Mary Koszmary

Mary Koszmary. Wystawa dla najmłodszych (i nie tylko!)

Mary Koszmary

udział biorą: dzieci ze Świetlicy Sztuki, Dominik Cymer, Marcin "Emiter" Dymiter, Małgorzata Jabłońska i Piotr Szewczyk, Łukasz Jastrubczak, Fabryka Kreatywna, Anna Konik, Grzegorz Sztwiertnia

Wystawa "Mary koszmary" jest już trzecią edycją wakacyjnego projektu dla dzieci (i nie tylko!), w ramach którego odbędzie się prezentacja prac, które tworzą najmłodsi we współpracy z artystami, ale także warsztaty, koncerty, spotkania z ciekawymi twórcami. Unikatowość przedsięwzięcia polega na równorzędnym potraktowaniu i prezentacji prac najmłodszych oraz artystów zaliczanych do grona najwybitniejszych twórców polskich. Takie zestawienie odkrywa nowe znaczenia i konteksty odczytań.

Motywem przewodnim tegorocznej wystawy będzie próba oswajania lęków, a bohaterami staną się wytropione i twórczo oswojone przez dzieci koszmary. Poszukiwania odbywają się w różnorodnych miejscach i wymiarach - w teraźniejszości i przeszłości, w snach, przestrzeniach miejskich, wśród leśnych drzew, w opowieściach filmowych. Różne są też techniki ich odkrywania i oswajania. W ten sposób zostaje podjęta próba mierzenia się z tym, co najczęściej pozostaje ukryte, z czasami absurdalnym, niczym nie umotywowanym strachem.

W ramach wystawy prezentowany będzie film wideo, który powstał podczas warsztatów z Anną Konik zrealizowanych w Bytomiu i Białymstoku, będący dziecięcą odsłoną projektu artystki ?In the Middle of the Way?, czyli serii filmów dokumentalnych stanowiących pewnego rodzaju podróż po współczesnych miastach. "In The Middle Of The Way" łączy motyw wiodący miasta z motywem podróży, ciągłego bycia w drodze, nie tylko w sensie fizycznym, ale przede wszystkim psychologicznym i mentalnym. Tym razem przewodnikami stały się dzieci, które zabrały Annę Konik na spacer po miejscach znanych i nieznanych zakamarkach Bytomia i Białegostoku.

Podczas warsztatów poprowadzonych przez Łukasza Jastrubczaka uczestnicy odkryli świat cieni zarejestrowany kamerą wideo. Dzieci wymyśliły historię fabularną, w której bohaterami stały się m.in. cienie postaci budzących strach. Instalacja dźwiękowa Marcina "Emitera" Dymitera "możemorze" jest efektem warsztatów dźwiękowych zrealizowanych w różnych częściach Polski, podczas których  uczestnicy naśladowali za pomocą własnego głosu dźwięki morza. Szum wody będzie można usłyszeć nie tylko w Kronice, ale także w różnych niespodziewanych miejscach (autobusy, supermarkety).

Wystawa "Mary koszmary" jest projektem nastawionym na zmiany, ingerencje, twórcze działanie odbiorcy. Praca wideo Małgorzaty Jabłońskiej oraz Piotra Szewczyka, wykorzystująca kamerę rejestrującą na bieżąco to, co się dzieje przed obiektywem, zamienia  widza w uczestnika, który staje się jednocześnie odbiorcą i aktorem. Instalacja Grzegorza Sztwiertni inspiruje do odnalezienia "Biura podróży wewnętrznej". Ze strzępków wspomnień (dobrych i złych), marzeń, snów powstanie wyobrażony krajobraz wakacyjny. Natomiast animacja Dominika Cymera ma swoją kontynuację w postaci pudeł, z których można samodzielnie tworzyć różnorodne konstrukcje, wzory i struktury.

Każdego roku w wakacyjnym projekcie bierze udział coraz więcej dzieci - zarówno w roli uczestników, jak i widzów. Najmłodsi angażowani są we wszystkie etapy organizacji i aranżacji wystawy. Wykonują część prac, dyskutują o dziełach zaproszonych artystów, obserwują jak powstaje identyfikacja wizualna projektu, pomagają w aranżacji, są gospodarzami wernisażu. Natomiast dla wielu małych odbiorców wakacyjna wystawa jest
pretekstem do pierwszej wizyty w centrum sztuki współczesnej. W ten sposób przestrzeń galerii zmieniona przez dziecięcą wyobraźnię staje się zachętą do twórczej zabawy, a białe ściany przestają wyznaczać nieprzekraczalne granice.

Podczas wystawy w Kronice działa Wakacyjna Świetlica Sztuki - 19.08. - 28.08.2009 r.
Zapisy i szczegóły: Agata Tecl, agata.tecl@kronika.org.pl lub 032 281 81 33

wstęp wolny

  • Wystawa
  • Edukacja
  • Świetlica Sztuki
  • Warsztaty
wróć do: Wystawy / 2009
zobacz też: Mary koszmary w Archiwum