Czego szuka sztuka? Przewodnik dla niezaawansowanych. Cykl wykładów Kroniki

Nie rozumiesz sztuki współczesnej? Wydaje Ci się, że wszystkie artystyczne działania to tania prowokacja? Podobno dzisiaj artystą może się nazwać byle oszołom.

Chciałbyś dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi? Nie będziemy zmuszać Cię do lubienia sztuki, ale wytłumaczymy Ci podstawy: skąd, dokąd i po co?


25 kwietnia (piątek) godz. 18:00 - Sztuka szuka definicji
Co jest sztuką, a co nią nie jest? Jak interpretować prace artystyczne? Mity dotyczące sztuki współczesnej. Zarzut ideologiczności, niezrozumiałości, brzydoty. Po co komu sztuka?

16 maja (piątek) godz. 18:00 - Sztuka szuka odbiorcy
Sztuka wzbudza silne emocje od miłości do nienawiści. Protesty przeciwko wystawom, obraza uczuć religijnych, kult wizerunków religijnych. Jakie budynki chronić, które zniszczyć?

23 maja (piątek) godz. 18:00 - Sztuka szuka Innego
Inny to ten, kto inaczej wygląda, inaczej myśli, inaczej działa. Gej, lesbijka, Niemiec, lewak, hippis, Muzułmanin, Zagłębiok, niepełnosprawny, bezdomny. Sztuka może pomóc go zrozumieć, poznać, porozumieć się.

13 czerwca (piątek) godz. 18:00 - Sztuka szuka ciała
Każdy z nas ma ciało, choć nie każde jest takie samo. Na co dzień o nim nie myślimy, dopóki nie zacznie nam przeszkadzać, kiedy jest chore. Chętnie myślimy o atrakcyjnych ciałach, które zachęcają do zakupu samochodu. Sztuka stara się zwrócić naszą uwagę na to, jak i kiedy myślimy o ciele, co pokazuje także Patrycja Orzechowska na wystawie Ciało w formie w bytomskiej Kronice.

27 czerwca (piątek) godz. 18:00 - Sztuka szuka polityki
Polityka to nie tylko goście w krawatach siedzący w warszawskich instytucjach. Czym właściwie jest polityka i polityczność? Czy sztuka może zmieniać rzeczywistość? Jakie stosuje narzędzia i jakie tematy podejmuje?


Wiktoria Kozioł
- doktorantka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i studentka psychologii. Interesuje się sztuką nieważną i pominiętą oraz sztuką, którą ktoś już za ważną uznał. Tak się przypadkowo składa, że to często sztuka polska lat 90. Asystowała przy kuratorowaniu wystaw (Festiwalu Alternativa w Gdańsku) i prowadziła dyskusje o sztuce (w ramach Targów Młodej Sztuki "Sztukobranie" w Krakowie). Na co dzień prowadzi zajęcia dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku UJ. Pochodzi z Bytomia, mieszka w Krakowie.

Marta Świetlik
- historyczka sztuki, studentka kulturoznawstwa. Zajmuje się sztuką najnowszą, głównie zaangażowaną, polityczną, kobiecą, związaną z przestrzenią miejską. Działaczka, redaktorka, krytyczka, feministka.

  • Wydarzenie
  • Edukacja
wróć do: Wydarzenia / 2014