Maciej Salamon & Maciej Chodziński. Roboty ziemne

Wystawa Roboty ziemne to efekt długofalowego projektu realizowanego przez Macieja Salamona i Macieja Chodzińskiego na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim. Wykazując troskę o naturalne środowisko artyści w przewrotny sposób traktują dziedzictwo land-artu, wprowadzając w życie plan bioeutanazji.

„Wypalanie lasów, betonowanie łąk i inne techniki GreenWar proponowane przez autorów mają za zadanie przyspieszyć ocieplenie klimatu i wyparowanie atmosfery w celu restauracji pierwotnej, skalnej powierzchni planety. W końcowej fazie projektu nastąpi zasypanie ziemi solą i wylanie warstwy betonu, dzięki czemu zapobiegniemy odrastaniu roślinności oraz uzyskamy równą, gładką powierzchnię, skutecznie zasłaniającą wstydliwą przeszłość tej rozpustnej planety.”

Skoncentrowane zwykle z dala od centrów miast działania, będące w rzeczywistości tylko pozorną ingerencją w naturalne środowisko, zwracają uwagę nie tylko na to, w jak absurdalny sposób natura jest niszczona przez człowieka, ale działają też w poprzek utopijnym akcjom radykalnych obrońców przyrody.

Projekt będący kontynuacją wcześniejszych działań w innych rejonach Polski zaistnieje w CSW Kronika w postaci dokumentacji fotograficznej i video.
http://robotyziemne.blogspot.com

Maciej Salamon (ur. 1984 r.) - współzałożyciel i członek grupy artystycznej "Krecha" (wydającej niezależny periodyk artystyczny o takiej samej nazwie). Zajmuje się sitodrukiem, ilustracją oraz grafiką projektową. Jest twórcą instalacji interaktywnych oraz murali. Wokalista i autor tekstów w zespole muzycznym Gówno. Dyrektor artystyczny Zakładowej Galerii Gablotka na terenie Stoczni Gdańskiej, w której organizuje wystawy artystów z Polski i zagranicy. Od 2011 prowadzi pracownie projektowania graficznego na wydziale intermediów gdańskiej ASP.
www.macieksalamon.com

Maciej Chodziński (ur. 1981 r.)
- studiował grafikę w ASP w Gdańsku oraz filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Zajmuje się malarstwem, grafiką, sitodrukiem, tworzeniem video i instalacji. Pomysłodawca i współtwórca grupy artystycznej oraz zinu "Krecha" wydawanego w latach 2006-2011. Mieszka i pracuje w Warszawie.
www.chodzinski.blogspot.com

_______________________________________________________________________

Projekt powstał w ramach organizowanego wspólnie przez Fundację Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskie w Katowicach programu Projekt Metropolis

Partner projektu Roboty ziemne Macieja Chodzińskiego i Macieja Salamona: Miasto Sosnowiec


O programie PROJEKT METROPOLIS:

Program Projekt Metropolis podejmuje się stworzenia współczesnego portretu Górnego Śląska i Zagłębia. Otwiera dyskusję artystów wizualnych i dźwiękowych, sztukę traktuje jako narzędzie poznawcze, a nie realizujące przyjęte założenia, życzeniowy obraz.

Celem projektu jest odkrywanie równoległych, istniejących obok siebie: miast w mieście, regionów w regionie. Czy bowiem znamy rzeczywiście nasz region, metropolię, miasta, dzielnice. Czy to jeden wizerunek, a może raczej jest ich wiele? Szereg nakładających się na siebie, przenikających obrazów: życzeniowych, ale i niechcianych, bazujących na tradycji, ale i wyraźnie od niej się odcinających. Metropolis uwzględnia wiele perspektyw: społecznych, ekonomicznych, historycznych, kulturowych, politycznych?

Na działania programu Projekt Metropolis składają się m.in.: rezydencje artystyczne na terenie całego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz akcje opierające się na aktywności mieszkańców regionu. Podsumowanie projektu (konferencje, wystawy, publikacje) odbędzie się w 2014 roku dużą wystawą w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Organizatorem projektu jest Fundacja Imago Mundi. Partnerem merytorycznym projektu jest Kronika CSW w Bytomiu.

Stanisław Ruksza, kurator programu Projekt Metropolis.

  • Wystawa
wróć do: Wystawy / 2014