Czy wiecie, że słowo „szkoła” wywodzi się od łacińskiego terminu oznaczającego odpoczynek, czas wolny, bezczynność? Współczesna edukacja szkolna w żadnym wypadku nie kojarzy się z tymi słowami. Dzieci są przemęczone, nauczyciele sfrustrowani, a rodzice mają dość. Atmosfera ta nie sprzyja uczeniu się ani budowaniu relacji międzyludzkich. Wszyscy potrzebujemy przerwy, podczas której możemy poczuć się swobodnie. W czasie przerwy reguły przestają obowiązywać i zaczynamy komunikować się tak, jak chcemy. Nie musimy wcale używać języka. Skaczemy, krzyczymy, śmiejemy się, wspólnie słuchamy muzyki. Wychodzimy na dwór zaczerpnąć świeżego powietrza. Istotne stają się emocje i komunikacja pozawerbalna. Mamy wtedy czas, swobodę, ochotę do działania, energię. Możemy w końcu odpowiedzieć na potrzeby naszego ciała. Możemy być sobą, pozwolić sobie na wytchnienie lub szaleństwo.
Długiej przerwy potrzebujemy w szkole, w pracy i życiu prywatnym. Dla każdego jest czymś innym. Może być czasem dla siebie, momentem wspólnej integracji lub pozbawionym celu słodkim nicnierobieniem.
Usiądź z nami i odpocznij.
Wystawa pomyślana jest jako bezpieczna przestrzeń międzypokoleniowej integracji polsko-ukraińskiej, a także przyjazne miejsce warsztatowe dla dzieci wraz z opiekunami. W ramach projektu na wystawie odbywać się będą otwarte warsztaty tematyczne oraz oprowadzania dla grup szkolnych. Na młode osoby czekają m.in. czytelnia, kryjówki, krąg przy ciepłym świetle do wspólnego przesiadywania, a także stanowiska warsztatowe do twórczego działania. Z uwagi na warsztatowy charakter wystawa będzie rozwijać się w trakcie jej trwania.
Zadanie sfinansowano ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Dofinansowano z Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS.
Patroni medialni:
-----------------------------------------------
Zapisz się na warsztaty towarzyszące wystawie:
1. !Dodatkowy termin! - warsztaty z Garym Marshallem-Stevensem w przestrzeni jego instalacji.
- 17 listopada 2022
- godzina ustalana indywidualnie
- zajęcia dla grup szkolnych, przeznaczone dla uczniów i uczennic szkół podstawowych i ponadpodstawowych
- obowiązują zapisy
Na dwa dni przed otwarciem wystawy zapraszamy na wyjątkowe warsztaty z Garym Marshallem-Stevensem w przestrzeni jego instalacji. Gary Marshall-Stevens jest artystą wizualnym, dla którego w sztuce najważniejszy jest proces. Podczas pracy warsztatowej z młodymi osobami nie chodzi mu o konkretny rezultat, a o to, jak wspólnie działamy i co czujemy w trakcie. Efekty schodzą na drugi plan. Tematem warsztatów jest wzajemny szacunek. Nie tylko w grupie rówieśniczej, ale przede wszystkim w komunikacji dorosłych z dziećmi i młodzieżą.
Zapisy:
tel.: (32) 281 81 33
2. Czy szkoła może być komfortową przestrzenią? - oprowadzania i warsztaty dla szkół
- środy i czwartki
- godzina ustalana indywidualnie
- zajęcia dla grup szkolnych, przeznaczone dla uczniów i uczennic szkół podstawowych i ponadpodstawowych
- zapraszamy również grupy nauczycieli
- obowiązują zapisy
Podczas oprowadzań i warsztatów w przestrzeni wystawy „Długa przerwa” będziemy rozmawiać o pracach prezentowanych na wystawie i podejmować twórcze działania.
Zajęcia prowadzi Dominika Malska, edukatorka i arteterapeutka.
Zapisy:
tel.: (32) 281 81 33
3. Dźwięki ponad językami – warsztaty muzyczne
- każdy piątek
- godzina ustalana indywidualnie
- zajęcia dla grup szkolnych, przeznaczone dla uczniów i uczennic szkół podstawowych i ponadpodstawowych
- obowiązują zapisy
Podczas tych warsztatów będziemy eksplorować muzykę jako przestrzeń komunikacji pozawerbalnej i narzędzie porozumienia ponad granicami języków narodowych. Zajęcia prowadzi Maciej Baranowski, producent muzyki elektronicznej i założyciel labelu Proto Tapes.
Zapisy:
tel.: (32) 281 81 33
4. Czy szkoła marzeń jest możliwa? - warsztaty rodzinne
- 10 grudnia 2022
- godz. 12.00 - 14.00
- zajęcia otwarte dla dzieci i młodzieży (wszystkie grupy wiekowe) z opiekunami
- obowiązują zapisy
Spędźcie razem sobotnie popołudnie w przestrzeni wystawy „Długa przerwa”. Będziemy ją wspólnie zwiedzać i dyskutować o niej. Razem zbudujemy szkołę marzeń i zastanowimy się, jak spróbować wcielić ją w życie. Zajęcia prowadzi Katarzyna Kalina, kuratorka wystawy „Długa przerwa”.
Zapisy:
tel.: (32) 281 81 33
5. Kolektyw Młodych Twórców - zajęcia dla młodzieży
- każdy wtorek
- godz. 16:00 – 17.30
- zajęcia otwarte dla osób od 12. do 18. roku życia
- obowiązują zapisy
Stałe zajęcia w CSW Kronika. W trakcie spotkań sztuka staje się pretekstem do rozmów na ważne dla młodych osób tematy. Po rozmowie odbywa się proces twórczy – grupa wykonuje wspólne zadania, spontaniczne działania twórcze, tworzy prace artystyczne i instalacje w przestrzeni warsztatowej. Warsztaty prowadzi edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska.
Zapisy:
dominika.malska@kronika.org.pl
tel.: (32) 281 81 33
-------------------------------------------------------------------
Biogramy prowadzących / artystów i artystek:
Dominika Malska - arteterapeutka, muzykoterapeutka, edukatorka w CSW Kronika. Absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim, arteterapii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim oraz muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach. Autorka projektów edukacyjnych w CSW Kronika. Kuratorka autorskiego cyklicznego projektu Baza. Prowadząca warsztaty artystyczne oraz arteterapeutyczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W swoich działaniach wykorzystuje terapeutyczny aspekt sztuki, traktując sztukę współczesną jako pretekst do spotkania, dialogu oraz wymiany myśli i odczuć.
Maciej Baranowski - absolwent Szkoły Muzyki Nowoczesnej we Wrocławiu, realizator dźwięku w Operze Śląskiej. Prowadzi label Proto Tapes i audycję „Piękny dom” w Radiu Kapitał. Twórca muzyki, której nie sposób przyporządkować do żadnego z gatunków.
Katarzyna Kalina - historyczka sztuki, edukatorka, od 2015 roku kuratorka programu edukacyjnego CSW Kronika. Koordynatorka programów „Nieograniczone pole widzenia", „Fo Foo" i „Kronika filmowa" w ramach działań CSW Kronika Art Center, koordynatorka rezydencji artystycznych w ramach współpracy z Fundacją Imago Mundi z Krakowa, m.in. podczas projektu „Miejsce, do którego moglibyśmy pójść", kuratorka wystaw (w tym wystaw w Muzeum w Gliwicach takich jak : „Śląskie Sfumato" - emocjonalna konfrontacja sielskich i tragicznych obrazów wokół historii Ślązaków czy „O fotografii bez fotografii" - nagrania z archiwum Jerzego Lewczyńskiego, kuratorka projektu „Służbówka" w CSW Kronika oraz wystaw dla najmłodszych widzów takich jak: „Uważaj w oczku wodnym pływają rekiny", „Wszystkie zmory do piwnicy", „Pępek świata", „Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko"), koordynatorka projektów kulturalnych (m.in. Gliwickiego Miesiąca Fotografii), twórczyni koncepcji katalogów, projektantka aranżacji wystaw, również skierowanych do najmłodszego widza.
Sylwester Piechura - aktor, scenarzysta, producent kreatywny. Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie oraz Zarządzania Kulturą w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wykładowca na wydziale reżyserii AMA Film Academy. Współpracuje m.in. z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu.
Dorota Hadrian – artystka sztuk wizualnych. W latach 2004-2010 studiowała na Wydziale Rzeźby i Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskała stopień doktory na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie obecnie jest adiunktem w Instytucie Malarstwa i Edukacji Artystycznej. W roku 2008 otrzymała stypendium im. Jana Matejki, a w latach 2010 i 2014 była stypendystką MKiDN. W działalności artystycznej sięga po wypracowane przez klasyczną sztukę europejską wzorce ikonograficzne, operuje kulturowymi, wieloaspektowymi nawiązaniami, aluzjami oraz cytatami. Tematem badań czyni walkę ze stereotypami w kulturze i popkulturze. Głównymi środkami wyrazu artystki jest rzeźba, wideo i malarstwo. Mieszka i pracuje w Bytomiu. Laureatka Nagrody Prezydenta Bytomia MUZY 2019 za osiągnięcia twórcze.
Maciej Cholewa - absolwent ASP w Katowicach.
Artysta sztuk wizualnych. Autor obiektów, instalacji, video i fotografii. Skupia się na tematach związanych z peryferiami, tożsamością lokalną oraz estetyką wernakularną. Bazuje na własnych
mikronarracjach oraz przetworzeniu zasłyszanych historii oraz
kontekstów.
Mieszka w Radzionkowie, małym mieście, które traktuje jako ważne źródło odniesień i inspiracji.
Twórca projektu Pozdrowienia z malego miasta: https://www.instagram.com/pozdrowienia_z_malego_miasta/.
Gary Marshall-Stevens - artysta wizualny, konfrontuje widza z historycznymi narracjami splecionymi z problematycznymi odniesieniami kulturowymi. Tropy są wykorzystywane do poruszania się w konstelacji, która przesuwa się w przestrzeni topologicznej i czasowej. Łącząc przedmioty, ruchome obrazy, akcję na żywo i interwencję - jego prace tworzą epizody, które ucieleśniają istnienie. Stosując strategie dezidentyfikacji i hiperidentyfikacji, włącza się w debaty dotyczące płci, klasy i rasy. Urodzony w Sussex w Wielkiej Brytanii w 1972 roku, mieszka i pracuje w południowo-zachodniej Anglii. Współpracuje z University of Plymouth.
- Wystawa
- Edukacja
- 19 listopada ‒ 30 grudnia 2022
- artyści: Maciej Cholewa, Dorota Hadrian, Dominika Malska, Gary Marshall-Stevens, Sylwester Piechura, Maciej Baranowski
- kuratorzy: Katarzyna Kalina, Paweł Wątroba
- wernisaż: 19 listopada (sobota) w godz. 17:00-20:00
- oprowadzania i warsztaty: pełna oferta w opisie wystawy
- identyfikacja wizualna: Marcin Wysocki
- dokumentacja fotograficzna: Iwona Sobczyk
- mapka z opisami