kadr z filmu Rok Franka W. 1967, Kazimierz Karabasz

Anna Baumgart. Franciszka Wróbla bunt jest niepewny - casting

kadr z filmu Rok Franka W. 1967, Kazimierz Karabasz

Projekt Anny Baumgart jest współczesnym spojrzeniem na problem młodych bezrobotnych na Śląsku. Dokumentując spotkanie z pozbawionym zatrudnienia młodym człowiekiem, artystka nawiązuje do realizacji z 1967 roku: filmu dokumentalnego K. Karabasza: Rok Franka W.

Bohater Karabasza to Franek Wróbel, pochodzący z małej wioski dwudziestolatek, wkraczający w dorosłość w trudnych realiach Polski Ludowej lat 60-tych. W poszukiwaniu pracy trafił on do chorzowskiego Ochotniczego Hufca Pracy, gdzie zaczyna się jego historia. Towarzyszący młodzieńcowi filmowcy, przez rok bacznie obserwowali jego życie we wszystkich aspektach, rejestrując zarówno związane z poszukiwaniem zatrudnienia kursy zawodowe, późniejszą pracę, święta w domu rodzinnym, a nawet czas wolny. Karabasz poprzez długą i cierpliwą pracę z niedoświadczonym aktorem, tworzy obiektywny portret ówczesnego młodego człowieka, który znalazł się w sercu śląskiej aglomeracji.

Film Anny Baumgart, pod roboczym tytułem Franciszka Wróbla bunt jest niepewny, spróbuje - z perspektywy wkraczającego w dorosłe życie człowieka - odpowiedzieć na pytanie: jak wiele zmieniło się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat? Jakie ambicje mają dzisiejsi dwudziestolatkowie, a jakie możliwości? Czy charakterystyczny dla młodego pokolenia bunt pomaga w funkcjonowaniu we współczesnej rzeczywistości? I jaka jest ta śląska rzeczywistość młodych bezrobotnych?


UWAGA!

Anna Baumgart poszukuje bezrobotnej osoby w wieku 18 - 20 lat do udziału w projekcie.
Zgłoszenie do 15 czerwca pod adresem mailowym: katarzyna.kalina@imagomundi.pl

Casting odbędzie się 16 czerwca (niedziela) o godz. 16.00 w bytomskiej Kronice (ul. Rynek 26).

Artystka wraz z wybranym "nowym Frankiem" będzie spotykać się z doradcami zawodowymi na terenie Śląska, w dniach 17-19 czerwca.

Partnerem projektu jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

 

Anna Baumgart - ur. 1966 we Wrocławiu, artystka wizualna, przedstawicielka sztuki krytycznej i sztuki feministycznej. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej wczesne prace wyrastały z ducha namysłu nad naturą, z idei głębokiej ekologii, rozumianej jako postawa estetyczna oraz filozoficzna i poszukiwanie tego, co pierwotne, archetypiczne. Ostatnie lata w twórczości artystki zdominował wątek feministyczny - w swoich pracach porusza tematy związane z problemami współczesnych kobiet i ich rolami życiowymi, utajonymi konfliktami matek i córek. Perspektywę feministyczną wykorzystuje jako narzędzie do diagnozy i krytyki społeczeństwa. Prace Anny Baumgart znajdują się w prestiżowych kolekcjach sztuki, m.in. Hauser &Wirth, FRAC-Fonds Régional d'Art Contemporain Poitou-Charentes, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, MAAK Collection czy Śląskiego Muzeum Sztuki. Mieszka w Warszawie.

Projekt powstał w ramach organizowanego wspólnie przez Fundację Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskie w Katowicach programu Projekt Metropolis.

 

PROJEKT METROPOLIS

to międzynarodowy program badawczy używający sztuk wizualnych jako narzędzia poznawczego w celu zmierzenia się ze stereotypowym wizerunkiem Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego w momencie aktualnych przemian oraz stworzenia współczesnego portretu regionu - nowej ikonografii Śląska.

Kilkuletni program skupiony na jednym regionie otwiera dyskusję artystów wizualnych, a sztukę traktuje jako narzędzie badawcze, a nie realizujące tylko z góry przyjęte założenia, życzeniowy obraz.

Celem projektu jest odkrywanie równoległych, istniejących obok siebie, miast w mieście, regionów w regionie. Czy bowiem znamy rzeczywiście jego obraz? Czy jest on jeden, a może raczej jest ich wiele?

Szereg nakładających się na siebie, przenikających obrazów: oficjalnych, ale i niechcianych, bazujących na tradycji, ale i wyraźnie od niej się odcinających. Podobnie wiele perspektyw: społecznych, ekonomicznych, historycznych, obyczajowych, politycznych....

Program opiera się na serii rezydencji artystycznych dla twórców sztuk wizualnych na terenie całego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz aktywnościach opartych na współpracy artystów z mieszkańcami regionu. W sumie, w ramach podsumowań poszczególnych rezydencji powstaje kilkadziesiąt wystaw, filmów, instalacji, książek artystycznych.

Podsumowanie całości projektu nastąpi w połowie 2014 roku w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.

kurator: Stanisław Ruksza

 

W programie Projekt Metropolis udział biorą m.in. Anna Baumgart, Bogna Burska, Kuba Dąbrowski, Mikołaj Długosz, Magda Fabianczyk, Giuseppe Fanizza, Marek Glinkowski, Erla S. Haralsdottir, Paul Philipp Heinze, Lars Holdus, Rafał Jakubowicz, Grzegorz Klaman, Barbara Klimova, Paweł Kulczyński, Darri Lorenzen, Bartek Materka, Krzysztof Miękus, Rafał Milach, Tomasz Mzyk, Wojciech Nowicki, Natalia Romik, Maciej Salamon, Krystian Skylstad, Łukasz Surowiec, Matteo Terzaghi & Marco Zurcher, Magda Tothova, Łukasz Trzciński, Frederic Vaerslev, Matej Vakula.

organizatorzy:
Program realizowany przez Fundację Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskie  w Katowicach.

partnerzy krajowi i zagraniczni:
Reykjavik Art Center, Kunsthall Grenland, Enter Gallery w  Bratysławie, P.O.L.E Praga, Centrum Sztuki Współczesnej w Budapeszcie, Trafo House of Contemporary Art w Budapeszcie, Careof/DOCVA w Mediolanie, Szwajcarska Fundacja dla Kultury Prohelvetia, Muzeum w Gliwicach, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego w Zabrzu, Muzeum Miejskie w Tychach, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Fundacja Brama Cukermana

patroni i partnerzy medialni:
TVP Kultura, TVP Katowice, O.pl, Gazeta Wyborcza, Obieg, Dwutygodnik.pl, Dziennik Opinii, Notes na 6 tygodni, Ultramaryna, Nowa Gazeta Śląska, Reflektor. Rozświetlamy kulturę, Fotopolis.pl, PlFoto

  • Wydarzenie
  • 16 czerwca 2013
  • w ramach programu Projekt Metropolis
  • czas: 16:00
wróć do: Wydarzenia / 2013