Mikołaj Długosz | z cyklu Videopol | 2012

Archiwum Metropolis. Odsłona 1

Mikołaj Długosz | z cyklu Videopol | 2012

miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, ul. Katowicka 9

w wystawie udział biorą: Mikołaj Długosz, Wojciech Nowicki, Matteo Terzaghi, Łukasz Trzciński i Marco Zürcher

Archiwum Metropolis to pierwsza odsłona dokumentująca proces poszukiwawczy dokonany przez artystów biorących udział w Projekcie Metropolis.

Wystawa złożona jest z symultanicznych projekcji (slide-show i wideo), stanowiąc reprezentatywny wybór z archiwów muzealnych i prywatnych pięciu artystów biorących udział w projekcie. Projekcje układają się w instalacyjną, kinową, chill-outową przestrzeń, quasi-album rodzinny Ślązaków, która jest zarazem miejscem wypoczynku.

Projekt Metropolis stawiając sobie za cel wykonanie artystycznego, badawczego programu w aglomeracji i stworzenie nowej ikonografii regionu, nie pomija przeszłosci już zapisanej w obrazach, dźwiękach czy dokumentach. Przeszłość zapisana w pokazanym materiale to  najczęściej obraz prywatny, nierzadko będący reprezentacją aspiracji bohaterów zdjęć, ich pragnień, wyobrażeń i życia codziennego.

Archiwum Metropolis kładzie zatem nacisk na teraźniejszą (czyli ukierunkowaną na przyszłość) wartość archeologicznego aktu przepisywania, redefinicji, ale i szukania innych wersji historii zawłaszczanych przez dominujące dyskursy, a także wagę jednostkowej pamięci pomieszczonej w odzyskanych zdjęciach i dokumentach.

Stanisław Ruksza

 

o programie PROJEKT METROPOLIS:

Program Projekt Metropolis podejmuje się stworzenia współczesnego portretu Górnego Śląska i Zagłebia. Otwiera dyskusję artystów wizualnych i dźwiękowych, a sztukę traktuje jako narzędzie poznawcze, a nie realizujące przyjęte założenia, życzeniowy obraz.

Celem projektu jest odkrywanie równoległych, istniejących obok siebie: miast w mieście, regionów w regionie. Czy bowiem znamy rzeczywiście nasz region, metropolię, miasta, dzielnice. Czy to jeden wizerunek, a może raczej jest ich wiele? Szereg nakładających się na siebie, przenikających obrazów: życzeniowych, ale i niechcianych, bazujących na tradycji, ale i wyraźnie od niej się odcinających. Metropolis uwzględnia wiele perspektyw: społecznych, ekonomicznych, historycznych, kulturowych, politycznych?

Na działania programu Projekt Metropolis składają się m.in. rezydencje artystyczne na terenie całego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, oraz akcje opierające się na aktywności mieszkańców regionu. Podsumowanie projektu (konferencje, wystawy, publikacje) odbędzie się w 2014 roku dużą wystawą w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Organizatorem projektu jest Fundacja Imago Mundi. Partnerem merytorycznym projektu jest Kronika CSW w Bytomiu.

Stanisław Ruksza, kurator programu Projekt Metropolis

projektmetropolis.pl

 

Organizatorzy: Fundacja Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu

Patron ekspozycji w Muzeum Miejskim w Tychach: EPSON Polska

Mecenasi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski, Urząd Marszałkowski woj. śląskiego, Urząd Marszałkowski woj. małopolskiego, Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia

Partnerzy organizacyjni: Muzeum Śląskie, Muzeum w Gliwicach, Czytelnia Sztuki, Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki, Galeria Extravagance, Muzeum Miejskie w Tychach, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego w Zabrzu Guido, Górnośląski Związek Metropolitalny, Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, Miejski Dom Kultury Batory w Chorzowie, Fundacja Brama Cukermana, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.

Miasta: Chorzów, Sosnowiec, Piekary Śląskie

Patroni medialni i partnerzy medialni Projektu: TVP Katowice, Dziennik Zachodni, NaszeMiasto.pl, Ultramaryna, Nowa Gazeta Śląska, Brief 4 Poland, Fotopolis.pl, PlFoto, MM Silesia.

  • Wystawa
  • Projekt Metropolis
  • 7‒28 listopada 2012
  • artyści: Mikołaj Długosz, Wojciech Nowicki, Matteo Terzaghi, Łukasz Trzciński, Marco Zürcher
  • kurator: Stanisław Ruksza
  • miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach
  • organizatorzy: Fundacja Imago Mundi, CSW Kronika
  • mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski, Urząd Marszałkowski woj. śląskiego, Urząd Marszałkowski woj. małopolskiego, Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia
  • partnerzy: Muzeum Śląskie, Muzeum w Gliwicach, Czytelnia Sztuki, Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki, Galeria Extravagance, Muzeum Miejskie w Tychach, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego w Zabrzu Guido, Górnośląski Związek Metropolitalny, Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, Miejski Dom Kultury Batory w Chorzowie, Fundacja Brama Cukermana, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach
  • w ramach programu Projekt Metropolis
wróć do: Wystawy / 2012