Tutaj. Wystawa dla najmłodszych (i nie tylko)

udział biorą: Johanna Billing, Monika Drożyńska, Marcin Dymiter aka Emiter, Asi Mina i Wojciech Kucharczyk, Tero Nauha, Lukas Stopczynski, Winston Hampel i Leonhard Clemens, Magda Tothova

oraz: Laura Chłapecka, Oskar Chłapecki, Szymon Gruhn, Rafał Grymbosz, Wiktoria Jarońska, Paulina Kocur, Michał Kalina, Jaruś Kozal, Sara Kudlek, Natalia Kudlek, Asia Roskosz, Patrycja Roskosz, Wiktoria Rys, Kamila Stawińska, Ania Szmolowska, Olaf Śliwa, Dawid Terech, Zuza Węsierska, Kacper Wiśniewski, Maja Wiśniewska, Jan Wojciechowski, Alicja Ziob, Pamela Żydek, Samanta Żydek, Daniel Żyłka.


w programie: filmy, słuchowiska, gry i zabawy

finisaż: 29 września (sobota), godz. 17.00

27-31 sierpnia, godz. 12.00-14.00
Projekt towarzyszący: Tu stało. Co się stało, czyli Wakacyjna Świetlica Sztuki
interdyscyplinarne warszataty dla dzieci

prowadzenie: Karolina Jakoweńko i Julia Krzyśków

zapisy w CSW Kronika

wstęp wolny

Podczas leniwych letnich miesięcy Kronikę okupują dzieci. W tym roku we współpracy z artystami przygotowały kolejną wystawę skierowaną do najmłodszych ( i nie tylko). Tematem wyjściowym jest wieloznaczny i wielopłaszczyznowy obszar "tutaj" - świat, który jest wspólny, jeden i ten sam dla wszystkich, choć zawiera nieskończoną ilość perspektyw, sposobów pojawiania się i działania w nim. Obszar ten obejmuje zarówno ludzi, jak i miejsca, to co realne i wyobrażone, zdarzenia dziejące się w różnych wymiarach czasowych. Tym, co łączy poszczególne sfery jest kategoria lokalności nobilitowanej i podniesionej do rangi "centrum". Wybór podejmowanych tematów i punktów widzenia jest efektem negocjacji pomiędzy uczestnikami warsztatów i zaproszonymi artystami. Wszystkie prace zaprezentowane w ramach wystawy powstały we współpracy artystów z dziećmi. Przestrzeń sztuki zamieniła się we wspólne doświadczeniem, którego częścią stały się różnorodne emocje, poznawanie nowych miejsc, odkrywanie znanych przestrzeni z niespodziewanych perspektyw. Prace zrealizowane podczas warsztatów prowadzonych przez Magdę Tothovą oraz Tero Nauhę powstały w ramach długofalowych programów realizowanych przez Kronikę: Metropolis oraz Prace Społeczne i będą stanowić fragment indywidualnych wystaw artystów, które zostaną zaprezentowane w galerii w październiku tego roku.

W ten sposób wystawa Tutaj znosi sztuczne podziały na sztukę tworzoną i odbieraną przez dorosłych i dzieci, projekty skierowane do autorytarnie wyodrębnionych grup odbiorców, tworząc platformę wymiany perspektyw, myśli i doświadczeń.

Praca Magdy Tothovej powstała w ramach projektu Treningi wizualne realizowanego przez fundację Imago Mundi we współpracy z CSW Kronika, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego. Praca Tero Nauhy i Karoliny Kuci powstała w ramach programu Prace społeczne realizowanego przez CSW Kronika ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji wystawy: Katarzynie Kalinie, Magdalenie Haładus, Katarzynie Pasternak.

Dziękujemy również sponsorowi pracy Lukasa Stopczynskiego, Winstona Hampela i Leonharda Clemensa: Grupie PSB BUSTER

 

Johanna Billing - szwedzka artystka mieszkająca i pracująca w Sztokholmie i Londynie. Studiowała w Konstfack International College of Arts, Crafts and Design w Sztokholmie. Zajmuje się przede wszystkim video-artem. Jest też założycielką niezależnej wytwórni muzycznej Make it Happen. Filmy Billing dotykają problemów jednostki, frustracji, wyizolowania. W filmach tych nie ma dialogów, artystka skupia się na ludzkich reakcjach, twarzach, gestach i mimice. Swoje filmy artystka prezentowała m.in. w PS.1 w Nowym Jorku, w Tate Modern w Londynie, na Documenta 12 w Kassel, w Casino Luxembourg w Luxemburgu, w de Appel w Amsterdamie, podczas 9th Istanbul Biennale w Istambule, w 1st Moscow Biennale w Moskwie, w Museum of Contemporary Art w Zagrzebiu.

Monika Drożyńska - projektantka, performerka, autorka instalacji, animatorka kultury. Obserwuje miasta i słowa, łączy sfery prywatne z publicznymi, robi na szydełku. Uczestniczyła w wystawach krajowych i międzynarodowych, zorganizowanych przez wiedeńskie MuseumsQuartier, warszawską Zachętę, gdańskie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, krakowski Bunkier Sztuki. Otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Visegrad Artist Residency Program.

Marcin Dymiter aka Emiter - improwizator, gitarzysta, producent. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Współpracuje także z artystami wizualnymi i tancerzami. Emiter to solowy projekt powstały po nagraniu w pojedynkę materiału pod koniec 2000 roku. Dymiter korzysta w jego ramach z gitary, elektroniki, wcześniej stworzonych materiałów (w tym nagrań terenowych).

Asi Mina - Asia Bronisławska/ASI MINA - muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Członkini zespołu The Complainer (od 2008) i Mołr Drammaz (od 1994), związana z legendarną już wytwórnią niezależną mik.musik.! Solowo zadebiutowała w 2006 roku płytą Wszystko mam! Tylko gdzie?. Prowadzi autorskie warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych.

Wojciech Kucharczyk - niepokorny muzyk, podróżnik i thesigner (nie mylić z "dizajner"). Mieszka w Skoczowie. Działa aktywnie od wielu lat, efektywnie łamiąc granice i podziały w sztuce. Ma na koncie kilkadziesiąt płyt, wiele wystaw, książki, albumy i mnóstwo zrealizowanych oraz niezrealizowanych projektów. Od 1995 prowadzi wydawnictwo Mik.Musik.!. Najważniejsze projekty to: The Complainer, Mołr Drammaz, Retro*Sex*Galaxy, Pathman, Go Underground To See More Animals. Chce kiedyś zamieszkać gdzieś daleko, gdzie jest zawsze ciepło. Mocno nie lubi zimy. Lubi Słońce. Początkujący ogrodnik.

Tero Nauha - fiński artysta zajmujący się sztuką wizualną i performance. Od kilku miesięcy realizuje we współpracy z bytomianami projekt Życie w Bytomiu, w ramach którego wykorzystując różnorodne metody m.in.: rysunek, mapowanie, diagram, spacery po mieście. Tworzy w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Jego projekty powstają na zasadzie współpracy, partycypacji i interakcji. Współpracuje z polską artystką Karoliną Kucią w grupie Kukkia oraz w grupie teatralnej Houkka Brothers z Pietu Pietiainenen, Kristianem Smedą i Juha Valkeapaa'nem. Jest członkiem założycielem "molekularnej" organizacji w Helsinkach, skupiającej się na politycznych i artystycznych projektach w kontekście kapitalizmu kognitywnego.

Lukas Stopczynski - ur. 1984 w Piekarach Śląskich, dorastał w Niemczech. Studiował projektowanie w Monachium i architekturę w Stuttgarcie. W 2010 roku otrzymał stypendium w Stambule razem z Valerio Olgiati oraz w AA Summer School w Tel Awiwie. W 2011 był stażystą w MedusaGroup w Bytomiu i uczestniczył w staraniach Katowic do "Europejskiej Stolicy Kultury 2016" projektem Neubau 4 we współpracy z CSW Kronika. Polegał on na badaniach urbanistycznych miejskich interwencji dotyczących turystyki alternatywnej na postindustrialnym Śląsku, za który otrzymał stypendium ufundowane przez German National Merit Foundation.

Winston Hampel - niemiecki architekt mieszkający i pracujący w Stuttgarcie. Studiował architekturę w Hamburgu, Stuttgarcie (SAdbK) i Paryżu (ESA). W 2012 roku ukończył studia w Stuttgarcie projektem dyplomowym Rereading Havana", opracowanym we współpracy z Leonhardem Clemensem. Pracował w studiach architektonicznych w Berlinie, Stuttgarcie i Paryżu. W 2009 roku został asystentem François Roche'a w Szkole Architektury ESARQ w Barcelonie. Jego prace i projekty były wystawiane w Paryżu (Le Laboratoire), Stuttgarcie (Galerie Arbeitstitel) i Hamburgu Maknete). W 2012 roku został stypendystą Fundacji Wüstenrot.

Leonhard Clemens - niemiecki architekt, mieszkający i pracujący w Hamburgu i Stuttgarcie. Studiował architekturę i wzornictwo w Państwowej Akademii Sztuki i Projektowania w Stuttgarcie i Bartlett School of Architecture (UCL) w Londynie. Brał udział w warsztatach w UCLA Los Angeles, Paryżu i w Amsterdamskiej Akademii Architektury ESA. W 2012 roku ukończył studia na Akademii w Stuttgarcie pracą dyplomową Rereading Havana projektem rewitalizacji miasta Hawana, we współpracy z Winstonem Hampelem. Był częścią kilku zespołów architektonicznych, wśród nich GRAFT Architects Berlin. Jego prace wystawiane były na Sublime Flesh Exhibition w Christ Church Spitalfields w Londynie i Hamburgu (Maknete). Od marca 2008 r. do lutego 2012 r. był stypendystą niemieckiego programu edukacyjnego dla uzdolnionych studentów Konrad-Adenauer-Stiftung.

Magda Tothova - pochodzi z Bratysławy, ukończyła Szkołę Fotografii Artystycznej oraz Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu, artystka wizualna poruszająca się w przestrzeni video-artu oraz instalacji. W swoich pracach swobodnie łączy klasyczne dziedziny sztuki - takie jak malarstwo i rzeźba z współczesnymi - grafiką czy kolażem. Zapraszana przez galerie na całym świecie - m.in. londyńskie Tate Modern, nowojorską 127 Gallery, Stella Art. Galery w Moskwie. Najważniejsze projekty: Lenin and the Maiden (2003), Thos could be my revolution (2004), The Pray (2007), Hell is Forever (2009), Welcome to the black cube (2009), The decision (2009).

  • Wystawa
  • Edukacja
wróć do: Wystawy / 2012