Erik Bünger | The Third Man | pokaz

Erik Bünger. The Third Man

Erik Bünger | The Third Man | pokaz

Gdy byłem dzieckiem, mój ojciec opowiedział mi o pewnym filmie. W jakimś mieście mężczyzna szuka innego mężczyzny. Wszyscy, których spotyka mówią mu, że szuka nadaremno, że ten człowiek już nie żyje, ale on nie poddaje się i nagle wydaje mu się, że mignęła mu twarz tamtego w drzwiach.

Wtedy ojciec siadał przed pianinem, otwierał nuty i na swój cichy sposób grał 'Temat z Trzeciego Człowieka'. Śniłem wtedy o echu kroków w uliczkach i wielkim, zielonym cieniu, który widziałem kątem oka. Za każdym razem, gdy słyszałem tę melodię miałem uczucie, jakby ktoś obserwował mnie z ukrycia.

The Third Man (Trzeci Człowiek)
usiłuje odnaleźć ślady ulotnej istoty zwanej "trzecim człowiekiem". Słyszymy go, jak porusza się między wypustkami pozytywki; chwiejny, przewidywalny ruch w przód będący toporną imitacją życia. Znajduje sobie miejsce w ekstatycznym ciele Julie Andrews, zmieniając siedmioro niewinnych dzieci w muzyczne kukiełki, każde zredukowane do nuty na pięciolinii. Jest pieśnią anioła, który zapisuje swym piórem fale dźwiękowe w ludzkiej tkance mózgowej. Jest głosem każdej kobiety w ciąży, która kąpie swój bezbronny płód w piosence.

Bünger w swojej pracy The Third Man skupia się na kulturowym aspekcie piosenek i melodii, których zapamiętany zestaw towarzyszy każdemu uczestnikowi naszej cywilizacji. Ich obecność w świadomości wymyka się kontroli, powoduje mimowolne skojarzenia, nucenie, obsesyjnie przywołuje stany emocjonalne i wspomnienia. Praca ma formę performance i następującego po nim filmu wideo.

Pokazowi The Third Man w bytomskiej Kronice towarzyszy powtórnie uruchomiona instalacja Büngera z 2006 roku, Bytom Hymn Echo.

Erik Bünger jest szwedzkim artystą, kompozytorem i pisarzem mieszkającym w Berlinie. Jego prace badają element irracjonalny we współczesnych mediach i skupiają się często na muzyce jako sile sprawczej. Muzyka nie jest traktowana jako coś czystego, absolutnego bądź abstrakcyjnego, ale wręcz przeciwnie - jako pasożyt naszej zbiorowej nieświadomości.
erikbunger.com

Wystawa odbywa się w ramach projektu Fragile Boredom fragileboredom.org, równolegle w Fundacji No Local w Krakowie i CSW Kronika w Bytomiu.

  • Wystawa
  • 19 listopada ‒ 22 grudnia 2010
  • artysta: Erik Bünger
  • kurator: Paweł Kulczyński
  • w ramach projektu Fragile Boredom, równolegle w Fundacji No Local w Krakowie i CSW Kronika w Bytomiu
wróć do: Wystawy / 2010