autorka zdjęcia: Klaudia, 13 lat

Nie mów mi jak mam żyć

autorka zdjęcia: Klaudia, 13 lat

We współpracy z Fundacją Kultura Obrazu (Anna Sielska, Ewelina Lasota, Helena Zakliczyńska, Barbara Kubska)
autorzy książek: Wanessa, Dominik, Klaudia, Dawid, Adam, Dominik

"Pojawiają się w nich niesamowite istoty. Niektóre są tu obecne od dawna, mają rude grzywy i lisie ogony, i tylko czekały na uwolnienie. Inne przedostały się ze świata kreskówek i z książek. Duchy błądzą tu korytarzami. W łazience słychać szloch Jęczącej Marty. Scooby Doo chowa się w szafie. Kubuś Puchatek siedzi na kanapie. A kwiaty są wielkie jak ludzka głowa! Gdzieś w odległej galaktyce imperatorzy spotykają się w ostatecznym starciu, w walce na śmierć i życie. Choć czasem gwiezdne wojny rozgrywają się tuż obok, na boisku do piłki nożnej – faul, gol, remis, porażka, wygrana; jak w życiu. Są tu balkony, na których nigdy nie zachodzi słońce, i pokoje, do których radość wkrada się przez uchylone drzwi – oznajmia ją nadruk love na koszulce jednej z superbohaterek, wyobrażonych, lecz przez to jak najbardziej realnych. (...)

W tle opowieści pojawia się kilkupiętrowy dom, dwa skrzydła z czerwonej cegły. To wspólny dach nad głową naszych bohaterów, którego żaden z nich nie wybrał. (...) Niektórzy zobaczyli w nim stare zamczysko albo Hogwart – czasem oko obiektywu pozwala zobaczyć świat z nieco innej perspektywy. I wejść w rolę kogoś, kto panuje nad obrazem. Taki też był cel naszych zajęć – pobudzić kreatywność i wziąć sprawy w swoje ręce, jak bierze się aparat fotograficzny."

Ewelina Lasota

Wystawa jest subiektywnym wyborem fotografii powstałych w ramach warsztatów przeprowadzonych przez Fundację Kultura Obrazu z uczestnikami „ Świetlicy Sztuki” CSW Kronika. Animatorki, fotografki oraz psychoterapeutka spotykały się z uczestnikami warsztatów przez kilka miesięcy w 2017 roku grupowo oraz indywidualnie. W wyniku warsztatów powstało sześć książek – czyli sześć osobistych opowieści.

Warsztaty prowadziły: dr Anna Sielska – adiunkt w Pracowni Fotografii, Katedra Projektowania Graficznego, Wydział Projektowy ASP Katowice, dr n.med. Helena Zakliczyńska - psychoterapeuta; Ewelina Lasota - animatorka kultury, absolwentka socjologii; Barbara Kubska - artystka, fotografka, Pracownia Fotografii, Katedra Projektowania Graficznego, Wydział Projektowy ASP Katowice
Współpraca: Fundacja Kultura Obrazu oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Projekt badawczy został sfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przyznanych w ramach dotacji na utrzymanie potencjału badawczego Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2016 roku.

FundacjaKulturaObrazu aspKatowice

  • Wystawa
  • 27 stycznia ‒ 3 marca 2018
  • artyści / autorzy książek: Wanessa, Dominik, Klaudia, Dawid, Adam, Dominik
  • kuratorka: Katarzyna Kalina
  • we współpracy z Fundacją Kultura Obrazu (Anna Sielska, Ewelina Lasota, Helena Zakliczyńska, Barbara Kubska)
wróć do: Wystawy / 2018