Matej Vakula | Knowledge for Silesia

"Knowledge for Silesia" stanowi miejsce wymiany idei i pomysłów oraz działanie tworzone z mieszkańcami Śląska zapraszanymi do dzielenia się posiadaną wiedzą.

Podziel się ze mną swoimi umiejętnościami! Jeżeli uważasz, że to co robisz, jest wyjątkowe i warte pokazania innym, skontaktuj się ze mną. To może być cokolwiek, co według Ciebie jest w jakiś sposób użyteczne. Ja zrobię co w mojej mocy, by nauczyć się od Ciebie tych umiejętności i później przekazywać je dalej. Pokaż ludziom swoje zdolności! Pokaż potencjał Śląska!

Aby lepiej poznać ludzi ze Śląska i ich zainteresowania, zdecydowałem się stworzyć z nimi ten projekt. Nie chcę przyjmować roli artysty, krytyka czy pedagoga i wchodzić w stereotypowe relacje pomiędzy nauczycielem a uczniem, które opierają się na formie władzy, a nie wzajemnego szacunku. Chciałbym odwrócić te relacje i zostać tym, który uczy się od innych?.

Zapraszamy do udziału i przekazaniami swoich pomysłów oraz zdolności. Ich zakres i tematyka są dowolne, może to być na przykład plan na walkę z zaśmieceniem miasta, umiejętność składania rowerów, przyszywania guzików czy obserwowania ptaków.

Zgłoszenia do 25 czerwca pod adresem: radoslaw.cwielag@kronika.org.pl

 

Matej Vakula (ur. 1981) jest słowackim artystą i pedagogiem. W swojej pracy artystycznej łączy badania nad pojęciem sfery publicznej oraz fascynację nad sposobami przekształcania się informacji w wiedzę, i tego, jak wiedza może prowadzić do działania.

Od około 2006 roku Matej Vakula zajmuje się obserwacją i badaniem przestrzeni publicznej oraz jej wykorzystywaniem i upolitycznianiem, oraz stawia pytanie jak odzyskać przestrzeń, która nie jest już publiczna. Te wysiłki przybierały bardzo różne formy, doprowadzając do przesunięcia  rozważań o sferze publicznej ze sfery pojęciowej na kontekst sytuacyjny oraz  odpowiednie działania. ?Zawsze interesowały mnie wszelkie formy sfery publicznej, która w dzisiejszych czasach obejmuje również cyberprzestrzeń, biologię czy naukę. Współcześnie na te trzy sfery  bardzo mocno wpływa wymiar polityczny oraz opinia publiczna, które są bardzo podatnym gruntem dla takich idei jak research artystyczny, Open Source i zasady WEB 2.0, które z drugiej strony dotyczą zarówno sztuki jak i sfery publicznej. Wykorzystując te idee badam obecne problemy w sferze publicznej, rozgrywające się pomiędzy bezpieczeństwem a wolnością, lokalnością a globalnością, prywatyzacją i polityką a sferą osobistą, zdrowiem i zyskiem, alternatywnymi  sposobami wymiany wiedzy i informacji, itp.?

Wśród innych jego rozległych badań, Matej Vakula wykorzystuje narzędzia interwencji artystycznych, spektakli, radykalną geografię, archiwa, alternatywną pedagogikę, udostępnianie, oprogramowanie i net art. Swoimi projektami stara się przyczynić do pozytywnych zmian społecznych.

Matej Vakula obecnie wykłada na Akadami Sztuk Pięknych w Bratysławie, gdzie  prowadzi seminarium - ?Change Lab? (?Laboratorium Zmiany Społecznej?), przy którym współpracuje obecnie z Słowackim Instytutem Praw Człowieka. Wspólnie zrealizowali projekt na temat Słowacji jako producenta niebezpiecznego sprzętu wojskowego, szczególnie artylerii i klastrowej amunicji.

Matej Vakula wystawiał m.in. w Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Węgrzech, Czechach i Rumunii. W zeszłym roku był nominowany do nagrody Čepan Oskar dla Młodej Sztuki Współczesnej. Od 2009 do 2011 jako stypendysta Fulbrighta, studiował w Massachusetts College of Art and Design i Massachusetts Institute of Technology. Matej Vakula pisuje również teksty krytyczne i kuratoruje. Jego teksty były publikowane m.in. we Flash Art, Profil i Project - Słowacki Przegląd Architektury.


Partner projektu: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (www.visegradfund.org).
Projekt powstał w ramach organizowanego wspólnie przez Fundację Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskie w Katowicach programu Projekt Metropolis.

  • Wydarzenie
  • Warsztaty
  • Rezydencja
  • Projekt Metropolis
  • czerwiec 2013
  • artysta: Matej Vakula
  • w ramach programu Projekt Metropolis
wróć do: Wydarzenia / 2013