CSW Kronika w Bytomiu i Fundacja Imago Mundi zapraszają na wystawę w ramach cyklu A Place Where We Could Go (część programu Projekt Metropolis).
artyści: Łukasz Skąpski oraz Ayuta, Rafał Bujnowski, Paweł Jarodzki, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Piotr Kurka, Kamil Kuskowski, Mikołaj Małek, Malwina Rzonca, Wilhelm Sasnal, Grzegorz Sztwiertnia, Małgorzata Szymankiewicz
Projekt polega na stworzeniu wzornika tatuaży na temat Przaja moimu hajmatowi lub Mōj hajmat mōm rod, czyli po polsku Kocham mój Heimat. To śląskie zdanie jest tematem tatuaży zaprojektowanych (namalowanych) przez zaproszonych do projektu artystów.
Projekty przybiorą formę obrazów na płótnie lub papierze. Hasło Mōj hajmat mōm rod lub Przaja moimu hajmatowi w całości lub fragmentach pojawi się na obrazie. Tytułowe hasło zawiera trzy słowa o różnym pochodzeniu: "przaja" z czeskiego, "moimu" z polskiego i "hajmatowi" z niemieckiego. To trzy języki, które miały największy wpływ na język śląski.
Małe ojczyzny, gwary, lokalne języki, budownictwo i obyczaje stanowią o bogactwie kultury. Wraz ze zniknięciem każdej, choćby najmniejszej kultury lokalnej kultura staje się uboższa. Ślązacy do dziś mają żal do Polaków o to, że podczas PRL-u w szkołach na Śląsku tępiono wśród uczniów język śląski. Rugowanie śląskiej kultury przez władze PRL-u miało przyczyny polityczne i zadekretowane było przez władze w Warszawie. Niektórzy z polityków nadal jednak nie rozumieją subtelnej problematyki śląskości Śląska.
Kontekstem dla pomysłu wystawy, przez który można odczytywać ten wielowarstwowy projekt są też z jednej strony bulwersujące, anty-śląskie i nacjonalistyczne wypowiedzi części polskich polityków, wzrost popularności skrajnych i nacjonalistycznych ruchów populistycznych w Europie środkowej. Z drugiej, idee organizacji śląskich na wprowadzenie autonomii Śląska, na koniec zaś walka niektórych środowisk na Górnym Śląsku o uznanie Śląszczyzny za język a nie gwarę. Możliwych kontekstów dla odczytań projektu jest wiele więcej.
Artyści współtworzący wzornik: Ayuta, Rafał Bujnowski, Paweł Jarodzki, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Piotr Kurka, Kamil Kuskowski, Mikołaj Małek, Malwina Rzonca, Wilhelm Sasnal, Grzegorz Sztwiertnia, Małgorzata Szymankiewicz.
Z powstałych obrazów powstaje wystawa oraz edycja wzornika - książki artystycznej w limitowanej edycji. Wydrukowany wzornik trafi do studia tatuażu. Wybrane przez ochotników posiadania tatuażu obrazy ze wzornika tatuowane będą darmowo przez czas trwania wystawy w Kronice. Wykonane tatuaże będą fotografowane, a odbitki uzupełniać będą sukcesywnie wystawę.
ŁUKASZ SKĄPSKI (ur. 1958) - artysta wizualny. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. W latach 2002-2009 wykładowca w ASP w Krakowie. W roku 2006 otrzymał stopień doktorski w ASP w Poznaniu, w 2012 habilitował się na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2010 roku prowadzi Pracownię Intermediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Tworzy instalacje, obiekty, filmy wideo, fotografie. W ostatnich latach główny akcent kładzie na tematy społeczno-polityczne. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Fotografii w Krakowie, Galerii Arsenał w Białystoku, Bunkrze Sztuki w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych. Od 2001 roku jest członkiem założycielem Supergrupy Azorro.
oraz:
AYUTA (ur. bez daty) - artystka wizualna występująca pod pseudonimem. Debiut wystawienniczy podczas wystawy Przaja moimu hajmatowi w Kronice.
RAFAŁ BUJNOWSKI (ur. 1974) – malarz, grafik, autor filmów wideo, instalacji, akcji artystycznych. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Współtwórca Grupy Ładnie. W latach 1998 – 2001 prowadził Galerię Otwartą w Krakowie. Laureat prestiżowej nagrody Kunstpreis Europas Zukunft (2005). Reprezentowany przez Galerię Raster w Warszawie.
PAWEŁ JARODZKI (ur. 1958) – malarz, grafik, rysownik, autor komiksów. Zajmuje się również poezją i sztuką wideo.. Ukończył Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w PWSSP we Wrocławiu. Współzałożyciel grupy Luxus. Pracuje w różnych konwencjach stylistycznych, posługuje się szablonem i cytatem, świadomie odrzuca poprawność rysunkową i formalną. Jest profesorem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz kuratorem BWA Awangarda we Wrocławiu.
ŁUKASZ JASTRUBCZAK (ur. 1984) – artysta wizualny. W 2009 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy filmy, instalacje, fotografie i rysunki, komponuje muzykę. Jego prace pokazywały galerie w Nowym Jorku, Madrycie, Dortmundzie oraz Liverpoolu. Debiutował dwoma wystawami indywidualnymi w CSW Kronika w Bytomiu. Laureat nagrody dla młodych artystów Fundacji Deutsche Bank Spojrzenia 2013. Wykłada na Akademii Sztuki w Szczeciunie. Reprezentowany przez Galerię Dawid Radziszewski.
TOMASZ KOWALSKI (ur. 1984) – malarz, rysownik, autor kolaży, obiekto-maszyn, instalacji, prac wideo. Komponuje również muzykę. Ukończył studia na wydziale malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Członek efemerycznych formacji muzycznych Anna Dymna Ensemble i Masters of the Universe. Mieszka i pracuje w Berlinie i Krakowie. Reprezentowany przez Galerię Dawid Radziszewski.
PIOTR KURKA (ur. 1958) – artysta wizualny. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Działań Intermedialnych. Współzałożyciel Koła Klipsa (1983). W latach 1988-1989 artysta współpracował także z Neue Bieremiennost. Twórczość Piotra Kurki nasycona jest duchowością, niezwykłą wrażliwością w postrzeganiu rzeczywistości oraz silnym ładunkiem emocjonalnym. Cechuje ją narracja z pogranicza świata realnego i nadrealnego, obfitująca w zaskakujące metafory i symbolikę.
KAMIL KUSKOWSKI (ur. 1973) - artysta wizualny. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Obecnie pracuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. W swej twórczości zmaga się z medium malarskim, miejscem malarstwa w sztuce oraz jego historią, przez co dochodzi do refleksji nad ramami instytucjonalnymi sztuki.
MIKOŁAJ MAŁEK (ur. 1983) – artysta wizualny, malarz, autor instalacji i prac wideo. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawiał indywidualnie m.in. w krakowskim Bunkrze Sztuki.
MALWINA RZONCA (ur. 1973) – artystka wizualna. W swej pracy wykorzystując takie media jak: malarstwo, taniec, performance, videochoreografia i fotografia. Studiowała w ASP w Krakowie. Od 1991 r. prowadzi działalność artystyczną w dziedzinie tańca współczesnego.
WILHELM SASNAL (ur. 1972) – artysta wizualny. W swej twórczości zajmuje się motywami zaczerpniętymi z życia codziennego, wykorzystując takie techniki jak malarstwo, film, rysunek, czy plakat. Uzyskał dyplom na krakowskiej ASP. Współtwórca Grupy Ładnie. Związany z warszawską Fundacją Galerii Foksal. Jego prace wystawiane były w najważniejszych galeriach w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Krakowie.
GRZEGORZ SZTWIERTNIA (ur. 1968) – artysta wizualny. Malarz, twórca instalacji, obiektów, wideo, performance. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną. Interesuje go tematyka ciała, jego tożsamość, dyscyplinowanie oraz doświadczanie. Porusza kwestie percepcji, funkcjonowania zmysłów oraz oddziaływania barw. W swojej twórczości wykorzystuje wątki autobiograficzne.
MAŁGORZATA SZYMANKIEWICZ (ur. w 1980) – artystka wizualna. W swoich obrazach nawiązuje do tradycji malarstwa abstrakcyjnego. Ostatnio poszerzyła pole działania o rzeźbę, obiekt w przestrzeni i mural. Studiowała dia na Wydziale Edukacji Artystycznej i na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie.
- Wystawa
- 8 marca ‒ 12 kwietnia 2014
- artyści: Łukasz Skąpski, Ayuta, Rafał Bujnowski, Paweł Jarodzki, Łukasz Jastrubczak, Tomek Kowalski, Piotr Kurka, Kamil Kuskowski, Mikołaj Małek, Malwina Rzonca, Wilhelm Sasnal, Grzegorz Sztwiertnia, Małgorzata Szymankiewicz
- kurator: Stanisław Ruksza
- w ramach programu Projekt Metropolis