Niebo w papiloty. Sztuka jako piąty żywioł

„Niebo w papiloty. Sztuka jako piąty żywioł” to cykl warsztatów, podczas których młodzież, osoby artystyczne oraz specjaliści i specjalistki zajmujący się naukami biologicznymi, ochroną przyrody, edukacją ekologiczną i aktywizmem, będą wspólnie pracować nad różnymi sposobami wyrażania myśli i emocji przez sztukę i naturę.

Wychodzimy od potwierdzonej wynikami wielu badań tezy, że młode osoby, bardziej niż jakiekolwiek wcześniejsze pokolenie, narażone są na negatywne skutki przebodźcowania. Są przeładowani obowiązkami i nieustannie oceniani. Jednocześnie brakuje im przestrzeni do swobodnego wyrażania siebie, zrzucenia z siebie ciężaru i odpoczynku.

Gdy zapytaliśmy młode osoby uczestniczące w naszych wcześniejszych działaniach edukacyjnych o wymarzone sposoby spędzania wolnego czasu, w ich odpowiedziach często pojawiał się temat natury – chęć ucieczki w naturę (ale też poczucie, że w ich najbliższym otoczeniu jest ona właściwie nieobecna).

Uczestnicy i uczestniczki działań edukacyjnych prowadzonych przez CSW Kronika w intuicyjny sposób opisują więc to, co z całą stanowczością potwierdza współczesna nauka – kontakt z naturą jest niezbędnym warunkiem dobrostanu człowieka, a ma szczególnie istotne znaczenie dla najmłodszych. Pozwala na głęboki relaks, wzmacnia potencjał intelektualny, kreatywność i zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych. Wyobcowanie dzieci ze środowiska naturalnego skutkuje z kolei zjawiskiem określonym już 20 lat temu przez Richarda Louva jako „zespół deficytu natury”.

Projekt CSW Kronika jest odpowiedzią na te potrzeby. Będziemy z uwagą przyglądać się naszemu codziennemu otoczeniu przyrodniczemu. W ramach projektu: warsztatów, spacerów, działań land artowych i arteterapeutycznych wspólnie poszukamy sposobu na wyrażenie ważnych dla siebie idei oraz przekształcimy je w formę sztuki inspirowaną wybranym żywiołem. Wspólne działania w przestrzeni natury i sztuki staną się zarazem okazją do wyciszenia, relaksu, wyrzucenia złych emocji, oczyszczenia umysłu i regeneracji ciała.

Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy dzieci i młodzież z Bytomia, Zabrza i Radzionkowa. Warsztaty poprowadzą artystki Dobrawa Borkała, Michalina W. Klasik, Dominika Łabądź oraz Joanna Zdzienicka-Obałek i Paweł Szeibel (Pracownia Sezonowa) przy wsparciu m.in. prof. Edyty Sierki i prof. Piotra Skubały z Uniwersytetu Śląskiego, Witolda Szwedkowskiego z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej i Barbary Ziemer z Pracowni Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Prace zrealizowane podczas zajęć pokażemy na wystawie powarsztatowej, a projekt podsumujemy publikacją zeszytu edukacyjnego, zawierającego m.in. propozycje działań do samodzielnego przeprowadzenia w otoczeniu miejskiej przyrody.

____________

Projekt „Niebo w papiloty. Sztuka jako piąty żywioł” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wartość dofinansowania MKiDN: 92 000 zł

Całkowity koszt realizacji zadania: 123 060 zł 

____________

Sponsor:

Patronat:

Patronat medialny:

wróć do: Wydarzenia / 2024