Łukasz Trzciński. Gabinet dobrej historii

Wystawa Gabinet dobrej historii Łukasza Trzcińskiego stawia w centrum problem wizualnej pamięci („Pamiętamy tylko fotografie”, cytując Susan Sontag) i jej nieustannych przetworzeń.

Punktem wyjścia projektu stał sie gabinet pracownika niewielkiej lokalnej instytucji kultury na Górnym Śląsku, ktory owładniety obsesją "zabezpieczania obrazu", archiwizuje wszystkie napotkane fotografie zwiazane z historią regionu przy pomocy instytucjonalnego kserografu. W ten sposoób "zabezpieczone", często kluczowe obrazy z historii regionu, tracą podstawowy wizualny detal informacyjny. Obsesja konserwacji przeistacza się samoistnie w mechanikę zacierania szczegółów. Działanie pasjonata stało się jednocześnie zaskakująco wielopłaszczyznową metaforą dla pracy z obrazem (jako nośnikiem treści), boomu archiwizacyjno-digitalizacyjnego, jak i z zapisu historycznego w ogóle.

Bazujac na obiektach inspirowanych historycznymi obrazami (i ich detalami) znalezionymi w kserograficznej pracowni śląskiego archiwisty-pasjonata, instytucjonalnych oraz domowych archiwach mieszkańców, Łukasz Trzcinski poprosił lokalne koło hafciarek o przygotowanie kilimów wzorowanych na "startych" obrazach historii regionu, pozbawionych szczegółów w procesie digitalizacji. Przepisywana od nowa, "dziergana" ręcznie przeszłość, nabiera z powrotem barw, odtwarzanych wedle uznania pasjonatek. Historia staje się polem fantazji, nieustannego przepisywania, operacji na niej samej. A wykorzystywane zdjęcia i dokumenty zyskują na wystawie status fetyszu niejednoznacznego autorstwa (zmieniającego się począwszy od pierwotnego zapisu obrazu przez kolejne reprodukcje, archiwisty, aż po hafciarki).

Działanie artysty spinać będzie projekt filmowy dokumentujący cały proces, a koloryzowanym obrazom towarzyszyć będzie proza Darka Foksa

Wystawę podsumuje w przyszłości planowany artbook z tekstami m.in. Darka Foksa, Agnieszki Kilian, Stanisław Rukszy, rozmową Łukasza Trzcińskiego i Kristiana Skylstada.


Łukasz Trzciński (ur. 1975 r.) - artysta posługujący się medium fotografii. Od 1999 roku pracuje nad cyklem Nowa Europa. Wcześniej jako fotograf prasowy pracował nad zmieniającymi się realiami Polski okresu transformacji, a także fotografował w miejscach ogarniętych wojną, m.in. w Iraku, Afganistanie czy Palestynie (był laureatem wielu ważnych międzynarodowych nagród fotograficznych, m.in. konkursu Pictures of The Year International czy Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej, gdzie dwukrotnie jego prace otrzymały tytuł Zdjęcia Roku). Dziś miejsce fotoreportażu w twórczości Trzcińskiego zajęła analityczna postawa dokumentalisty oraz skupienie się na medium, w miejsce samego obrazu fotograficznego.

_______________________________________________________________________

Projekt powstał w ramach organizowanego wspólnie przez Fundację Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskie w Katowicach programu Projekt Metropolis.

Partnerzy projektu Łukasza Trzcińskiego Gabinet dobrej historii: Miasto Piekary Śląskie.


O programie PROJEKT METROPOLIS:

Program Projekt Metropolis podejmuje się stworzenia współczesnego portretu Górnego Śląska i Zagłębia. Otwiera dyskusję artystów wizualnych i dźwiękowych, sztukę traktuje jako narzędzie poznawcze, a nie realizujące przyjęte założenia, życzeniowy obraz.

Celem projektu jest odkrywanie równoległych, istniejących obok siebie: miast w mieście, regionów w regionie. Czy bowiem znamy rzeczywiście nasz region, metropolię, miasta, dzielnice. Czy to jeden wizerunek, a może raczej jest ich wiele? Szereg nakładających się na siebie, przenikających obrazów: życzeniowych, ale i niechcianych, bazujących na tradycji, ale i wyraźnie od niej się odcinających. Metropolis uwzględnia wiele perspektyw: społecznych, ekonomicznych, historycznych, kulturowych, politycznych?

Na działania programu Projekt Metropolis składają się m.in.: rezydencje artystyczne na terenie całego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz akcje opierające się na aktywności mieszkańców regionu. Podsumowanie projektu (konferencje, wystawy, publikacje) odbędzie się w 2014 roku dużą wystawą w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Organizatorem projektu jest Fundacja Imago Mundi. Partnerem merytorycznym projektu jest Kronika CSW w Bytomiu.

Stanisław Ruksza, kurator programu Projekt Metropolis.

  • Wystawa
wróć do: Wystawy / 2014