Something Must Break

Zapraszamy na wystawę Something Must Break organizowaną przez Kronikę i MCK w Mysłowicach w ramach Off Festivalu w Mysłowicach, od 7 do 10 sierpnia 2008.

Muzyczne rewolty, toczące się od kilku dekad w klubach i salach koncertowych, nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie instytucji sztuki. Krytycy wskazują na istnienie "bliźniaczych figur" DJ-a i współczesnego artysty wizualnego, którzy to parają się remixowaniem i samplowaniem rzeczywistości. Na program wystawy Something Must Break (tytuł zaczerpnięty został z utworu Joy Division), towarzyszącej Off Festivalowi w Mysłowicach składają się zarówno prace artystów wizualnych zajmujących się dźwiękiem, jak i muzyków, "wkradających się" na terytorium galerii i muzeum. Wystawa trwa wyłącznie 4 dni, a jej poszczególne części będą rozrzucone po całym mieście: w kilku zdewastowanych mieszkaniach i sklepie RTV w okolicach Rynku, magazynie na ulicy Portowej (który to służył ponoć przed wojną jako restauracja dla marynarzy śródlądowych), Miejskim Centrum Kultury oraz Przewiązce - jednym z architektonicznych symboli miasta. W tym ostatnim miejscu mieścić będzie się siedziba Radia Simulator, prowadzonego tym razem przez Adama Witkowskiego i Jacka Skolimowskiego. Tym samym radio, stanie się kolejną dodatkową "przestrzenią wystawienniczą" - miejscem na prace audio, wywiady i słuchowiska.

W wystawie bierze udział kilkunastoosobowa grupa artystów m.in. izraelski kompozytor i aktywista Eran Sachs, Wojciech Kucharczyk i jego the Complainers, Johanna Billing, Erla S. Haraldsdóttir , Wilhelm Sasnal czy też Leif Elggren, szwedzki pionier dźwiękowej sztuki konceptualnej (a także król fikcyjnego państwa Elgaland-Vargaland). W wystawie wezmą udział także twórcy, którzy na co dzień nie zajmują się bezpośrednio dźwiękiem i muzyką jak np. Artur Żmijewski, który to prezentuje słuchowisko Sonety Williama Szekspira, deklamacje nagrane przez aktora chorego na pląsawicę. Otwarcie wystawy nastąpi dzień przed inauguracją Off Festivalu, a jej główną częścią będzie impreza w magazynie na ulicy Portowej, nieopodal terenów festiwalowych. Odbędzie się tam m. innymi wykład-performance Büngera zatytułowany Schizophonia, występ Leifa Elggrena oraz taneczne party ze śląskim Moosk.

wróć do: Wystawy / 2008