Yan Tomaszewski. Message from Charlotte

Wystawa Message from Charlotte Yana Tomaszewskiego to wyobrażenie fikcyjnej sytuacji w przyszłości. W apokaliptycznym krajobrazie odnaleziony zostaje relikt przeszłości: kapsuła czasu śląskiego miasta Rydułtowy, a wydobyty obiekt i związane z nim artefakty, wystawione na widok publiczny w bezczasowej narracji muzealnej.

Mosiężna kapsuła, stanowiąca główny motyw ekspozycji, nawiązuje do estetyki Tabliczki Pioneera - grawerowanych płytek z wiadomością dla przyszłych pokoleń i innych cywilizacji, wysyłanych w przestrzeń kosmiczną.
Punktem wyjścia dla artysty była rzeczywista sytuacja z miasta Rydułtowy, gdzie kilka lat temu zakopano na dwie dekady pojemnik ze współczesnymi przedmiotami i dokumentami.
Tytułowa Charlotte to nazwa kopalni w Rydułtowach (po 1945 roku działająca jako Kopalnia Rydułtowy – Anna), ale także tamtejszej, najwyższej w Europie hałdy, która stała się spersonifikowanym elementem strategii promocyjnej regionu.
Dla Yana Tomaszewskiego historia tego miejsca, wciąż przechodzącego transformację, a zarazem szukającego nowej tożsamości, stała się studium przypadku tworzenia komunikatu w nowomowie przemysłów turystycznych i przerysowanych ambicji unieśmiertelniania czasu i miejsca.
Artysta na bazie rzeczywistych materiałów promocyjnych i zachodniej ikonografii, np. romantycznego motywu gór, ale i popkulturowych motywów hollywoodzkich, stworzył uniwersalizujący sztuczny język wizualny, kreujący tożsamość miejsca, zarazem celowo doprowadzając go do kresu własnej logiki.

Yan Tomaszewski (ur. 1984) - polsko-francuski artysta, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Paryżu. Używa różnych mediów. Wystawiał m.in. w Centre Georges Pompidou w Paryżu, Middelheim Museum w Antwerpii, Muzeum Sztuki w Łodzi, Primo Piano Gallery w Paryżu, Manifesta 9 w Genk i Salon de Montrouge.

Wystawa zorganizowana wspólnie z Fundacją Imago Mundi.

  • Wystawa
wróć do: Wystawy / 2015