SuperHeroes are Coming | Youth Exchange in Gorki Wielkie

SuperHeroes are Coming! ? spotkanie młodzieży z Polski, Walii i Gruzji w Górkach Wielkich 27.07-03.08.2013 r

Prowadzenie warsztatów: Miranda Ballin (Walia), Mariam Diakonidze (Gruzja), Claire Hathaway (Walia), Debra Jones (Walia), Nicole Mibelli (Włochy), Wojtek Stokłos (Polska), Leila Tevonian (Gruzja), Jose Carlos Torres Sanchez (Hiszpania)

Koordynacja: Agata Gomolińska-Senczenko i Krzysztof Duda
Dokumentacja wideo: Łukasz Szymczyk

?SuperHeroes are Coming? to międzynarodowy projekt artystyczny, w ramach którego odbędą się interdyscyplinarne warsztaty skierowane do młodzieży w wieku 14-19 lat z trzech krajów: Polski, Walii i Gruzji. W tygodniowym spotkaniu w Górkach Wielkich weźmie udział młodzież mieszkająca w Bytomiu i walijskiej krainie Rhondda Valley ? obydwa miejsca łączy przemysłowa/górnicza przeszłość i konsekwencje transformacji, która wpłynęła na aktualny krajobraz nie tylko ekonomiczny, ale także kulturowy i społeczny. Trzecia grupa młodzieży to przesiedleńcy z Abchazji i Osetii Południowej mieszkający w tymczasowych osiedlach znajdujących się wokół stoilcy Gruzji ? Tibilisi.

Kluczową ideą projektu jest zmiana myślenia młodych ludzi o otaczajacej rzeczywistości i zachęcenie ich do przejęcia twórczej inicjatywy. Wymiana wiedzy na temat własnych krajów będzie początkiem przygotowania lokalnych rewolucji ? akcji artystycznych, których celem będzie zainicjowanie nowych stylów życia podnoszących jakość mieszkania w światach dalekich od doskonałości. Marzenia, fantazja, odwaga staną się siłą. Podczas warsztatów prowadzonych przez artystów i animatorów kultury z Polski, Walii, Gruzji, Hiszpani i Włoch powstaną instalacje, film wideo, a także urządzenia zmieniajace punkt widzenia, które zostaną zaprezentowane podczas wystawy w Kronice ?Nowe Życie? w terminie 17 sierpnia-30 września 2013 r. Warsztaty artystyczne zbudują podłoże do stworzenia własnej kultury przez młodych ludzi, która będzie rozwijana po powrocie do rodzimych krajów.

Spotkanie w Górkach Wielkich będzie kolejnym etapem projektu rozpoczętego w 2011 r. w Bytomiu. Podczas realizacji pierwszej odsłony ?SuperHeros are Coming?, w trakcie warsztatów prowadzonych przez Lukasa Stopczynskiego i Michała Korchowca, uczestnicy zaprojektowali kostiumy, przygotowali akcje w przestrzeni skierowane do mieszkańców Bytomia i wzięli udział w odbywajacym się co roku w Bytomiu Międzygalaktycznym Zlocie Superbohaterów, organizowanym przez kolektyw BytoMy. Projektem towarzyszącym była przygotowania przez dzieci i młodzież instrukcja zamiany w SuperBohatera i odkrywania w sobie SuperMocy, na bazie której rok później pracowali animatorzy kultury wspólnie z dziećmi i młodzieżą w Rhondda Valley. W 2012 r. odbyła się Pierwsza Parada SuperBohaterów w Walli, w której wzięło udział kilkaset osób.

U podstaw długofalowego projektu ?SuperHeros are Coming?, który w założeniu będzie kontunuowany przez młodych ludzi w kolejnych krajach, leży przekonanie, że  zmiana myślenia jest początkiem rewolucji wewnętrznej stanowiącej fundament, na którym można oprzeć zmianę świata ? zgodnie z tym, co Andrzej Urbanowicz wyraził w manifeście ?Sztuka jako narzedzie rewolucji wewnętrznej?.

?Musimy przyjąć swój czas i wszystko, co za sobą niesie, dobro i zło, korzystne i uciążliwe, przerażające i napełniające otuchą. Nade wszystko nie wolno nam stanąć na ustalonych pozycjach, bo to równa się wewnętrznej śmierci, powolnemu wewnętrznemu obumieraniu?.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu ?Młodzież w działaniu?.

Organizatorzy: Polskie Forum Edukacji Europejskiej, walijska organizacja Valleys Kids oraz gruzińskie stowarzyszenie Droni Youth Association.

  • Wydarzenie
  • 27 lipca ‒ 3 sierpnia 2013
wróć do: Wydarzenia / 2013