The Abstinents i Gówno. Koncerty

informacje o miejscu koncertu: pytaj w Kronice (wejściówki do odebrania podczas wernisażu od godz. 19:00 w Kronice)

THE ABSTINENTS - "Punk Not Drunk!"

The Abstinents to zespół rdzennie tyski i w swej szrostkości, bezkompromisowości i charakterze, górnośląski. Tyszanie tworzą żarliwy, rasowy post-punk, w warstwie tekstowej puentowany purenonsensowym poczuciem humoru, połączony z opętańczą ekspresją i historiami na temat codzienności, w których nie brakuje lokalnego patriotyzmu, intymnych spowiedzi oraz obserwacji szeroko pojętej rzeczywistości. W warstwie muzycznej, garażowe eksploracje gitarowo-basowo-perkusyjnego tria są uzupełnione wyrazistym, "dusznym" i poniekąd hermetycznym stylem gry saksofonisty. Z drugiej strony - spowite psychodelią, sonorystyczne eksploracje gitar i saksofonu, przeplatają bliższe hard-core'owi, kontrastowe eskapady całego zespołu.

Zespół o sobie: „Mamy w naszym mieście niezłe garaże, a w jednym z nich siedzą i patrzą w niebo sax, bas, bęben i głos. A każdy z nich to jedyny w swoim rodzaju abstynent. Jeden nie pije, drugi nie pali, trzeci nie chodzi do kościoła, a czwarty się nie onanizuje. Wdzięczni za dobrodziejstwa abstynencji, niosą sobie nawzajem pomoc dźwiękową czego efektem jest radosne uniesienie w postaci wspólnoty muzycznej the Abstinents”.

 

GÓWNO - The Finest Polish Rodeo Punk

Zespół Gówno powstał w roku 2009 i wydał dotąd dwie płyty. Ich muzyka określana jest jako rodeo punk, a zespół przypisuje sobie rolę pioniera tego gatunku. Szukając odniesień w innych, bardziej popularnych nurtach muzycznych, twórczość tą można określić jako fuzję country, punk'a, black metal'u i noise'u.

Członkowie Gówna w 80% rekrutują się z absolwentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Niewątpliwe istnieje więc połączenie między „sztukami plastycznymi” i dźwiękami, które GÓWNO wydaje. Rozpatrywanie twórczości zespołu jedynie w kategoriach dźwiękowych nie oddaje więc w pełni tego czym Gówno jest.

Gdyby zebrać dokonania poszczególnych członków Gówna do kupy okazałoby się, że Gówno zajmuje się malarstwem, grafiką projektową, robi wizualizacje, performance, instalacje, wydaje art ziny, tworzy projekty radiowe i instalacje dźwiękowe, jest poczwórnym laureatem nagrody Sztorm Roku, przywozi laury z międzynarodowych festiwali filmu animowanego, wydaje pozagówniane płyty w europejskich wytwórniach fonograficznych, dba o edukację przyszłych artystów, gra w wielu innych zespołach i projektach - Hatti Vatti, Trupa Trupa, Efektvol, Samorządowcy, Gypsy Pill, Loyal Plastic Robot, Ofiary. Gówno się rozwija i zawsze wypłynie na wierzch!

 

ALTERNATIVE SILESIA jest rozwinięciem programu „Alternatif turistik” rozpoczętego przez bytomską Kronikę w 2009. To długofalowy, multidyscyplinarny program, oswajający alternatywny styl życia i strategie kulturowe dla regionu. ALTERNATIVE SILESIA jest partycypacyjnym przedsięwzięciem składającym się z wycieczek, spotkań, koncertów, warsztatów, pikników, bezproduktywnego krążenia po miejscach zapomnianych... Alternative to także darmowa wypożyczalnia rowerów oraz RUMB, czyli mobilna i wielofunkcyjna platforma miejska, instytucja kultury unplugged. Nacisk położony został na stworzenie równoległej mapy Śląska, wykorzystującej miejsca na co dzień niezauważane, tropiącej postindustrialną architekturę oraz jej użytkowników. Zakłada, że region zawiera wiele przenikających się subregionów, funkcjonujących na różnych poziomach i stara się odzyskiwać ich marginalizowane znaczenia. Odzyskiwać publiczne przestrzenie, przywracać historię i znaczenia, które są pomijane... ALTERNATIVE SILESIA jest egalitarny, nie służy deweloperom, ale skierowany jest do wszystkich ludzi. Autorom nie chodzi w nim o masową turystykę, lecz tworzenie społeczności i wzmacnianiu obywatelskich aktywności.

kuratorzy projektu: Radek Ćwieląg, Stanisław Ruksza

Projekt realizowany ze środków Muzeum Historii Polski - program „Patriotyzm Jutra”

  • Wydarzenie
  • Koncert
wróć do: Wydarzenia / 2012