Krzycz Siostro, krzycz! Zapowiadamy projekt

Mamy dobre wieści! Otrzymaliśmy grant od niemieckiej Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft) na projekt „Krzycz Siostro, krzycz!”. Kwota dofinansowania to 57 926 euro. Dziękujemy!

Głównym elementem projektu będzie wystawa sztuki współczesnej zaprojektowana jako narzędzie edukacyjne. Zobaczycie ją u nas zimą przyszłego roku.

Na wystawie opowiemy o kobietach, którym w czasach narodowego socjalizmu odebrano godność, człowieczeństwo, a ostatecznie również prawo do życia, zestawiając ich historie z opowieściami o współczesnych kobietach i dzisiejszych wykluczeniach. Kilkadziesiąt lat po Zagładzie, społeczeństwa przestają wyciągać wnioski z historii, nie potrafią jej interpretować i powtarzają wciąż te same błędy. Pokazując mechanizmy i efekty systematycznego prześladowania, motywowanego nienawiścią do różnorodności, chcemy rozbudzić krytyczne myślenie i wspierać budowanie skutecznych strategii antydyskryminacyjnych.

Punkt wyjścia wystawy jest bardzo lokalny. Nasza opowieść zaczyna się od dwóch kobiet: Kathe Cohn (ur. 1870) i jej córki Friederike Marianne Guttman (ur. 1893), Niemek pochodzenia żydowskiego, które były właścicielkami kamienicy przy Rynku 26. Tej samej, w której dzisiaj mieści się nasza siedziba. Obie wyjechały z rodzinnego Bytomia na skutek nasilenia nastrojów antysemickich w latach 30.

Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny dla grup szkolnych oraz grup seniorów, powstaną również scenariusze warsztatów antydyskryminacyjnych, a całość podsumujemy publikacją. 

  • Wydarzenie
  • Edukacja
wróć do: Wydarzenia / 2023