Matej Vakula | Manual for Public Space | workshops in NYC

Matej Vakula. Manual for Public Space

Matej Vakula | Manual for Public Space | workshops in NYC

Drugi projekt Mateja Vakuli realizowany na Śląsku stanowi platformę wymiany pomysłów na poprawę przestrzeni publicznej. Warsztaty służą określeniu problemu i opracowania instrukcji do jego rozwiązania.

Zebrane propozycje są wykorzystywane do stworzenia wydrukowanych oraz elektronicznych wskazówek, które pokazują krok po kroku jak odzyskać przestrzeń publiczną i zmienić ją w bardziej dostępną oraz odpowiadającą potrzebom społeczeństwa. Pierwsze spotkania organizowane z Fundacją Piaskowy Smok odbyły się 1 i 2 czerwca. Zapraszamy do kolejnych! Informacje na bieżąco na stronie facebookowej Kroniki.


Matej Vakula (ur. 1981) jest słowackim artystą i pedagogiem. W swojej pracy artystycznej łączy badania nad pojęciem sfery publicznej oraz fascynację nad sposobami przekształcania się informacji w wiedzę, i tego, jak wiedza może prowadzić do działania.

Od około 2006 roku Matej Vakula zajmuje się obserwacją i badaniem przestrzeni publicznej oraz jej wykorzystywaniem i upolitycznianiem, oraz stawia pytanie jak odzyskać przestrzeń, która nie jest już publiczna. Te wysiłki przybierały bardzo różne formy, doprowadzając do przesunięcia  rozważań o sferze publicznej ze sfery pojęciowej na kontekst sytuacyjny oraz  odpowiednie działania. "Zawsze interesowały mnie wszelkie formy sfery publicznej, która w dzisiejszych czasach obejmuje również cyberprzestrzeń, biologię czy naukę. Współcześnie na te trzy sfery  bardzo mocno wpływa wymiar polityczny oraz opinia publiczna, które są bardzo podatnym gruntem dla takich idei jak research artystyczny, Open Source i zasady WEB 2.0, które z drugiej strony dotyczą zarówno sztuki jak i sfery publicznej. Wykorzystując te idee badam obecne problemy w sferze publicznej, rozgrywające się pomiędzy bezpieczeństwem a wolnością, lokalnością a globalnością, prywatyzacją i polityką a sferą osobistą, zdrowiem i zyskiem, alternatywnymi  sposobami wymiany wiedzy i informacji, itp."

Wśród innych jego rozległych badań, Matej Vakula wykorzystuje narzędzia interwencji artystycznych, spektakli, radykalną geografię, archiwa, alternatywną pedagogikę, udostępnianie, oprogramowanie i net art. Swoimi projektami stara się przyczynić do pozytywnych zmian społecznych.

Matej Vakula obecnie wykłada na Akadami Sztuk Pięknych w Bratysławie, gdzie  prowadzi seminarium - Change Lab (Laboratorium Zmiany Społecznej), przy którym współpracuje obecnie z Słowackim Instytutem Praw Człowieka. Wspólnie zrealizowali projekt na temat Słowacji jako producenta niebezpiecznego sprzętu wojskowego, szczególnie artylerii i klastrowej amunicji.

Matej Vakula wystawiał m.in. w Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Węgrzech, Czechach i Rumunii. W zeszłym roku był nominowany do nagrody Čepan Oskar dla Młodej Sztuki Współczesnej. Od 2009 do 2011 jako stypendysta Fulbrighta, studiował w Massachusetts College of Art and Design i Massachusetts Institute of Technology. Matej Vakula pisuje również teksty krytyczne i kuratoruje. Jego teksty były publikowane m.in. we Flash Art, Profil i Project - Słowacki Przegląd Architektury.


Partner projektu: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (www.visegradfund.org).

Projekt powstał w ramach organizowanego wspólnie przez Fundację Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskie w Katowicach programu Projekt Metropolis.

  • Wydarzenie
  • Warsztaty
  • Rezydencja
  • Projekt Metropolis
  • czerwiec 2013
  • artysta: Matej Vakula
  • w ramach programu Projekt Metropolis
wróć do: Wydarzenia / 2013