Johanna Billing, Magical World

Tutaj. Finisaż wystawy

Johanna Billing, Magical World

Wystawa "Tutaj" jest szóstą wystawą prezentowaną w Kronice, w której wzięli udział na partnerskich zasadach artyści i dzieci. Tematem wyjściowym był wieloznaczny i wielopłaszczyznowy obszar "tutaj" - świat, który jest wspólny, jeden i ten sam dla wszystkich, choć zawiera nieskończoną ilość perspektyw, sposobów pojawiania się i działania w nim. Tym, co łączy poszczególne sfery jest kategoria lokalności nobilitowanej i podniesionej do rangi "centrum".

Wybór podejmowanych tematów i punktów widzenia jest efektem negocjacji pomiędzy uczestnikami warsztatów i zaproszonymi artystami. Wszystkie prace zaprezentowane w ramach wystawy powstały we współpracy artystów z dziećmi. Przestrzeń sztuki zamieniła się we wspólne doświadczenie, którego częścią stały się różnorodne emocje, poznawanie nowych miejsc, odkrywanie znanych przestrzeni z niespodziewanych perspektyw.

W trakcie finisażu wystawy zaprezentujemy "EFTERKIDS" - multimedialny, edukacyjny projekt znany na całym świecie, mający na celu edukację muzyczną dzieci, którego pomysłodawcą jest duński zespół Efterklang. Biorą w nim udział uczniowie ze szkół muzycznych z całego świata, którzy wykonują dwa utwory Efterklang ?Full Moon? i ?Natural Tune? z towarzyszeniem wyświetlanego na telebimie teledysku grającego zespołu.

Asia Bronisławska/ASI MINA zainicjowała współpracę zespołu z Danii w Polsce. Namówiła do całej akcji Bartka Bunio - skrzypka Orkiestry Kameralnej AUKSO, nauczyciela i dyrektora Ogniska Muzycznego w Tychach, który wspólnie ze swoimi uczniami stworzył polskie EFTERKIDS.

Dzięki tej współpracy odbyło się już 5 odsłon projektu Efterkids w Polsce - Inauguracja Polskiej Prezydencji w UE (Warszawa, 2011), Dzień Dziecka w kinie Rialto (Katowice, 2011 i 2012), support koncertu Asi Mina z Orkiestrą Leopolda na festiwalu Ars Cameralis w (Chorzów, 2011), Industriada (Nikiszowiec 2012).

Ostatnie dwie odsłony zostały rozszerzone o ASIKIDS, gdzie za zgodą Rasmusa Stolberga z zespołu Efterklang pomysłodawcy całego projektu, twórcy rozbudowali działania i zagrali wspólnie także dwie piosenki Asi "Metka" i "Substytuty" z repertuaru zespołu TC and TCs w aranżacji na smyczki Piotra Steczka.

Obecnie trwają starania, aby artyści z innych krajów wzięli udział w projekcie, aranżując swoje dwa utwory na smyczki. Dzięki temu powiększy się repertuar i zakres działań.

  • Wydarzenie
  • Edukacja
  • 29 września 2012
  • czas: 17.00
  • w programie oprowadzenie kuratorskie +EFTERKIDS ++ ASIKIDS
wróć do: Wydarzenia / 2012