Daniil Galkin. Paraliż senny

Paraliż senny pojawia się podczas fazy REM, zapobiegając mimowolnym ruchom w czasie snu. Jednak może się zdarzyć, że przebudzimy się nagle, a paraliż nie ustąpi. Wpadamy wtedy w stan przejściowy między jawą a snem: nasz umysł przebudził się, a ciało nie. Ponieważ nie możemy się poruszyć ani wydać z siebie żadnego dźwięku, wpadamy w panikę, a przerażony umysł zaczyna tworzyć senne halucynacje. Strach staje się pożywką dla koszmarów, a doznawane emocje stopniowo się urzeczywistniają. Zaczynamy widzieć koszmary na jawie, słyszeć dźwięki, z których każdy jest bardziej przerażający od poprzedniego.

Wystawa Daniila Galkina Paraliż senny składa się z dwóch części: A Trampoline or Social Critical Voyeurism (Trampolina lub Społeczne Podglądactwo Krytyczne) i Restless Dreams (Niespokojne sny). Jest też częścią długofalowego projektu Lower State, odzwierciedlającego szereg zachodzących w systemie społeczno-politycznym sytuacji, będących filarem istniejącego porządku społecznego oraz opinie kwestionujące standardy moralne, polityczne, prawne i etyczne. Projekt ma drugi tytuł: Dissociative Resocialization – termin, którego definicja pomaga opisać pole zainteresowań artystycznych Galkina. Jest to psychologiczny mechanizm obronny; repetytywna socjalizacja, która pojawia się w ciągu całego życia jednostki i zmienia jej postawę, cele, normy i wartości.
Dzięki temu mechanizmowi człowiek zaczyna postrzegać zdarzenia wokół niego tak, jakby działy się poza nim, dotyczyły kogoś innego. Tego rodzaju sytuacje są analizowane w każdym nowym projekcie jako przejaw stanu współczesnego społeczeństwa. Urzędnicy państwowi często nadużywają władzy wykorzystując własność państwową dla własnej korzyści. Takie zachowanie budzi z jednej strony oburzenie, a z drugiej ciekawość: co jest ukryte za „wysokimi płotami” oficjeli?

Projekt powstał przy wsparciu programu stypendialnego „Gaude Polonia”.

Podczas otwarcia koncert: Wilhelm Bras.
Wstęp wolny!


Daniil Galkin
– (ur. 1985 r.) artysta wizualny. Absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej w Dniepropietrowsku oraz Akademii Budownictwa i Architektury.  W 2009 r. założył grupę artystyczną „2222”. Brał udział w ponad 70 wystawach grupowych i indywidualnych, m.in. w: Kunst-Werke Institute for Contemporary Art (Berlin), Saatchi Gallery (Londyn), Moscow Museum of Modern Art (Moskwa), Danubiana Meulensteen Art Museum (Bratislava), CzechCentre (Praga), Mystetskyi Arsenal (Kijów). Zwycięzca Grand Prix  MUXI-2011, finalista Nagrody Malewicza w 2014. Stypendysta Gaude Polonia 2016. Mieszka i pracuje w Dniepropietrowsku.

  • Wystawa
  • 16 kwietnia ‒ 11 czerwca 2016
  • kuratorka: Agata Cukierska
  • artysta: Daniil Galkin
  • Projekt powstał przy wsparciu programu stypendialnego „Gaude Polonia”.
wróć do: Wystawy / 2016