Spotkanie z autorami Finnegans Meet + koncert

CSW Kronika zaprasza na spotkanie z autorami wystawy Finnegans Meet: Krzysztofem Bartnickim i Marcinem Szmandrą, któremu towarzyszyć będzie koncert Wojciecha Kucharczyka. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Olszański.

Finnegans Meet to księga w formie rolodeksu, której stronicami są wizytówki nawiązujące do postaci z powieści Jamesa Joyce'a Finneganów tren (Finnegans Wake). Zakręć, by obejrzeć; obejrzyj, by zakręcić (się) i poznać całą rzeszę najdziwniejszych osobników i kuriozów finnegańskiego świata. W tym nowatorskim spojrzeniu na tekst Joyce'a odnaleźć można także mnogość ukrytych inspiracji słynnego Irlandczyka, czerpanych z kultury popularnej, historii, geografii czy języków. Literatura spotyka się tutaj z obrazem, co jest wynikiem artystycznych eksperymentów Krzysztofa Bartnickiego (który od kilkunastu lat zajmuje się Joyce'em) i Marcina Szmandry (który w tę przestrzeń niedawno wszedł).

Krzysztof Bartnicki - tłumacz, słownikarz. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat Nagrody Literatury na Świecie. Przedstawił pierwszy pełny polski przekład Finnegans Wake Jamesa Joyce’a (Finneganów tren, 2012) wraz z wariantami tłumaczenia (Finneganów bdyn). Reprezentuje autora Prospektu emisyjnego (2010). Spolszczył i opatrzył przypisami Fu wojny (2012): starochińską myśl wojenną odniesioną do przekładu literackiego. W 2014 opublikował Da capo al Finne (redukcję Finnegans Wake do kryptogramu muzycznego) oraz Finnegans _ake (partyturę Joyce'owskiej suity Eis-dur). Od 2013 pracuje z Marcinem Szmandrą nad Finnegans Meet: przekładem Joyce’a na kod werbo-wizualny.
http://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-bartnicki

Marcin Szmandra - pisarz, poeta, artysta wizualny. W 2013 roku opublikował zbiór odrobinę surrealistycznych opowiadań Harmiderek. Rok później napisał tomik Rojbry, cierczki i spacnioki, składający się z ponad stu haiku. Oprócz tego zajmuje się projektowaniem grafik i brandingiem. Ostatnio, wraz z Krzysztofem Bartnickim, podjął się przepisania w formie wizytówek Fineganów Tren Jamesa Joyce'a.

Grzegorz Olszański - poeta i krytyk literacki, współtwórca formacji poetyckiej NaDziko. W 1999 roku wydał tomik Tamagotchi w pustym mieszkaniu, za który otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. W 2002 roku został stypendystą „Polityki”. Jest szefem działu muzyki w kwartalniku "Opcje". Jest autorem książki poświęconej poezji Ewy Lipskiej Śmierć udomowiona, a także autorem tomu esejów Apelacje. Szkice o literaturze i przygodach jej twórców (Instytut Mikołowski 2012). Jego tomik Starzy nieznajomi (2013) został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii „Książka roku”.

  • Wydarzenie
  • Koncert
  • Spotkanie
wróć do: Wydarzenia / 2016