Eikoh Hosoe | fotografia

Simon Yotsuya i przyjaciele, czyli Bellmer w Japonii

Eikoh Hosoe | fotografia

Wystawa Simona Yotsuyi na Śląsku ma w jego karierze charakter wyjątkowy i symboliczny. Artysta traktuje ją jako swego rodzaju pielgrzymkę do miasta Mistrza - Sensei. W CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskim w Katowicach będzie można zobaczyć: oryginalne lalki Simona i jego uczniów, materiały ilustrujące drogę artysty do lalki Hansa Bellmera, a także znakomite fotografie autorstwa legendarnych Eikoh Hosoe i Kishina Shinoyamy.

wernisaż 1 października:
godz. 17.00 / Muzeum Śląskie w Katowicach / al. Wojciecha Korfantego 3
godz. 19.00 / CSW Kronika w Bytomiu / Rynek 26
podczas wernisażu w CSW Kronika spotkanie z Simonem Yotsuyą i kuratoramiNa Śląsku od lat dużo się mówi o Hansie Bellmerze, a wciąż nie wiadomo zbyt wiele o twórczym poruszeniu, które wywołał ów artysta w Japonii. To właśnie tam, w kraju zwanym czasem - ze względu na swoją wielowiekową lalkarską tradycję - "krainą lalek" (land of the dolls), bellmerowska estetyka zainspirowała kilka pokoleń artystów. 

Na wystawie przygotowanej przez Ars Cameralis zaprezentowana zostanie twórczość i sylwetka artysty, który ów trend zainicjował. 21-letni wówczas Simon Yotsuya spotkał się z twórczością Bellmera w 1965 roku za pośrednictwem Tatsuhiko Shibusawy, zafascynowanego surrealizmem tłumacza literatury francuskiej. Prace "budowniczego lalki" towarzyszą mu do dziś. Yotsuya jest przy tym postacią niezwykle barwną i charyzmatyczną - jako członek grupy awangardowego Jokyo Gekijo (Situation Theater) zgromadził wokół siebie najświetniejsze postacie japońskiej kultury tamtych czasów, np. malarza-designera Kuniyoshi Kaneko, fotografów Eikoh Hosoe i Kishina Shinoyamę. Cykl portretów pt. Simon pozostaje obok Barakei, portretów Yukio Mishimy i cyklu Kamaitachi, najważniejszym dokonaniem Hosoe.

Niezwykłość dzieła Yotsuyi polega na niepowtarzalnej atmosferze, która wypływa z ręcznie kreowanych lalek, stając się inspiracją dla innych artystów, pisarzy, jak również przedmiotem pożądania kolekcjonerów z całego świata. Jeżeli nawet uznamy, że mamy do czynienia z lalkami tylko jako pewnego rodzaju przedmiotami, to i tak nie wyzwolimy ich z piętna seksualności, dojrzałości czy perwersyjności.
Simon Yotsuya jest wciąż aktywny artystycznie, a ponadto prowadzi słynną Ecole de Simon, szkołę, w której młodzi tokijscy artyści - coraz mocniej uwikłani we wszechobecną w Japonii kulturę masową - spotykają się, by kontynuować tradycję zapoczątkowaną przez Simona.

Hans Bellmer urodził się w Katowicach 1902 roku. Osoby surowego ojca oraz łagodnej matki miały utrwalić w świadomości młodego Hansa podział świata na sferę męską i kobiecą. Katowice pozostały dla Bellmera, jednego z najważniejszych artystów surrealizmu, ważnym składnikiem biografii kulturowej i osobistej.

Eikoh Hosoe (ur. 1933) - artysta fotografik, uznany i ceniony na całym świecie, w ocenie krytyków  artysta o trwałym miejscu w historii fotografii japońskiej. Swą wyjątkową pozycję zaznaczył już w latach 60. ubiegłego wieku, tworząc cykle Barakei oraz Kamaitachi. Pierwszy powstał w 1963 roku, we współpracy z Yukio Mishimą. Drugi - z 1969 roku - zrealizował wspólnie z Tatsumi Hijikatą, twórcą butoh. Artyści stworzyli improwizowany dokument wspólnie z mieszkańcami wioski na północy Japonii. Cykl inspirowany był legendą kamaitachi, czyli legendą o demonie o wyglądzie łasicy, niszczącym pola ryżowe.  W 1971 roku Eikoh Hosoe podjął współpracę z Simonem Yotsuyą, czego efektem był cykl fotograficzny The Prelude of Yotsua Simon. Projekt nawiązuje do Kamaitachi, gdyż tematem jest ciało, jednak tłem jest Tokio oraz jego mieszkańcy. Równocześnie ciało inaczej potraktowano niż w Kamaitachi, gdyż celem artysty było zburzenie starego i jednostajnego rytmu starego miasta. Z drugiej strony, ciało Simona Yotsuyi, bohatera fotografii, jest niezwykle delikatne, plastyczne, wpisane w pejzaż miasta.

Kishin Shinoyama (ur. w 1930) - zdobył sławę jako fotograf aktów. Akty Shinoyamy zwróciły powszechną uwagę, gdyż artysta odszedł od obowiązujących konwencji i stworzył własną, mocno sformalizowaną, wizję ciała. Shinoyama traktował akt jako problem rzeźbiarski, co prowadziło z czasem do tworzenia abstrakcyjnych form. W 1974 roku zdobył międzynarodowy rozgłos dzięki serii fotografii poświęconych domowi tatuażu w Yokohamie. Następnie  stworzył medytacyjny cykl zdjęć japońskich domów i ogrodów. W 1985 roku opublikował sekwencję portretów nagich tancerek pt. Shinorama. W pięć lat później powstał cykl  Tokyo Nude, gdzie panoramiczne ujęcia tworzą surrealistyczny świat, sztucznie oświetlony i zaludniony przez lalkowate postacie. Kishin Shinoyama jest uważany za jednego z najważniejszych artystów generacji, dzięki której japońska fotografia zdobyła światowy rozgłos.


artyści prezentowani na wystawie:
Simon Yotsuya, Kishin Shinoyama, Eikoh Hosoe, Akihiko Aono, Satomi Hirota, Hiroko Igeta, Kanako Sakaguchi, Hisao Sato, Tamako Sato, Tatsuo Takahashi, Hiroschi Takatsuka, Kenji Tone, Hitomi Tsuchiya, Keiko Yamada, Yoshiyuki Yanagawa oraz dokumentacje Tatsuhiko Shibusawy.


kuratorzy:
Sławomir Rumiak, Takio Sugawara

honorowy patronat:
Ambasada Japonii w Polsce
Marszałek Województwa Śląskiego

organizator:
Instytucja Kultury Ars Cameralis

współorganizatorzy:
CSW Kronika w Bytomiu
Ecole de Simon w Tokio
Kamada Soy Sauce Inc.
Muzeum Sztuki w Oita
Muzeum Sztuki Współczesnej w Sapporo
Muzeum Śląskie w Katowicach

projekt dofinansowany ze środków:
miasta Bytomia
miasta Katowice

patronat medialny:
"Gazeta Wyborcza"
Polskie Radio Katowice
"Arteon"

  • Wystawa
wróć do: Wystawy / 2010