Cykl warsztatów, podczas których młodzi uczestnicy, pedagodzy, artyści i studenci zastanowią się nad przeładowaniem sensorycznym w dzisiejszym świecie, w którym ze środowiska zewnętrznego dociera do nas nadmiar bodźców w stosunku do tego, co jesteśmy w stanie przetworzyć.
Reakcją na taką sytuację może być stres, nieadekwatna reakcja, a w efekcie wycofanie się z relacji społecznych. Analizując tę sytuację i korzystając z narzędzi jakie daje sztuka współczesna uczestnicy stworzą utopijną konwencję o prawach dziecka do komfortowego odbioru świata poprzez zmysły, do której wpisane zostaną postulaty, takie jak prawo do: ciszy i komfortowego dźwięku, naturalnego smaku i zapachu, dobrze zaprojektowanej przestrzeni, a także udziału w dyskusji na temat otaczającego świata. W wyniku wspólnej pracy powstaną instalacje wizualne i dźwiękowe symbolicznie nawiązujące do „uzdrowiska dla zmysłów”, które posłużą studentom pedagogiki do opracowania innowacyjnych metod pracy z dziećmi na wystawach sztuki.
Warsztaty poprowadzą: Anna Królikiewicz, Małgorzata Mirga-Tas, Jan Kowal, Piotr Jaszczur Śnieguła, Agata Tecl-Szubert i Mikołaj Szubert-Tecl, Dominika Malska, Katarzyna Kalina, Agata Cabała
Partnerzy:
- Szkoła podstawowa nr 26 w Bytomiu
- Szkoła podstawowa nr 5 w Bytomiu
- Szkoła podstawowa nr 3 w Bytomiu
- Zespół Szkół Specjalnych nr 42 w Zabrzu
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
patroni medialni:
sponsor:
- Wydarzenie
- Edukacja
- Warsztaty
- październik ‒ listopad 2021
- kuratorka: Katarzyna Kalina
- koordynacja: Agata Gomolińska-Senczenko
- prowadzenie: Anna Królikiewicz, Małgorzata Mirga-Tas, Jan Kowal, Piotr Śnieguła, Agata Tecl-Szubert, Mikołaj Szubert-Tecl, Dominika Malska, Katarzyna Kalina, Agata Cabała
- identyfikacja: Julia Pałkowska
- program edukacyjny: Dominika Malska