniósł dotąd rezultatu, gdyż, przede wszystkim, nie spotkał się ze zrozumieniem społecznym. Warto jednak podkreślić wagę tego wydarzenia: pomimo odosobnionych prac zajmujących sie sytuacją bytową artysty w Polsce, było ono pierwszym zbiorowym coming outem artysty-prekariusza, a także wyraźnym złamaniem paradygmatu artysty oderwanego od społeczeństwa.

Wystawa powstała w 2013 roku w bytomskiej Kronice i zaczęła migrować po innych ośrodkach w Polsce (pokazywana była m.in. w Galerii Szarej w Cieszynie i Centrum Promocji Młodych w Częstochowie), wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba takiej wystawy i dyskusji (nieważne czy będzie to prowincjonalny ośrodek kultury czy centrum sztuki współczesnej w dużym mieście). Dlatego jest ona łatwa w transporcie i obsłudze, aby nie generować dodatkowych kosztów.

Wybór prac z pierwszej edycji, m.in. Azorro, Piotr Bujak, Bogna Burska, Rafał Jakubowicz, Karolina Kucia, Przemysław Kwiek, Laura Pawela, Maciej Salamon, Łukasz Surowiec, Joanna Wowrzeczka.

kurator pierwszej edycji w Kronice: Stanisław Ruksza, współpraca: Agata Cukierska

Wystawa czynna:
środa, czwartek 17.00–20.00, sobota 12.00–15.00
Zwiedzanie w innym terminie możliwe po uprzednim umówieniu.

Wstęp wolny

Wystawa zrealizowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • Wystawa
  • 30 maja ‒ 13 czerwca 2015
wróć do: Wystawy / 2015