Nowe Życie. Wystawa dla najmłodszych (i nie tylko!)

udział biorą: Agnieszka Brzeżańska, Monika Drożyńska, Elżbieta Jabłońska, Jose Carlos Torres Sanchez, Dominik Jałowiński & Piotr Wysocki, Fundacja Napraw Sobie Miasto, czyli Aleksander Krajewski, Marta Styrna, Anna Karłowska, Paweł Jaworski

oraz: Zoe Leigh Arundell, Sandra Brzuszek, Sopia Gurtskaia, Jordan Hopkins, Mariam Jojua, Zauri Kardava, Tamar Khetaguri, Temur Khetaguri, Nika Kholuashvili, Joni Khubaevi, Natalia Kudlek, Sara Kudlek, Anna Kwaśnik, Sebastian Labus, Rebecca Louise Lewis, Tornike Museridze, Rachel Louise McGrath, Sopiko Otiashvili, Filip Pawłowski, Markus Pawłowski, Jessica Ann Richards, Kyle Stead-Roberts, Asia Roskosz, Wiktoria Rys, Roksana Scheffczyk, Laura Serwińska, Piotr Skiba, Kamila Stawińska, Jakub Subik, Kiara Barbara Sullivan, Olaf Śliwa, Natalia Szyda, Dawid Terech, Alicja Ziob, Morgan Emily Wyllis

w programie wernisażu:
+ warsztaty tworzenia kalejdoskopów. Prowadzenie: Jose Carlos Torres Sanchez,
++ koncert Dominika Strycharskiego,
+++ uczta Moniki Drożyńskiej.
++++ uroczyste odpalenie neonu "Nowe Życie" Elżbiety Jabłońskiej na terenie byłej kopalni Rozbark,

 

kuratorka: Agata Tecl
organizacja: Agata Gomolińska-Senczenko i Martyna Tecl-Reibel

19 sierpnia ? 23 sierpnia Wakacyjna Świetlica Sztuki:
Praktyki miejskie ? warsztaty ruchowe w przestrzeni miejskiej dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej.
prowadzenie: Mateusz Czekaj

Kilka lat temu w Trzeciewcu - wsi położonej niedaleko Bydgoszczy - polska artystka Elżbieta Jabłońska znalazła neon "Nowe Życie", który w latach 70. oświetlał działającą tam Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną. Takich miejsc było wówczas wiele. Na środku pól stały zakłady produkcyjne, na które składały się budynki biurowe i pomieszczenia gospodarcze, gdzie pracowali ludzie z okolicznych wsi i małych miasteczek. Pozostały po nich ślady - zniszczone pustostany, niedziałające maszyny, nic dzisiaj nie znaczące szyldy. W 2010 r. Elżbiecie Jabłońskiej udało się przejąć podniszczony neon spółdzielni z Trzeciewca i nadać mu nowe życie.

Od tamtej pory neon w charakterze pracy artystycznej podróżuje z miejsca na miejsce, inicjując nowe zdarzenia. Do Bytomia neon przyjedzie z Lublina i zostanie ustawiony przy byłej kopalni Rozbark ? w miejscu, w którym niegdyś umieszczona była nazwa kopalni. Stanowić będzie jedną z prac zaprezentowanych w ramach tegorocznej wystawy dla młodszego odbiorcy (i nie tylko!). Nazwa neonu, będąca jednocześnie tytułem całego projektu, została potraktowana jako punkt wyjścia dla szeregu działań artystycznych i dyskusji dotyczących szeroko rozumianego tematu zmiany. Efektem są prace zrealizowane we współpracy artystów z dziećmi.

Tytułowe "Nowe Życie" nie musi oznaczać rewolucji, przewrotu, niekoniecznie wiąże się z końcem. Może zdarzyć się wszędzie i o każdej porze. Chodzi o postawienie się w stan gotowości do zmiany, otwarcia na nieznane, poszukiwania nowych rozwiązań dla siebie, ale też dla miejsc, które tracą swoje znaczenie. Kluczowym tematem wystawy stało się zainicjowanie nowych stylów życia i wskazanie rozwiązań (możliwych i niemożliwych) dla miast dalekich od doskonałości. Dzieci wspólnie z artystami szukały inspiracji w kosmosie i pod ziemią, na zapisanych murach i pobliskich podwórkach, miejscach znanych i lubianych, ale także w opuszczonych ruinach.

W tym roku po raz pierwszy w warsztatach prowadzonych przez artystów uczestniczyły nie tylko dzieci i młodzież z Polski, ale także mieszkańcy postindustrialnego walijskiego regionu Rhondda Valley oraz przesiedleńcy z Abchazji i Osetii Południowej mieszkający w tymczasowych osiedlach znajdujących się w pobliżu stolicy Gruzji - Tibilisi i w małej wiosce Shahumian.

Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu wystawy: Nicole Mibelli, Wojtkowi Stokłosowi, Mirandzie Ballin, Clair Hathaway, Mariam Diakonidze, Leili Tevonian, Debrze Jones, Mikheil Kharazishvili.

wróć do: Wystawy / 2013
zobacz też: Nowe życie w Archiwum