Identyfikacja wizualna wystawy: Julia Pałkowska

Zobacz Słońce zamkniętymi oczami. Wystawa dla dzieci i nie tylko

Identyfikacja wizualna wystawy: Julia Pałkowska

Jestem szczelnie zapakowana w małej paczce. Mam przy sobie swój spersonalizowany niezbędnik. Program Doboru Rzeczy w Podróży Pozaziemskiej przeanalizował moje potrzeby fizjologiczne i mentalne.

Kosmiczna Poczta działa bez zarzutu. W każdej chwili można dezaktywować odczuwanie kolorów. Wyłącznik dźwięków i zapachów jest pod prawą ręką. Przechodzę w tryb rzeczywistości POMIĘDZY. Moje ciało odpoczywa, ale umysł wchodzi w tryb działania symbolicznego. Obsługa programu OKO WEWNĘTRZNE wgrywa mi dodatkowe zmysły. Jeden dziennie. Dziś rozszerzony dotyk. Towarzyszy mi moja najukochańsza roślina. Ma ogromne oczy i wełno-skórzane liście otulające. Patrzy na mnie z czułością i przytula, gdy tęsknię za Ziemią. W przepięknym, lecz zimnym Kosmosie człowiekowi najbardziej dokucza samotność, dlatego czułość i wyobraźnia stały się najcenniejszymi zasobami. Bez nich następuje powolne odczłowieczenie.

Moja kapsuła unosi się w radioaktywnej chmurze cząsteczek Aluminium 27. Reagują na moją obecność jak gdyby były istotami świadomymi. Podobno wszystkie kosmiczne cząsteczki dążą do symbiozy. Możemy być na wskroś różni, lecz przenika nas ta sama energia. Wystarczy kilka dni w Kosmosie, aby poczuć niesamowitą JEDNOŚĆ. To ona jest kluczem przetrwania, praźródłem życiodajnej mocy. Wyruszyłam w tę podróż, aby odkryć jej tajemnice.

Katarzyna Kalina

Dokąd prowadzi czarna dziura? Co powstaje w wyniku zderzenia dwóch ciał niebieskich? Jakie istoty zamieszkują odległe galaktyki i czy można je spotkać?

„Zobacz Słońce zamkniętymi oczami” to wystawa edukacyjna prezentująca instalacje stworzone przez artystów sztuk wizualnych w ramach warsztatów z dziećmi i młodzieżą. Ideą przewodnią wystawy będzie symboliczna podróż w kosmos oraz jego eksploracja jako narzędzie wzmacniania dziecięcej wyobraźni. Młodzi twórcy przeniosą się w odległe i nieznane zakątki Wszechświata, aby wspólnie odkryć moc sztuki.

Partnerzy projektu: Placówka Wsparcia Dziennego “Planeta Saturn” w Czeladzi, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Gliwicach,  Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Bytomiu, Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu

Sponsor projektu: Fundacja Korkociąg 

 

 

 Patroni medialni: Czas Dzieci, Silesia dzieci, Notes na 6 tygodni 

         

Specjalne podziękowania dla Łukasza Kozłowskiego z firmy oświetleniowej LED-BYT www.led-byt.pl.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

  

  • Wystawa
  • Edukacja
wróć do: Wystawy / 2020