Czarna księga polskich artystów. Spotkanie wokół książki

CZARNA KSIĘGA POLSKICH ARTYSTÓW, przygotowana przez środowisko skupione wokół Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej, ukazuje sformułowaną z perspektywy samych artystów wizję tego, jak powinna być wspierana sztuka współczesna. Pokazuje również jak przebiega walka polskich artystów o poprawę ich statusu i jak ten proces wpisuje się w wieloletnie działania artystów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, Kanady czy USA.

Skoordynowany przez Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej w maju 2012 roku strajk w obronie praw socjalnych artystów pod hasłem „Dzień bez sztuki” (w geście solidarności na jeden dzień zamknęły się galerie i muzea w całej Polsce) zainicjował dyskusję o zawodzie artysty i skrystalizował grupę tych, którzy postanowili walczyć o swoje prawa. Wydana wówczas gazeta strajkowa pisała o artystach tak: „nie mając stałego zatrudnienia, z trudem wiążą koniec z końcem. Pracują dużo, zarabiają słabo i nieregularnie. Stają się też pierwszymi ofiarami cięć budżetowych w instytucjach kultury i niekorzystnych zmian na rynku pracy. Artyści nie są biznesmenami, nie tworzą z myślą o zysku. Niektóre dzieła, często te najważniejsze dla społeczeństwa, nawet nie nadają się do sprzedaży. A wielu twórców, także tych, którzy już weszli na karty encyklopedii, pozostaje poza systemem ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych”.

CZARNA KSIĘGA pokazuje różnice między popularnym postrzeganiem artysty i aktu twórczego a rzeczywistością, w której tworzą artyści. Opisuje też związki między polityką kulturalną a problemami zwykłych robotników sztuki – artystów i innych twórców kultury. Rozlicza się z szeregiem mitów towarzyszących pracy twórczej. To swoisty podręcznik, który definiuje, czym jest status artysty, daje artystom do ręki konkretne argumenty do walki o swoje prawa, a politykom i decydentom wiedzę na temat współczesnej kultury.


Katarzyna Górna - artystka wizualna, współorganizatorka Strajku Artystów w 2012r. Współzałożycielka Komisji Środowiskowej „Pracownicy Sztuki". Członkini grupy współpracującej z MPiPS ds. ubezpieczeń dla twórców.

Mikołaj Iwański - dr ekonomii, absolwent filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Krytyk sztuki, członek AICA, zajmuje się badaniem polskiego rynku sztuki.  

Rafał Jakubowicz - artysta wizualny, krytyk sztuki. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu (Uniwersytet Artystyczny), gdzie obecnie prowadzi pracownię Sztuka w Przestrzeni Społecznej.

Wiktoria Kozioł - doktorantka historii sztuki i psycholożka. Asystowała przy kuratorowaniu wystaw i prowadziła dyskusje o sztuce. Na co dzień prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Stanisław Ruksza - historyk sztuki, kurator wystaw, dyrektor programowy CSW Kronika.

Łukasz Surowiec - artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, twórca filmów wideo, autor akcji w przestrzeni publicznej.  

Czarna księga polskich artystów, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2015.


Podczas spotkania książka do nabycia w cenie promocyjnej.

Wstęp wolny!

  • Wydarzenie
  • Spotkanie
wróć do: Wydarzenia / 2015