Identyfikacja wizualna: Julia Pałkowska

Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko. Wystawa dla najmłodszych i nie tylko

Identyfikacja wizualna: Julia Pałkowska
„Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko” to wystawa prezentująca instalacje artystyczne stworzone przez artystów w ramach pobytów twórczych w Bytomiu.

Wystawa będzie wizualnym manifestem, opisującym utopijną konwencję praw dziecka do komfortowego odbioru świata poprzez zmysły, w której znajdują się postulaty: prawo do ciszy i dźwięku, naturalnego smaku i zapachu, dobrze zaprojektowanej szkoły, ulicy i domu, a także udziału w dyskusji na temat otaczającej rzeczywistości. Instalacje audiowizualne nawiążą do „uzdrowiska dla zmysłów”, które będzie efektem działań opartych o demokratyczne postulaty wystosowane przez dzieci. Jest to szczególnie ważne w mieście z tak zdegradowana tkanką społeczną jak Bytom, gdzie nawyk czynnego uczestnictwa w działaniach artystycznych jest nieznaczny. Swobodnie tworzone wizualne wyobrażenia takich pojęć jak abstrakcja, funkcja przestrzeni, wpływ hałasu i ciszy staną się punktem zapalnym wyobraźni młodych uczestników zdarzenia artystycznego.

Tytuł wystawy to fragment wiersza Juliana Tuwima „Zapach szczęścia”, odnoszącego się do pamięci zmysłów z czasów dzieciństwa, komfortowych wycinków rzeczywistości. Koncepcja wystawy jest odpowiedzią na zaobserwowane problemy i potrzeby zdiagnozowane podczas ewaluacji projektu „Zobacz Słońce zamkniętymi oczami” - skierowanej do młodego widza wystawy zrealizowanej w 2020 roku w CSW Kronika.Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

patroni medialni:

sponsor:

  • Wystawa
  • Edukacja
wróć do: Wystawy / 2021