Yael Bartana | Zamach (Assassination) | photo: Marcin Kalinski

Yael Bartana. ...i zadziwi się Europa

Yael Bartana | Zamach (Assassination) | photo: Marcin Kalinski

Śląska premiera: pokaz Pawilonu Polskiego na 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji

Pokaz Yael Bartany ...i zadziwi się Europa, na który składa się trzyczęściowa instalacja wideo izraelskiej artystki Yael Bartany - odbywa się właśnie w Pawilonie Polonia na 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. To pierwszy przypadek w historii polskiego udziału w weneckim biennale, kiedy Polskę reprezentuje artysta z innego kraju.

Głównym tematem filmowej trylogii Yael Bartany jest działalność Ruchu Żydowskiego Odrodzenia w Polsce - wykreowanego przez artystkę ruchu politycznego stawiającego sobie za cel powrót ponad trzech milionów Żydów do ojczyzny ich przodków. Filmy te rozgrywają się w symbolicznej przestrzeni pełnej blizn po konfliktach etnicznych i wojnach, wiążą ze sobą wątki dotyczące izraelskiego ruchu osadniczego, syjonistycznych marzeń, antysemityzmu, Holokaustu i palestyńskiego prawa do ziemi. W skład trzyczęściowej prezentacji wchodzą filmy Mary Koszmary (2007) oraz Mur i wieża (2009), a także nowy film artystki Zamach (2011), którego premiera odbyła się na biennale w Wenecji.

Pokazowi towarzyszyć będzie publikacja pod tytułem A Cookbook for Political Imagination (Książka kucharska wyobraźni politycznej). Nie jest to tradycyjny katalog wystawy, lecz zestaw politycznych instrukcji i przepisów, dostarczonych przez kilkudziesięciu autorów.

Świat kultury kręci się pod nogami wędrowców - i gdzie nie spojrzeć, ich wzajemne tarcie daje czysty zysk energii. Na tym właśnie zasadza się dzieło Yael Bartany, która założyła fikcyjny ?Ruch odrodzenia żydowskiego w Polsce?, nawołujący do powrotu do Polski narodu żydowskiego. Jeśli początkowo dziwił fakt, że to właśnie Polska, cierpiąca z powodu swego wizerunku kraju nacjonalistycznego i katolicko-konserwatywnego, nominowała artystkę izraelską - to efekt zapiera dech w piersiach - o wystawie Yael Bartany na weneckim Biennale pisze niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung

Wystawa zorganizowana we współpracy z: Instytutem Adama Mickiewicza, Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, Mondriaan Foundation.

labiennale.art.pl

Pokaz trylogii jest zapowiedzią wystawy Yael Bartany w Kronice w październiku 2011.



Yael Bartana (ur. 1979) - izraelska artystka multimedialna. Tworzy fotografie, filmy, instalacje wideo i instalacje dźwiękowe. Miała wiele wystaw indywidualnych, m.in. w PS1 MoMA w Nowym Jorku, Stedelijk van Abbemuseum w Eindhoven, Fridericianum w Kassel. Brała udział m.in. w Manifesta 4 we Frankfurcie (2002), 27. Biennale w Sao Paulo (2006) i documenta 12 w Kassel (2007). W swoich pracach realizowanych w Izraelu Bartana zajmuje się sposobem, w jaki wojna, rytuały militarne i poczucie zagrożenia przenikają życie codzienne społeczeństwa. W wystawionej na documenta 12 instalacji wideo Summer Camp dokumentuje odbudowywanie przez ludzi z różnych krajów palestyńskiego domu zniszczonego przez Siły Obronne Izraela|Cahal. Od roku 2008 realizuje również projekty w Polsce. Dotyczą one przeszłości stosunków polsko-żydowskich i jej wpływu na dzisiejszą tożsamość Polaków. Wiosną 2008 roku nakręciła w Polsce film Mary Koszmary. Przedstawia on młodego lewicowego działacza (w tej roli Sławomir Sierakowski), który przemawia do pustych trybun na Stadionie Dziesięciolecia, wzywając trzy miliony Żydów do powrotu do Polski. W roku 2009 zrealizowała w Warszawie projekt Mur i wieża. W 2011 zrealizowała w Polsce film Zamach, który wraz z poprzednimi "polskimi" filmami jako  projekt ...i zadziwi się Europa reprezentuje Polskę na tegorocznym 54.  Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. Jest laureatką wielu nagród, m.in. nagrody im. Anselma Kiefera (2003), drugiej nagrody Prix de Rome (Rijksakademie, 2005), nagrody artystycznej im. Dorothei von Stetten (Kunstmuseum Bonn, 2005), nagrody fundacji Gottesdienera (2007). Yael Bartana jest redaktorką artystyczną "Krytyki Politycznej".

  • Wystawa
  • lipiec 2011
wróć do: Wystawy / 2011