Tero Nauha. Życie w Bytomiu - warsztaty i wystawa

Zapraszamy mieszkańców do udziału w warsztatach Tero Nauhy

Pytanie nr 1 i nr 2: Czy możesz mi powiedzieć jakie posiadasz urządzenia? Co robisz z urządzeniami?
Punkt wyjścia procesu warsztatów Tero Nauhy stanowią dwa proste powyższe pytania.

zapisy na warsztaty: mail@kronika.org.pl

Jak nasze życie zmieniło się w ostatnich dwudziestu latach w kontekście przyjęcia neoliberalnej ekonomii i przystąpienia Polski do Unii Europejskiej? - stanowi esencję warsztatów.

Projekt "Życie w Bytomiu" jest odnosi się do zagadnień ekonomii czy polityki, ale jest również o maszynach i urządzeniach. Każdy okres historyczny generuje  pewne urządzenia używane w pracy czy codziennym życiu. Urządzenia wymagają pewnych konkretnych czynności (performance) od użytkownika. Jak nasze codzienne życie zmieniło się w ciągu dwudziestu lat? I na ile używane przez nas urządzenia zmieniły nasze wzajemne relacje?

Powtórzenie jest częścią życia, repetytywny rytm dokonuje zmian. Wiele rytmów (czynności) odbywa się jednocześnie. Zadanie postawione przez artystę polega na ich zbadaniu w codziennym życiu uczestników i dokonaniu możliwych zmian w tym procesie.

W tym projekcie będziemy pracować w warsztatach oraz indywidualnie. Odbędą się 3-4 warsztaty przed otwarciem projektu w listopadzie 2012. Pomiędzy cyklami warsztatów uczestnicy w notatnikach otrzymanych od artysty będą dokumentować codzienne życie w odniesieniu do urządzeń i maszyn. Wszystkie materiały będą użyte anonimowo do produkcji wystawy i performance w Kronice, do której zostana również zaproszeni uczestnicy warsztatów. Poza końcowym rezultatem - wystawą, warsztaty stawiają sobie za cel wypracowanie  użytecznych sposobów wzbogacenia naszego codziennego życia.

 

Tero Nauha (ur. 1970) jest fińskim artystą wizualnym i performance. Obecnie robi doktorat w Akademii Teatralnej w Helsinkach, na Wydziale Sztuki i Teorii Performance. Tworzył prace w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Jego projekty często powstaja na zasadzie współpracy i partycypacji. Jest zainteresowany prerformance i kategorią subiektywności w kontekście neoliberalnej ekonomii. Współpracuje z polską artystką Karoliną Kucią w grupie Kukkia i w teatralnej grupie Houkka Brothers z Pietu Pietiäinenen, Kristianem Smedą i Juha Valkeapää'nem. Tero Nauha jest członkiem założycielem "molekularnej" organizacji w Helsinkach, skupiająceh się na politycznych i artystycznych projektach w kontekście kapitalizmu kognitywnego.

Projekt Tero Nauhy odbywa się w ramach programu Kroniki "Prace społeczne" i jest realziowany dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

teronauha.com/life-in-bytom

 

  • Wydarzenie
  • Warsztaty
wróć do: Wydarzenia / 2012