Design Silesia. Historia pewnego sukcesu

spotkanie z przedsiębiorcami oraz rozmowa i dyskusja z Michałem Latko
gościnnie w CSW Kronika w Bytomiu

Od kwietnia 2011 r. Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego w imieniu Samorządu Województwa Śląskiego realizuje drugą edycję projektu systemowego pn. Design Silesia, który promuje wykorzystanie designu w rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza w zakresie podnoszenia ich innowacyjności, a co za tym idzie konkurencyjności. Jednym z podstawowych obszarów działalności Design Silesia jest zachęcanie przedsiębiorców do współpracy z projektantami oraz uświadamianie im korzyści płynących z angażowania projektantów w tworzenie lub usprawnianie wdrażanych produktów i usług.

Służy temu m.in. Mobilny Kontener Designu ? szczególna wystawa przedstawiająca najlepiej zaprojektowane polskie produkty, które stanowią przykłady udanej współpracy środowiska biznesu z projektantami. W 2012 r. Mobilny Kontener Designu w ciągu 5 miesięcy prezentowany był w sześciu miastach na Śląsku (m.in. w Katowicach, Gliwicach, Pszczynie, Rybniku, Cieszynie i Częstochowie). Jak dotąd z dobrym designem zapoznało się już 12 000 osób. Obecnie dwa Mobilne Kontenery Designu pokazywane są w Bytomiu. Z tej okazji proponujemy zainteresowanym przedsiębiorcom spotkanie towarzyszące wystawie. Bez cenzury i zbędnego marketingu o swoich doświadczeniach współpracy z polskimi, także lokalnymi markami opowie Michał Latko, projektant, którego codzienność polega na kreowaniu lub usprawnianiu rozwiązań dla właścicieli różnorodnych firm.

Na wystawę oraz spotkanie wstęp jest wolny. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie i przesłanie formularza dostępnego na stronie www.design-silesia.pl. Serdecznie zapraszamy na popołudnie z dyskusją o tym, dlaczego warto, by przedsiębiorcy zaczęli poważnie myśleć o designie i o współpracy z projektantami (8 maja 2013, godzina 17:30-19:30, CSW Kronika, Rynek 26, Bytom).

 

Michał Latko - projektant, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku wzornictwa ze specjalizacją formy przemysłowe i komunikacja wizualna oraz Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu na kierunku Design Management. Do 2012 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie wykładał techniki prezentacji i komputerowego wspomagania projektowania na kierunku wzornictwa. Specjalizuje się w wielu dziedzinach projektowania od produktu przez usługi po strategie. Jako pierwszy i jedyny do tej pory Polak otrzymał prestiżową nagrodę Interior Motives Design Awards w kategorii ?Best use of technology? za projekt koncepcyjny ciągnika siodłowego marki Volvo. Autor projektu maszyny do odwiertów górniczych realizowanego przy współpracy z firmą Deilmann-Haniel Mining Systems. Od roku 2005 prowadzi własne studio projektowe świadcząc usługi projektowe dla wielu branż gospodarki od branży FMCG po przemysł ciężki. Zwycięzca konkursu ?Śląska Rzecz? w 2008 roku w kategorii produkt, za projekt sygnalizatora drogowego ZIRSlim, który powstał przy współpracy z firmą Grupa ZIR. Współautor sukcesów rynkowych grupy kapitałowej VOX gdzie jako projektant wspomagał działania z zakresu wprowadzania nowej strategii wzornictwa i komunikacji wizualnej. Od roku 2011 wspomaga projektowo pracownię CODE Architecture & Design z Katowic. Projektowal księgarnię Kroniki.

[www.latko.info]

Najważniejsze nagrody:

Micheli Challenge Design 2004 NAIAS North American International Auto Show (finałowa wystawa)
IM Design Awards 2005 (pierwsza nagroda w kategorii ?Best use of technology?)
Nagroda ?Śląska Rzecz 2008? za sygnalizator drogowy ZIRslim przyznana przez Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, 2008

 

Mobilny Kontener Designu - 15 cech do ideału

Na wystawę składają się najlepiej zaprojektowane polskie (także z województwa śląskiego)  produkty, które stanowią przykłady udanej współpracy między środowiskiem biznesu i gronem uzdolnionych projektantów i projektantek. Zaproszeni przez Design Silesia specjaliści stworzyli listę 15 cech, które charakteryzują idealnie zaprojektowany produkt. Są to: funkcjonalność, jakość, strategia, estetyka, ekonomia, bezpieczeństwo, dystrybucja, innowacyjność, ergonomia, ekologia, komfort, dostępność, wytrzymałość, tradycja i technologia. W nietypowej galerii, jaką jest Mobilny Kontener Designu, prezentowanych będzie piętnaście produktów posiadających po kilka z wymienionych cech.  Prezentowane ?eksponaty? stanowią dowód na udaną inwestycję we współpracę z projektantami i projektantkami, która pozwoliła małym lokalnym firmom przekształcić się w czołowych producentów i biznesowych graczy na rynku europejskim. Jaką projektową tajemnicę kryje w sobie biurowa pieczątka, zestaw mebli dla nastolatków, skafander dla nurka, kasa fiskalna, czy piekarnik? Odpowiedzi na wskazane pytania czekają na te osoby, które zdecydują się obejrzeć wnętrze jedynej mobilnej wystawy poświęconej projektowaniu na Śląsku.

 

Organizatorzy: projekt Design Silesia Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

www.design-silesia.pl

 

  • Wydarzenie
  • Spotkanie
wróć do: Wydarzenia / 2013