Zbigniew Libera | Wyjście ludzi z miast

Zbigniew Libera. Wyjście ludzi z miast

Zbigniew Libera | Wyjście ludzi z miast

To ciemna strona wyobraźni:
to, o czym się myśli, a czego nie widać.

Zbigniew Libera

Wystawa prezentowana jest na scenie teatralnej Bytomskiego Centrum Kultury przy ul. Żeromskiego 27, Bytom

Instalacja fotograficzna Zbigniewa Libery nawiązuje formą do dziewiętnastowiecznych batalistycznych panoram. Sesja - kadr z potencjalnego filmu katastroficznego - zrealizowana została na nieużywanym odcinku autostrady pod Płockiem. Libera snuje futurystyczną wizję, opierając się na literackim motywie martwych metropolii. Ludzie opuszczają dziczejące miasta, pozbawione prądu, bieżącej wody i paliw, wyruszając w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia. To wizja możliwego science-fiction czasów biopolityki, polityki strachu czy katastrof ekologicznych, przywołanych np. w filmach katastroficznych czy książce Świat bez nas Alana Weismana, kiedy idea miasta (kultury) traci sens wraz ze składającą się na nią siatką pojęć, systemów wartości, narzędzi. W tej apokaliptycznej scenerii odnaleźć można pozostałości po siermiężnym krajobrazie wizualnym współczesnych polskich przedmieść czasu transformacji - billboardów, przydrożnych straganów, amatorskich bannerów reklamowych.

Wyjście ludzi z miast nawiązuje zarazem do wcześniejszych cykli Zbigniewa Libery Pozytywy i Mistrzowie, koncentrujących się na analizie fotografii prasowej i jej możliwości kształtowania kolektywnej pamięci, w tym także kanonów historii sztuki.

Praca wyprodukowana została przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w ramach wystawy Early Years dla KW Institute for Contemporary Art w Berlinie, 2010. Bytomska wystawa jest polską premierą najnowszej pracy Zbigniewa Libery i prezentuje Wyjście ludzi z miast w pompierskiej scenerii sali teatralnej, odwołując się do dumnych "one-man show" z końca XIX wieku.

Wystawie towarzyszy wykład Stanisława Rukszy Kiedy kultura traci sens...
31 sierpnia (wtorek) godz. 17:00 w opuszczonym salonie samochodowym przy ul. Strzelców Bytomskich w Bytomiu.

  • Wystawa
wróć do: Wystawy / 2010