Rafał Milach | Bardzo piękny projekt

Rafał Milach. Bardzo piękny projekt

Rafał Milach | Bardzo piękny projekt

miejsce: KWK Pokój, ul. Niedurnego 13, Ruda Śląska

Wystawa Rafała Milacha przyjmuje charakter obiektu - gablotki, gazetki zakładowej z tekstami i fotografiami.


Bardzo Piękny Projekt
artysta określa jako "projekt bardziej socjologiczny niż artystyczny, bazujący na wizualnej ankiecie", w której pyta swoich bohaterów o piękno w ich miejscu i czasie, czyli na terenie współczesnego Śląska (prace powstają przede wszystkim w Rudzie Śląskiej).

Milach unika w swojej pracy sentymentów. Nie znajdziemy też typowych zdjęć, do których przyzwyczaiła nas "fotografia postindustrialna", na swój sposób mitologizująca minione.

Bardzo Piękny Projekt nie ma jednego bohatera, układając się w opowieść o ludziach w pewnym procesie (w tym również procesie przemian regionu). Bohaterami są uczestnicy i zwycięzcy różnych konkursów, ludzie stawiajacy sobie rozmaite cele i starający się je osiagnąć. Narracja pracy Milacha zbudowana jest z drobnych historii, detali, czyniące poszczególne opowieści bardziej osobowymi.

Projekt Rafała Milacha realizowany jest w partnerstwie z Muzeum Śląskim w Katowicach, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rafał Milach (ur. 1978) - pochodzi z Gliwic, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach i ITF w Opawie. Przez ponad 10 lat zajmował się kwestią transformacji w krajach byłego Związku Radzieckiego. Owocem tej pracy jest książka 7 Pokoi (Kehrer Verlag 2011) oraz liczne eseje. Fotografie Milacha były prezentowane m.in. w MOCA w Szanghaju, Kiyosato Museum of Photographic Art w Japonii czy podczas Rencontres Photographiques d'Arles. W ostatnich latach otrzymał m.in. stypendium od Ministra Kultury, Europejski Fundacji Kultury oraz Funduszu Wyszehradzkiego. Nagradzany m.in. na World Press Photo, Pictures of the Year International oraz New York Photo Awards Festival.
rafalmilach.com

 

organizatorzy: Fundacja Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu

Partnerzy programu Projekt Metropolis: Muzeum Śląskie, GZM - Górnośląski Związek Metropolitalny
Partnerzy medialni: TVP Katowice, Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, Ultramaryna, Nowa Gazeta Śląska, fotopolis.pl, brief, plfoto, MM Silesia


o programie PROJEKT METROPOLIS

Program Projekt Metropolis podejmuje się stworzenia współczesnego portretu Górnego Śląska i Zagłebia. Otwiera dyskusję artystów wizualnych i dźwiękowych, a sztukę traktuje jako narzędzie poznawcze, a nie realizujące przyjęte założenia, życzeniowy obraz.

Celem projektu jest odkrywanie równoległych, istniejących obok siebie: miast w mieście, regionów w regionie. Czy bowiem znamy rzeczywiście nasz region, metropolię, miasta, dzielnice. Czy to jeden wizerunek, a może raczej jest ich wiele? Szereg nakładających się na siebie, przenikających obrazów: życzeniowych, ale i niechcianych, bazujących na tradycji, ale i wyraźnie od niej się odcinających. Metropolis uwzględnia wiele perspektyw: społecznych, ekonomicznych, historycznych, kulturowych, politycznych?

Na działania programu Projekt Metropolis składają się m.in. rezydencje artystyczne na terenie całego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, oraz akcje opierające się na aktywności mieszkańców regionu. Podsumowanie projektu (konferencje, wystawy, publikacje) odbędzie się w 2014 roku dużą wystawą w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Organizatorem projektu jest Fundacja Imago Mundi. Partnerem merytorycznym projektu jest Kronika CSW w Bytomiu.

Stanisław Ruksza, kurator programu Projekt Metropolis

projektmetropolis.pl
imagomundi.pl

  • Wystawa
  • grudzień 2012
  • artysta: Rafał Milach
  • kurator: Stanisław Ruksza
  • miejsce: KWK Pokój, Ruda Śląska
  • organizatorzy: Fundacja Imago Mundi, CSW Kronika
  • partnerzy: Muzeum Śląskie, GZM - Górnośląski Związek Metropolitalny
  • w ramach programu Projekt Metropolis
  • Zrealizowano w partnerstwie z Muzeum Śląskim w Katowicach, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
wróć do: Wystawy / 2012