Matej Vakula | Manuals for Public Space

Matej Vakula. Agents Of Knowledge

Matej Vakula | Manuals for Public Space

Wystawa Mateja Vakuli Agents of Knowledge składa się z dokumentacji dwóch projektów realizowanych przez artystę na Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim w ostatnich miesiącach w ramach rezydencji Projektu Metropolis.

Pierwszy projekt Manual for Public Space stanowi platformę wymiany pomysłów na poprawę przestrzeni publicznej. Punktem wyjścia były warsztaty z mieszkańcami regionu,  służące określeniu problemów ich przestrzeni publicznej i opracowania instrukcji do jego rozwiązania. Zebrane propozycje pokazują krok po kroku jak odzyskać przestrzeń publiczną i zmienić ją w bardziej dostępną oraz odpowiadającą potrzebom społeczności.

Powstały w ten sposób m.in. pirackie szalety miejskie w Katowicach, a take ławki nad rzeką Przemszą w Będzinie.

Drugi projekt: Knowledge from Silesia stanowi miejsce wymiany idei i pomysłów z mieszkańcami Śląska zapraszanymi do dzielenia się posiadaną wiedzą. Artysta wystosował komunikat: "Podziel się ze mną swoimi umiejętnościami! Jeżeli uważasz, że to co robisz, jest wyjątkowe i warte pokazania innym, skontaktuj się ze mną. To może być cokolwiek, co według Ciebie jest w jakiś sposób użyteczne. Ja zrobię co w mojej mocy, by nauczyć się od Ciebie tych umiejętności i później przekazywać je dalej. Pokaż ludziom swoje zdolności! Pokaż potencjał Śląska!

Aby lepiej poznać ludzi ze Śląska i ich zainteresowania, zdecydowałem się stworzyć z nimi ten projekt. Nie chcę przyjmować roli artysty, krytyka czy pedagoga i wchodzić w stereotypowe relacje pomiędzy nauczycielem a uczniem, które opierają się na formie władzy, a nie wzajemnego szacunku. Chciałbym odwrócić te relacje i zostać tym, który uczy się od innych?. Artysta uczył się m.in. parzenia herbaty, masażu, robienia ogórków małosolnych, wykonywania , sztuczek magicznych, gimnastyki czy baletu.

 

Matej Vakula (ur. 1981) jest słowackim artystą i pedagogiem. W swojej pracy artystycznej łączy badania nad pojęciem sfery publicznej oraz fascynację nad sposobami przekształcania się informacji w wiedzę, i tego, jak wiedza może prowadzić do działania.

Od około 2006 roku Matej Vakula zajmuje się obserwacją i badaniem przestrzeni publicznej oraz jej wykorzystywaniem i upolitycznianiem, oraz stawia pytanie jak odzyskać przestrzeń, która nie jest już publiczna. Te wysiłki przybierały bardzo różne formy, doprowadzając do przesunięcia  rozważań o sferze publicznej ze sfery pojęciowej na kontekst sytuacyjny oraz  odpowiednie działania. "Zawsze interesowały mnie wszelkie formy sfery publicznej, która w dzisiejszych czasach obejmuje również cyberprzestrzeń, biologię czy naukę. Współcześnie na te trzy sfery  bardzo mocno wpływa wymiar polityczny oraz opinia publiczna, które są bardzo podatnym gruntem dla takich idei jak research artystyczny, Open Source i zasady WEB 2.0, które z drugiej strony dotyczą zarówno sztuki jak i sfery publicznej. Wykorzystując te idee badam obecne problemy w sferze publicznej, rozgrywające się pomiędzy bezpieczeństwem a wolnością, lokalnością a globalnością, prywatyzacją i polityką a sferą osobistą, zdrowiem i zyskiem, alternatywnymi  sposobami wymiany wiedzy i informacji, itp."

Wśród innych jego rozległych badań, Matej Vakula wykorzystuje narzędzia interwencji artystycznych, spektakli, radykalną geografię, archiwa, alternatywną pedagogikę, udostępnianie, oprogramowanie i net art. Swoimi projektami stara się przyczynić do pozytywnych zmian społecznych.

Matej Vakula obecnie wykłada na Akadami Sztuk Pięknych w Bratysławie, gdzie  prowadzi seminarium - Change Lab (Laboratorium Zmiany Społecznej), przy którym współpracuje obecnie z Słowackim Instytutem Praw Człowieka. Wspólnie zrealizowali projekt na temat Słowacji jako producenta niebezpiecznego sprzętu wojskowego, szczególnie artylerii i klastrowej amunicji.

Matej Vakula wystawiał m.in. w Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Węgrzech, Czechach i Rumunii. W zeszłym roku był nominowany do nagrody Čepan Oskar dla Młodej Sztuki Współczesnej. Od 2009 do 2011 jako stypendysta Fulbrighta, studiował w Massachusetts College of Art and Design i Massachusetts Institute of Technology. Matej Vakula pisuje również teksty krytyczne i kuratoruje. Jego teksty były publikowane m.in. we Flash Art, Profil i Project - Słowacki Przegląd Architektury.

 

Partner projektu: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (www.visegradfund.org).
Projekt powstał w ramach organizowanego wspólnie przez Fundację Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskie w Katowicach programu Projekt Metropolis.

Partnerzy programu Projekt Metropolis: GZM - Górnośląski Związek Metropolitalny Partnerzy medialni: TVP Katowice, Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, Ultramaryna, Nowa Gazeta Śląska, fotopolis.pl, brief, plfoto, MM Silesia

 

O programie PROJEKT METROPOLIS:

Program Projekt Metropolis podejmuje się stworzenia współczesnego portretu Górnego Śląska i Zagłębia. Otwiera dyskusję artystów wizualnych i dźwiękowych, sztukę traktuje jako narzędzie poznawcze, a nie realizujące przyjęte założenia, życzeniowy obraz.

Celem projektu jest odkrywanie równoległych, istniejących obok siebie: miast w mieście, regionów w regionie. Czy bowiem znamy rzeczywiście nasz region, metropolię, miasta, dzielnice. Czy to jeden wizerunek, a może raczej jest ich wiele? Szereg nakładających się na siebie, przenikających obrazów: życzeniowych, ale i niechcianych, bazujących na tradycji, ale i wyraźnie od niej się odcinających. Metropolis uwzględnia wiele perspektyw: społecznych, ekonomicznych, historycznych, kulturowych, politycznych?

Na działania programu Projekt Metropolis składają się m.in.: rezydencje artystyczne na terenie całego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz akcje opierające się na aktywności mieszkańców regionu. Podsumowanie projektu (konferencje, wystawy, publikacje) odbędzie się w 2014 roku dużą wystawą w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Organizatorem projektu jest Fundacja Imago Mundi. Partnerem merytorycznym projektu jest Kronika CSW w Bytomiu.

Stanisław Ruksza, kurator programu Projekt Metropolis

  • Wystawa
  • 6‒27 czerwca 2013
  • artysta: Matej Vakula
  • kurator: Stanisław Ruksza
  • współpraca: Radek Ćwieląg
  • organizatorzy: Fundacja Imago Mundi, CSW Kronika
  • partner: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki
  • w ramach programu Projekt Metropolis
wróć do: Wystawy / 2013