Imagining Crisis

udział biorą: Kimmo Alakunnas, Rossina Bossio, Mihai Grecu / Thibault Gleize, Shahar Marcus, Albert Merino, Oliver Pietsch, Ernesto Pombo / Chimene Costa, Provmyza (Galina/ Sergey), Masahiro Tsutani, Hannes Vartiainen /Pekka Veikkolainen.


Międzynarodowa wystawa sztuki Imagining Crisis składa się z kilkunastu prac wideo artystów pochodzących z różnych środowisk artystycznych. Jak pisze Yunnia Yang, tajwańska kuratorka wystawy:

„Im większy stopień ucywilizowania świata, tym bardziej skomplikowana staje się ludzka dusza. Postęp technologiczny wraz z bogactwem życia materialnego nie jest jednak pewnikiem uzyskania pełni szczęścia. Ludzie prowadzeni „instynktem śmierci" zaczynają stawiać czoła wszelkiego rodzaju kryzysom oraz zagrożeniom, tworząc obrazy śmierci w swojej podświadomości. Wyobrażenia będące wyrazem kreatywności artystów są jednocześnie współczesnym memento mori i dokonują dekonstrukcji określonej estetyki.

Prezentowane filmy nawiązują do niepokojów artystycznych związanych z procesem twórczym oraz sytuacją panującą w świecie sztuki. W szerszym kontekście odnoszą się także do współczesnego społeczeństwa, wypaczającego egzystencję jednostki za pośrednictwem mass mediów, religii, a także przyrody, biorącej odwet za działania prowadzące do jej wyniszczenia. Prace artystów przedstawiają ekscentryczną estetykę postrzegania śmierci, począwszy od konkretnych, dostrzegalnych kryzysów, aż po te niewidoczne, metafizyczne i wyobrażone."

Yunnia Yang - kuratorka, krytyczka, specjalizująca się w surrealizmie. Zdobyła tytuł magistra historii sztuki na Uniwersytecie Stanowym w Petersburgu w Rosji (1997 r.), stopień doktora w Normal University w Tajwanie (2009 r.). Kuratorka wystaw, performance i wydarzeń artystycznych dla instytucji sztuki, literatury i kultury w wielu krajach. Od roku 2011 prowadzi kuratorskie badanie nad kondycją postmodernizmu w sztuce współczesnej Rosji i Europy Wschodniej. W 2013 r. zaproszona przez Biennale Sztuki Mediów WRO do kuratorowania wystawy The Apocalyptic Sensibility: The New Media Art from Taiwan.

wróć do: Wystawy / 2014
zobacz też: Imagining Crisis w Archiwum