Nie rozumiesz sztuki współczesnej? Wydaje Ci się, że wszystkie artystyczne działania to tania prowokacja? Podobno dzisiaj artystą może nazwać się każdy. Chciałbyś dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi? Nie będziemy zmuszać Cię do lubienia sztuki, ale wytłumaczymy Ci podstawy: skąd, dokąd i po co?
HARMONOGRAM WYKŁADÓW:
1. Sztuka kobiet szuka
14 marca 2015 (sobota), godzina: 12.00
Czy kobiety tworzą inaczej niż mężczyźni? Czy sztuka ma płeć? Co z tym osławionym gender? Czy sztuka kobieca, sztuka kobiet i sztuka feministyczna oznacza to samo? Jak artystki wyrażają swoją tożsamość?
2. Sztuka szuka natury
28 marca 2015 (sobota), godzina: 12.00
Obraz DNA, mikroskopijne bakterie, fluorescencyjne króliki, hodowanie motyli w galerii. Artyści inspirują się biologią i wykorzystują ją jako temat i narzędzie swoich prac. Zastanawiają się nad relacją człowieka i innych żywych organizmów: ich podobieństwach i różnicach. Co wspólnego mają ze sobą sztuka i natura? Czy wykorzystywanie żywych organizmów w sztuce jest etyczne?
3. Sztuka szuka rozrywki
11 kwietnia 2015 (sobota), godzina: 12.00
Prace artystyczne nie muszą być drętwe i poważne. Ironia, gra, żart, nabieranie odbiorcy, a przy lekkim tonie przekazywanie treści istotnych. Czy pozorna błazenada nie osłabia wnikliwego zmysłu obserwacji? Jak sztuka wykorzystuje gry i zabawy?
4. Sztuka szuka historii
25 kwietnia 2015 (sobota), godzina: 12.00
Historie są różne: indywidualne, zbiorowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie, polityczne, centralne i peryferyjne. To one pozwalają określić człowieka. Kluczowe momenty historyczne, małe narracje, przedmioty materialne – w jaki sposób sztuka chce je przerabiać i negocjować ich znaczenie?
5. Sztuka szuka technologii
23 maja 2015 (sobota), godzina: 12.00
Komunikacja i współpraca artysty z maszyną oraz wpływ odbiorców na ostateczny kształt dzieła za pomocą nowych mediów stały się faktami powszednimi. Warto wiedzieć, jakie możliwości artystyczne daje rozwój internetu, komputerów, robotów i mieć świadomość, że w świecie wirtualnym rzeczy nie dzieją się wcale „na niby”.
Wiktoria Kozioł - doktorantka historii sztuki i psycholożka. Interesuje się sztuką nieważną i pominiętą oraz sztuką, którą ktoś już za ważną uznał. Tak się przypadkowo składa, że to często sztuka polska lat 90 i zaangażowana. Asystowała przy kuratorowaniu wystaw (Festiwalu Alternativa w Gdańsku, Zbiorniku Kultury) i prowadziła dyskusje o sztuce (m.in. w ramach Targów Młodej Sztuki "Sztukobranie"). Na co dzień prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pochodzi z Bytomia, mieszka w Krakowie.
- Wydarzenie
- Edukacja
- 14 marca ‒ 23 maja 2015
- prowadzenie: Wiktoria Kozioł