identyfikacja wizualna projektu: Agata Biskup

Projekt: Podróż

identyfikacja wizualna projektu: Agata Biskup

Podróż jest w przyjaźni.
W podróży poznajemy nowe osoby.
Podróż jest przyrodą.
W podróży można poznawać różne zwierzęta, obce kultury i obyczaje, nowe budynki.
Podróż to wędrowanie.
Podróż jest muzyką.

- Fragment słuchowiska "Z miejsca na miejsce"

 Więcej o projekcie i relacja z Podróży na projekt-podroz.blogspot.com

„Projekt: Podróż”, realizowany wspólnie przez CSW Kronika i stowarzyszenie PFEE, jest kontynuacją dwóch przedsięwzięć, w których dzieci uczestniczyły w 2010 r. - „Dróg bez skrótów” oraz wakacyjnej wystawy dla młodszego odbiorcy „Projekt: Wyspa”. W ramach „Dróg bez skrótów” dzieciaki poznawały najbliższą okolicę z rożnych perspektyw, odczarowywały jednostronne postrzeganie Śląska, a konkretnie jednego z najbiedniejszych miast aglomeracji - Bytomia - widzianego jako miejsce zapomniane, szare i smutne. Natomiast wakacyjny projekt koncentrował się na tematyce wyspy rozumianej z jednej strony jako miejsce niedostępne, wydzielone, otoczone murami, z drugiej jako pytanie o możliwość przekraczania granic w poszukiwaniu idealnego miejsca. Jedną z prac, która powstała w ramach projektu, była zaprojektowana i wybudowana podczas warsztatów prowadzonych przez Agatę Biskup i Przemka Czepurko łódka, w której zostały ukryte dziecięce marzenia. Łódka została przycumowana do wysepki znajdującej się na bytomskim stawie, pełniąc rolę rzeźby w przestrzeni. Zimą, gdy woda w stawie zamarzła, łódka została skradziona, a wraz z nią schowane na pokładzie dziecięce marzenia.

W tym roku postanowiliśmy zrealizować jedno z tych marzeń. Projektowanie, budowa prawdziwej łódki, planowanie i wreszcie podroż nad morze stały się centralną częścią projektu. Przygotowanie do podróży zostało podzielone na kilka etapów. Podczas ferii, w trakcie warsztatów literacko-dźwiękowych prowadzonych przez Daniela Odiję i Marcina Dymitera, dzieci przygotowały słuchowisko „Z miejsca na miejsce”, którego premiera odbyła się podczas Pikniku Postindustrialnego Kroniki 4 czerwca 2011 r. Kolejnym etapem było wspólne opracowanie trasy wyprawy, która stała się podstawą mapy przedstawiającej wyobrażoną podróż z Bytomia do Gdańska. Mapa bazuje na wybranych, realnie istniejących miejscach, potraktowanych jako punkty wyjścia szlaku wymyślonego przez dzieci. Dodatkowo dzieci opracowały model tekturowej łódki do składania. Zanim dzieci spakują walizki, będą jeszcze uczestniczyły w procesie projektowania łódki i jej budowy przez artystów: Agatę Biskup i Przemka Czepurko. Podczas gdy artyści popłyną nad morze łódką, dzieci dojadą do Gdańska pociągiem. W ten sposób zostaną wyznaczone trzy szlaki prowadzące z Bytomia nad morze - wyobrażony oraz rzeczywisty: wodny i kolejowy.

„Projekt: Podróż” zamienia uczestnictwo w świecie sztuki w autentyczne przeżycie niezwykłej przygody. Dzieci działają twórczo, poznają artystów, tworzą prace, stają się bohaterami wymyślonych przez siebie opowieści podróżniczych. Zanim same zamienią się w prawdziwych podróżników, rozwijają swoją wyobraźnię, szukają wymarzonych miejsc, różnorodnych sposobów podróżowania. Dzięki temu mają coraz większą ochotę i odwagę na poszerzanie znanych horyzontów, przekraczanie granic, na poznawanie świata i zamieszkujących go ludzi z otwartymi głowami ? bez uprzedzeń i stereotypów, omijając utarte szlaki. Podróż rozumiana zarówno w sensie przestrzennym, mentalnym, jak i dźwiękowym, zostaje zamieniona w niekończący się projekt.

Więcej o projekcie i relacja z Podróży: projekt-podroz.blogspot.com

Dokumentacja fotograficzna: Justyna Krawczyk
Identyfikacja wizualna projektu: Agata Biskup
Dziękujemy za pomoc przy realizacji projektu: Katarzynie Bochenek, Levonovi Fljyanowi, Krzysztofowi Głodowi, Andrzejowi Ksiażykowi Asierowi Marin, Kukiko Nobori oraz sponsorom projektu: Obi, Oliva, Teknos
Szczególne podziękowania dla Pani Henryki Krzywonos-Strycharskiej.
„Projekt: Podróż” realizowany jest w ramach programu „Akademia Orange”.

Działamy na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0)

  • Wydarzenie
  • Edukacja
wróć do: Wydarzenia / 2011