Z daleka widok jest piękny. Pokaz filmu

CSW Kronika zaprasza na pokaz filmu Anny i Wilhelma Sasnalów „Z daleka widok jest piękny”.

reżyseria: Wilhelm Sasnal i Anna Sasnal
aktorzy: Marcin Czarnik, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Nowak, Elżbieta Okupska, Jerzy Łapiński, Hanna Chojnacka
czas trwania: 77 min.
produkcja: Polska 2011
premiera: 2012-02-10
Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie Nowe Filmy Polskie


Pokaz odbywa się dzięki uprzejmości twórców, producentów i dystrybutorów filmu, Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty oraz Stowarzyszeniu im. Stanisława Brzozowskiego.

wstęp wolny


W podkarpackiej wiosce latem toczy się nieco ospałe życie. Kobiety gotują obiad, mężczyźni zakładają wnyki w lesie, młodzi kąpią się w rzece. Główny bohater filmu - Paweł, mieszkający ze starą, schorowaną matką - zbiera złom, na zagraconym podwórku tnie na części stare samochody. Gdy wywiezie matkę do zakładu opieki, zyska dom, w którym chce rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika, nikt nie wie, co się z nim stało. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy - najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją własność. Po jego powrocie zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w splądrowanym siedlisku.

Polska wieś w obiektywie Sasnalów zyskuje uniwersalny charakter. Opisywane przez nich zdarzenie odkrywa zastygłe, niepisane prawa, na których ufundowana jest wiejska społeczność - rządzącą nią patriarchalna hierarchia, brutalność, z jaką traktuje się każdy rodzaj słabości i inności. Podstawową wartością jest tu władza i płynąca z niej siła - władza nad kobietami, dziećmi, starcami, nad zwierzętami i otaczającą przyrodą, która w filmie Sasnalów zdaje się być niemym, nieporuszonym obserwatorem postępującego rozkładu.

Anna i Wilhelm Sasnalowie to twórcze małżeństwo. Anna Sasnal jest redaktorką i scenarzystką, Wilhelm Sasnal to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich artystów wizualnych. Z daleka widok jest piękny to ich wspólny pełnometrażowy debiut. Anna Sasnal: "Spędziliśmy dwa lata na dokumentacji we wsi Zielona, tam, gdzie dzieje się akcja. Podglądaliśmy. Opowiadana historia jest wypadkową naszych doświadczeń i obserwacji. Ale nie mówi o mieszkańcach tego miejsca. I tak naprawdę żadnej mitologii na polskiej wsi nie dostrzegamy". Wilhelm Sasnal: "To nie jest film o współczesnej polskiej wsi. A obraz wsi spokojnej, wsi wesołej, albo zapijaczonej i też wesołej, mają zakodowany niestety nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale również filmowcy. To są dwie ubite drogi przez polską wieś. Dla nas ważne jest to miejsce, krajobraz".

Z daleka widok jest piękny to rodzaj odartej z wszelkich ozdobników przypowieści, która bezpardonowo łamie jeden z największych polskich mitów. Jasny jest przecież kontekst, o którym autorzy mówili na festiwalu wprost - chociaż rzecz dzieje się współcześnie, mnóstwo sygnałów odsyła do polsko-żydowskiej przeszłości".

Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

 

Z daleka widok jest piękny Anny i Wilhelma Sasnalów to wielkie odkrycie tego festiwalu. To pierwszy polski film, który nawiązuje pozbawiony kompleksów, estetyczny dialog z obecnym od lat na Nowych Horyzontach kinem światowym (...). A przy tym jest to kino dotykające najbardziej bolesnych problemów polskiej wspólnoty. Do tej pory kino fabularne nie było w stanie ich podjąć.

Jakub Majmurek, Krytyka Polityczna

 


  • Wydarzenie
  • Pokaz filmowy
  • 18 stycznia 2013
  • czas: 19:00
wróć do: Wydarzenia / 2013