Tero Nauha. Życie w Bytomiu - spektakle

Spektakl „Życie w Bytomiu” jest integralną częścią wystawy Tero Nauhy w bytomskiej Kronice. Powstał w oparciu o warsztaty artysty z mieszkańcami miasta dotyczące tematu transformacji. Punktem wyjścia było pytanie: jak życie zmieniło się w ciągu ostatnich dwudziestu lat w Bytomiu - postindustrialnym mieście aglomeracji śląskiej - w kontekście przyjęcia neoliberalnej polityki i praw wolnego rynku?

Artysta zadał pytanie jak wygląda życie w czasach, gdy kapitalizm jest w ciągłym kryzysie? Teraźniejszość to chaotyczna podróż między jednym kryzysem a drugim. Kapitalizm to bałagan, bazuje na sukcesie jednej grupy ludzi. Zamiast koniecznej ilości produkuje nadmiar: obrazów, ludzi, pracy, sztuki... Stąd prowokacyjny tytuł, w którym słowo 'życie' jest przekreślone. Mamy życie, ale czy można je uznać za kulturalne lub społeczne, i jakie są koszty jego utrzymania w warunkach neoliberalizmu?

Powstała praca nie jest obiektywną dokumentacją kryzysu, ale subiektywną i afektywną interpretacją sytuacji, zdarzeniem z życia w Bytomiu. Zgromadzony od początku 2012 roku materiał posłużył do napisania scenariusza złożonego z 99 scen, będących poetycką interpretacją zebranych narracji. Na tej podstawie powstała praca przyjmująca formę przemyślanego działania, które jest powtarzane w trakcie wystawy, video, instalacji oraz performance na temat życia w Bytomiu.

 

Tero Nauha (ur. 1970) jest fińskim artystą zajmującym się sztuką wizualną i performance. Tworzył w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Jego projekty często powstają na zasadzie współpracy, partycypacji i interakcji. Jest zainteresowany kategorią subiektywności w kontekście neoliberalnej ekonomii. Współpracuje z polską artystką Karoliną Kucią w grupie Kukkia oraz w grupie teatralnej Houkka Brothers z Pietu Pietiainenen, Kristianem Smedą i Juha Valkeapaa'nem. Tero Nauha jest członkiem i założycielem ?molekularnej? organizacji w Helsinkach, skupiającej się na politycznych i artystycznych projektach w kontekście kapitalizmu kognitywnego.

 

strona internetowa projektu: lifeinbytom.org

Projekt powstał dzięki wsparciu Akademii Teatralnej w Helsinkach, TAhTO Research School w Helsinkach, Performance Matters w Londynie, FRAME Visual Arts Finland, New Performance Festival w Turku, AVEK w Helsinkach i Finnish Art Council. Projekt odbywa się w ramach programu Kroniki „Prace społeczne” realizowanego dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wstęp wolny

 

  • Wydarzenie
  • 24 listopada ‒ 28 grudnia 2012
  • 24 listopada, 19, 20, 27 i 28 grudnia
  • artysta: Tero Nauha
  • w ramach programu „Prace społeczne”
wróć do: Wydarzenia / 2012