CSW Kronika i Fundacja No Local zapraszają: 2 grudnia (piątek) godz. 19:30 - pokaz filmu „Pokój” w reżyserii Sławomira Shutego i Macieja Bochniaka
Ekipa filmowa wybiera się na wieś by nakręcić program dokumentalny w stylu „Nie do wiary”. Reporterzy telewizyjni w poszukiwaniu sensacji trafiają do nawiedzonego pokoju w domu na wsi. Nie wiadomo tylko, kto kogo tam nawiedził - i czy w ogóle. W trakcie opowieści na jaw wychodzą mroczne tajemnice mieszkańców.... Plus trup.
Specyficzny sposób przedstawienia prowincji jest najciekawszy w dziele Shutego i Bochniaka. „Pokój” to celne spojrzenie na dzisiejsze społeczeństwo. Wielkomiejscy „artyści” i mieszkańcy wsi są mniej lub bardziej grzeczni i porządni wobec obcych. Dopiero podglądani przez kamerę podczas relacji ze swoją rodziną i bliskimi znajomymi okazują się zwykłymi hipokrytami.
Film miał swoją premierę 28 maja 2011 podczas 51. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Twórcy o swoim filmie:
Sławomir Shuty:
Pojechałem szukać tematu dokumentalnego, znalazłem historię o duchach. Dom znajomego był świadkiem autentycznych nawiedzeń. Kiedy jednak przypatrzeć się bliżej opowieściom domowników wychodziło, że siła nadprzyrodzona ma jak najbardziej ludzkie oblicze. Wyjechałem stamtąd lekko zmieszany, może nawet odrobinę przerażony. Kilka dni później historia pojawiła się sama, pozostało ją tylko napisać.
Maciej Bochniak:
Idea była prosta: chcieliśmy nakręcić kino gatunkowe, które odbiłoby się od dotychczasowej, utartej twórczości naszych rówieśników.
Zwiastun Pokoju można zobaczyć pod adresem: http://vimeo.com/23123224
Produkcja: Polska 2011
Czas trwania: 28'
Reżyseria: Sławomir Shuty, Maciej Bochniak
Scenariusz: Sławomir Shuty
Zdjęcia: Bartosz Cichoński
Muzyka: Dr Pytor
Montaż: Maciej Bochniak
Producent: Impression2Films
„Dziura Babel”:
Zapraszamy na serię spotkań odbywającą się w grudniu 2011 połączonych z pokazami filmowymi i rozmowami odbywającą się pod hasłem „Dziura Babel” (nawiązanie do tekstu Hito Steyerl „The (W)hole of Babel”). Projekt ten zaplanowany został jako prezentacja dokonań polskiej i zagranicznej kinematografii, filmu eksperymentalnego oraz wideo-artu, koncentrująca się na strategiach i praktykach dokumentalnych tak profesjonalnych filmowców jak i artystów sztuk wizualnych.
Wybór zaproszonych twórców i prezentowanych filmów ma na celu popularyzację twórczości dokumentalnej artystów i filmowców, których obrazy podejmują, z różnych perspektyw kulturowych, szeroki wachlarz tematów istotnych społecznie, a jednak często marginalizowanych, podlegających dyskusji, nieustannie wymagających przepracowania, jak: pamięć historyczna i osobista, stosunek do tradycji i historii regionalnej i narodowej, doświadczenie traumy, kondycja współczesnego człowieka pracy, szeroko rozumiana tolerancja, wykluczenie oraz jego przyczyny.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Wydarzenie
- Pokaz filmowy
- 2 grudnia 2011