ALEKA POLIS. Performance ROSA ROTES STÄDTCHEN
Seria performanców mycia podłóg w galeriach miejskich, do których Aleka Polis przygotowywała się pod okiem artystów z Teatru Cinema w Michałowicach: Katarzyny i Zbigniewa Szumskich, z którymi opracowała specjalne gesty codzienności, mające odczarować sprzątanie jako najniżej w hierarchii społecznej postrzeganą pracę.
Tytuł nawiązuje do książki Miasteczko Hibiskus chińskiego pisarza Gu Hua opowiadającej o czasach wielkiego skoku i rewolucji kulturalnej. W jednym z epizodów, bohaterka pozbawiona całego swojego dotychczasowego życia i pracy, zmuszona jest do sprzątania ulic. Hibiskus natomiast przypomina swą barwą nazwę „Rosa Rotes”, jaką w Niemczech ugrupowania prawicowe określają lewicę, która jest nie tylko „czerwona”, ale i „różowa” (kolor kojarzony z osobami homoseksualnymi). Rosa to oczywiście też imię Róży Luksemburg, lewicowej i feministycznej działaczki zamordowanej w Berlinie.
Polecamy też wywiad z artystką na stronie „Dwutygodnika”: Jak protestują kobiety? - Z Aleksandrą Polisiewicz rozmawia Monika Stelmach
Aleka Polis (Aleksandra Polisiewicz) - artystka, feministka, anarchistka, aktywistka. Eksperymentatorka. W swoich realizacjach posługuje się wideo, fotografią cyfrową, tworzy animacje, filmy dokumentalne. Jej (post)krytyczna twórczość otwiera pole do refleksji na temat rekonstrukcji tożsamości, podmiotowości w przestrzeni kontrolowanej przez szeroko pojętą władzę. Założyła pierwszą w Polsce telewizję wernisażową OBIEG.TV, która była jej najdłużej trwającym projektem artystycznym.
- Wydarzenie
- 28 stycznia 2016
- czas: 12:00
- artystka: Aleka Polis